MENU
Jesteś tutaj: Strona głównaAktualności5 powodów aby nie jechać nad Sumbar Lake

5 powodów aby nie jechać nad Sumbar Lake

Dodano: 16.03.2021 09:57
wystaw ocenę:
12345
5 powodów aby nie jechać nad Sumbar Lake

Już od dłuższego czasu koledzy namawiali mnie do wyjazdu nad te niezwykle rybne i urokliwe wody Chorwacji. Jakoś tak nigdy nie było mi tam po drodze, aż wreszcie postanowiłem tym namowom ulec i samemu zweryfikować zasłyszane dotąd opowieści o wielkich karpiach.Termin zarezerwowany, zaliczki wpłacone i co? I po tylu latach zwlekania, gdy byłem już tak blisko, że niemal czułem żar chorwackiego słońca na plecach, cały wyjazd stanął pod wielkim znakiem zapytania z uwagi na panującą pandemię. Wraz z kompanem w napięciu śledziliśmy wszelkie informacje na temat zamkniętych granic oraz ewentualnej konieczności odbycia ustawowej, dwutygodniowej kwarantanny.  Aż wreszcie, na niespełna dwa tygodnie przed planowanym wyjazdem, otrzymujemy informację, że państwa, przez które chcemy jechać otworzyły granice dla członków UE, a przy powrocie do Polski z tych krajów, nie obowiązuje już przymusowy urlop w domu. Oczywiście nie możemy bagatelizować zagrożenia, ale po pół roku oczekiwania decyzja mogła być tylko jedna – jedziemy!

Droga
Nawigacja w telefonie wskazuje, że z Poznania do miejsca przeznaczenia (Karlovac) jest około 1050 km, a wyliczony przez aplikację czas podróży to 11 godzin. Brzmi nieco strasznie, prawda? I w gruncie rzeczy, tak właśnie jest, zwłaszcza że realny czas przejazdu z uwzględnieniem postojów i tankowania wynosi 12 godzin, a do pokonania mamy realnie jakieś 1200 km. Dla porównania trasa z Gdańska do Zakopanego wynosi około 700 km. Planując jednak taką trasę musimy wziąć pod uwagę okoliczności od nas niezależne. Mogą to być objazdy, korki lub zdarzenia drogowe, a na koniec warto zasięgnąć informacji o sytuacji na poszczególnych przejściach granicznych. Może się okazać, że na każdym przejściu stracimy 2–3 godziny w oczekiwaniu na jej przekroczenie, a wtedy nasz plan przejazdu może się mocno opóźnić w czasie. Jest jeden plus – 90% drogi spędzimy na autostradach i drogach szybkiego ruchu (za które obowiązkowo należy uiścić opłaty – winiety), ale dzięki temu możemy w miarę szybko pokonywać kilometry. Rzadko natomiast będziemy mieli okazję zobaczyć zza okna coś ciekawszego niż dźwiękochłonne bariery. Owszem, w Czechach można podziwiać malowniczo położone wioski i lokalne winnice, w Austrii zapewne utkniemy w wielkomiejskim korku, ale za to widoki austriackich i słoweńskich gór mogą już przyprawić o szybsze bicie serca zwolenników pięknych pejzaży. 


 Jeżeli ktoś ma taką możliwość, proponuję zaplanować trasę na dwa dni z noclegiem gdzieś w połowie drogi. Raz, że nie zmęczy to zanadto kierowcy (kierowców), a do tego da okazję do zwiedzenia choćby lokalnych atrakcji turystycznych. Druga bardzo ważna sprawa, to sprawny pojazd i działająca w 100 proc. klimatyzacja. Nie szykujmy sobie przykrych niespodzianek samemu i przed wyjazdem oddajmy auto w ręce zaufanego mechanika, aby przejrzał nasz pojazd pod kątem ewentualnych usterek i sprawdził działanie klimatyzacji. Droga jest długa i nużąca, a ewentualne koszty naprawy czy holowania auta za granicą do najniższych nie należą. I wierzcie mi, przyjemny chłodny nawiew w kabinie to naprawdę luksus, który docenimy podczas tej wielogodzinnej jazdy. 

 

1. Jeżeli więc plecy bolą was na samą myśl o kilkunastogodzinnej podróży za kierownicą, a do tego pojawi się ból głowy, gdy policzycie sobie koszty podróży, to z pewnością lepiej zaplanować kilka (bliższych i tańszych) wyjazdów nad nasze, polskie wody. 


Klimat
Chorwacja to kraj leżący nad Adriatykiem. Przeważa w nim klimat śródziemnomorski z ciepłym i słonecznym latem oraz łagodną zimą. Według meteorologów, aż 2600 godzin słonecznych w ciągu roku pozwala zakwalifikować całe chorwackie wybrzeże do grupy tych najbardziej nasłonecznionych. Średnia temperatura powietrza (w sierpniu) wynosi 26–30°C, a temperatura morza latem waha się od 24–28°C. Tym, którzy nie znoszą słońca i upałów proponuję, aby do Chorwacji wybrali się wiosną lub jesienią. W lipcu i sierpniu, które zawsze są upalnymi miesiącami, temperatury nierzadko sięgają ponad 35°C, natomiast w kwietniu i maju oraz pod koniec września i na początku października panują tam temperatury bardziej przyjazne dla człowieka. W miesiącach letnich opady są bardzo rzadkie, a jeśli już deszcz się pojawi, najczęściej przybiera postać krótkotrwałej letniej ulewy, po której już po kilku godzinach nie ma ani śladu. 

 

2. Tym samym, jeżeli wolicie klimat bardziej umiarkowany, z wiosenno-jesiennymi przymrozkami oraz zdecydowanie niższe temperatury i częstsze opady deszczu, z całą pewnością Chorwacja nie powinna was w ogóle zainteresować. 


Łowisko
Šumbar Lake należy do kompleksu jezior oddalonych o około 7 km na północny wschód od miasta Karlovac (Karlovačka županija). Kompleks ten składa się z kilku zbiorników, które powstały wskutek wydobywania gliny. Początek prac związanych z jej wydobyciem datuje się na XIX wiek, a największy zbiornik, czyli Veliko jezero (Jezioro Wielkie) powstał w 1969 roku. Oprócz jeziora Wielkiego, znajdują się tam także Desno jezero (Jezioro Prawe) zwane też Dugo jezero (Jezioro Długie) oraz Eko jezero. Te trzy wodne perełki po prostu kuszą wędkarzy, a otaczający je las nadaje im wyjątkowej atmosfery i uspokaja duszę współczesnego wędkarza. Nas oczywiście interesuje największy zbiornik, czyli Jezioro Wielkie.Ma ono kształt nieregularnego czworoboku o wymiarach około 300 × 400 metrów (ok. 20 hektarów), z kilkoma większymi zatokami, wyspami i wysepkami. Jego głębokość waha się od 1 do 7 metrów, a dno pełne jest górek i uskoków. Woda ma zielonkawy kolor, a jej przejrzystość zmienia się w zależności od pory roku i temperatury. Przyjeżdżając nad Šumbar należy zgłosić się do rybaczówki, gdzie odbywa się rejestracja wędkujących. W rybaczówce kupimy także gotowe ziarna do nęcenia (kukurydza, konopia) oraz lokalne piwo prosto z lodówki, a dla spragnionych ochłody, tuż obok, znajduje się bezpłatna kabina prysznicowa. Do wybranego stanowiska można bez problemu podjechać samochodem, natomiast nad wodą można grillować, ale nie wolno rozpalać ogniska. Wokół jeziora rozmieszczono również czyste, przenośne toalety. Szczegółowy regulamin bez trudu można znaleźć w sieci, natomiast wypada tu wspomnieć, że łowimy wyłącznie z rzutu oraz wprowadzono całkowity zakaz połowu metodą Zig-Rig.  

 

3. Dla tych, którzy nie lubią małych zbiorników z dość gęsto wydzielonymi stanowiskami wędkarskimi, a tym bardziej nie gustują w metodzie rzutowej, powinni Šumbar wykreślić ze swojej listy łowisk. O ile samo łowienie to jeszcze pół biedy, o tyle nęcenie spodem w 30-stopniowym upale naprawdę potrafi każdego pozbawić sił.  


Ryby
Kiedy przeglądałem zasoby Internetu, próbując zebrać informację na temat rybostanu w jeziorze Šumbar, rzetelnych informacji nie było za wiele. Z opowieści innych karpiarzy można było natomiast wywnioskować, że pływa tam niezliczona liczba karpi powyżej 20 kg, które na potęgę wieszają się na naszych hakach, a do tego pływa tam kilka ryb o wadze mocno przekraczającej 30 kg. Mniejszych po prostu nie ma. Ale to tylko opowieści. W rzeczywistości, zbiornik ten niczym nie odbiega od znanych komercyjnych łowisk w Polsce. Owszem, pogłowie karpia i amura jest bardzo liczne, ale przeważnie trafiają się sztuki w przedziale wagowym od 14 do 18 kg.Złowienie ryby o wadze powyżej 20 kg też nie jest rzeczą prostą, jak mogłoby się z pozoru wydawać, a te największe okazy nie lądują na wędkarskich matach codziennie. Zapewniam was, że okaz przekraczający wagę 20 kg będzie wymagał trochę pracy, cierpliwości i …odrobiny szczęścia. 

Dla formalności tylko dodam, że podczas naszego tygodniowego pobytu (na całej wodzie) złowiono łącznie około 150 karpi i amurów, z czego 27 sztuk przekroczyło wagę 20 kg. Mój największy karp ważył 27,30 kg i wziął wieczorem, ostatniego dnia pobytu. Tu trzeba przyznać, że w Polsce raczej trudno o takie wyniki. 
Oprócz karpia i amura, jezioro obfituje w liczne pogłowie suma, szczupaka i okonia, a także w pozostałe gatunki białej ryby. Wszystkie złowione karpie i amury muszą zostać wypuszczone, natomiast pozostałe ryby można zabrać zgodnie z limitem określonym w regulaminie łowiska. Czy taki rybostan może być zachętą do odwiedzenia tego uroczego, ale odległego łowiska? Odpowiedź nie jest taka prosta. Na wielu rodzimych zbiornikach populacja ryb notuje świetne, coroczne przyrosty wagowe i o karpia ponad 20 kg nie jest wcale tak trudno (co zresztą widać w naszej Paradzie Łowców KM), a w kilku zbiornikach pływają już ryby przekraczające 30 kg. 

 

4. Czy więc warto jechać taki szmat drogi, skoro bardzo dużego karpia możemy złowić nawet podczas weekendowego wyjazdu na pobliskie łowisko? Jeżeli wasza odpowiedź brzmi: „nie”, to macie kolejny powód, aby nie wybrać się nad Šumbar. 


Ceny
Zapewne znacie już swoje koszty dojazdu, ale to jeszcze nie koniec wydatków. Tygodniowa licencja na połów wynosi 400 euro od osoby, a w ramach pozwolenia możemy łowić na trzy wędki. Jak wspominałem wcześniej, w rybaczówce możemy kupić parowaną kukurydzę w cenie około 3 euro za 10 kg oraz chłodne piwo za około 1,50 euro. Toalety i prysznic na łowisku są bezpłatne. Dlaczego podaję ceny w euro? Oficjalną walutą Chorwacji jest Kuna (jej średni kurs sprzedaży wynosi 0,60 zł za 1 HRK), ale niemal w każdym miejscu, za wszelkie usługi i towary, bez problemu zapłacimy europejską walutą. Oczywiście warto mieć w portfelu chociaż kilka Kun z uwagi na często zaniżany w Chorwacji kurs Euro podczas zakupów. Z oczywistych powodów pominę tu takie rzeczy jak przynęty, zanęty i nasz prowiant, bo to sprawa oczywista, ale na miejscu można wykupić obiady z dowozem na stanowisko. Menu całkiem niezłe, porcje słuszne, a cena 4 euro za jedno danie wydaje się adekwatna do zawartości styropianowego pudełka. Warto natomiast zabrać ze sobą kilka zapasowych rakiet zanętowych. Podczas rzutu na dalsze odległości łatwo je zerwać, a na miejscu ich nie dokupimy.

Moim zdaniem, aby zoptymalizować koszty całego wyjazdu, najlepiej jest wybrać się na Chorwację w dwie osoby jednym samochodem. Koszt paliwa i opłat autostradowych zmniejsza się o połowę, ale to już pozostawiam wam pod rozwagę. 

 

5. Reasumując, koszt tygodniowego pobytu z przejazdem oraz drobnymi wydatkami (obiad, ziarna itp.) pozwoli nam spędzić ponad 25 dni nad jakimś znanym, polskim łowiskiem. Jest to więc kwota niemała, a to bardzo istotny powód, aby chorwackiego łowiska jednak nie odwiedzić.    


Więcej informacji znajdziecie na stronie internetowej łowiska: www.ksr-korana.hr lub na profilu Fb: www.facebook.com/KarlovacCroatia

Autor: Arek Kaczorowski


Opisy polskich i zagranicznych łowisk karpiowych znajdziecie w każdym wydaniu czasopisma "Karp Max"

 

GALERIA

  • 5 powodów aby nie jechać nad Sumbar Lake
  • 5 powodów aby nie jechać nad Sumbar Lake
  • 5 powodów aby nie jechać nad Sumbar Lake
Jeżeli chcesz nas poinformować o ważnym wydarzeniu pisz: redakcja@karpmax.pl.

KOMENTARZE

Możesz komentować bez logowania.
usuńODPOWIADASZ NA:
max 1000 znaków (0)
max 60 znaków (0)
Wydawca portalu nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.
Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną.
Chcesz być powiadamiany o nowych komentarzach w tej dyskusji?

Obserwuj nas

zamknij

ZALOGUJ SIĘ

Zapamiętaj mnie
zaloguj się przez swoje konto na facebooku
facebook
Nie masz konta, zarejestruj się: REJESTRACJA
zamknijMENU
 
Szanowny Użytkowniku
 
Chcielibyśmy Cię poinformować, że z dniem 25.05.2018 r. ulegają zmianie przepisy, na podstawie których przetwarzane są dane osobowe. Będą one dotyczyły wszystkich użytkowników. Zmiany wynikają z istotnych przyczyn, jakie stanowi wejście w życie przepisów europejskiego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO), które nakładają na nas obowiązek dostosowania regulaminu do nowych regulacji prawnych. 
 
Co to jest RODO?
RODO to skrót od Rozporządzenie o Ochronie Danych Osobowych, inny skrót często spotykany to GDPR (General Data Protection Regulation). Pełna nazwa aktu, który regulować będzie przetwarzanie danych osobowych to: „Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady UE z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE”.
 
Główny cel wprowadzenia RODO to zmniejszenie zróżnicowania przepisów w zakresie ochrony danych osobowych między poszczególnymi krajami UE oraz zwiększenie zabezpieczeń przetwarzania i ochrony danych osobowych, tak by przepisy prawa nadążały za zmieniającą się technologią.
 
Od kiedy RODO będzie obowiązywać?
27.04.2016 r. Parlament Europejski przyjął w drodze rozporządzenia zmianę prawa o ochronie danych osobowych. Wszystkie kraje Unii Europejskiej, w tym i Polska muszą dostosować swoje prawo do nowych przepisów, które będą bezpośrednio stosowane od 25.05.2018 r.
 
Co to są dane osobowe?
Dane osobowe są to wszelkie informacje dotyczące zidentyfikowanej lub możliwej do zidentyfikowania osoby fizycznej. Informacja ma charakter osobowy, dopóki jest możliwe ustalenie, kogo ona dotyczy, a sama w sobie nie musi od razu określać tożsamości osoby. Muszą to być zatem informacje, które pozwalają na identyfikację, odróżnienie od innych, wskazują na osobę, jak również te informacje, które są źródłem wiedzy o osobie wyodrębnionej spośród innych osób. Warto pamiętać, że dane osobowe możemy znaleźć nie tylko w dowodzie osobistym czy paszporcie. Danymi będą również numer telefonu czy adres e-mail, a więc informacje, które często nie są chronione z należytą starannością.
 
 
Administrator danych oraz informacje kontaktowe
Administratorem danych jest Centrum Promocji Wędkarstwa Karpiowego Przemysław Mroczek; ul. Monte Cassino 6; 75-412 Koszalin. REGON: 330870429; NIP: 669-156-30-44. W sprawie swoich danych osobowych możesz skontaktować się z nami pod adresem e-mail: k.matejek@karpmax.pl
 
Cele przetwarzania oraz podstawa prawna przetwarzania
Twoje dane osobowe przetwarzamy do następujących celów:
 

Okres przez który dane będą przetwarzane
 
Komu przekazujemy
 
Prawa osoby, której dane dotyczą
Przysługuje Ci prawo dostępu do Twoich danych oraz prawo żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania. W zakresie, w jakim podstawą przetwarzania Twoich danych osobowych jest przesłanka prawnie uzasadnionego interesu administratora, przysługuje Ci prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.
Prawo do cofnięcia zgody. Cofnięcie zgody ma skutek od momentu wycofania zgody. Cofnięcie zgody nie wpływa na przetwarzanie dokonywane przez nas zgodnie z prawem przed jej cofnięciem. Cofnięcie zgody nie pociąga żadnych negatywnych konsekwencji. Może jednak uniemożliwić dalsze korzystanie z usług lub funkcjonalności, które zgodnie z prawem możemy świadczyć jedynie za zgodą. 
W zakresie, w jakim Twoje dane są przetwarzane w celu zawarcia i wykonywania umowy lub przetwarzane na podstawie zgody – przysługuje Ci także prawo do przenoszenia danych osobowych, tj. do otrzymania od administratora Twoich danych osobowych, w ustrukturyzowanym, powszechnie używanym formacie nadającym się do odczytu maszynowego. Możesz przesłać te dane innemu administratorowi danych.
Przysługuje Ci prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego, gdy uznasz, że przetwarzanie Twoich danych osobowych narusza przepisy obowiązującego prawa.
Podanie danych osobowych w celach marketingowych jest dobrowolne, natomiast podanie danych w celu zarejestrowania na portalu lub po dokonaniu zakupu w sklepiku jest niezbędne. Konsekwencją odmowy będzie brak możliwości założenia konta lub realizacji zamówienia.  
 
W zakresie, w jakim podstawą przetwarzania Twoich danych osobowych jest zgoda, masz prawo wycofania zgody. Wycofanie zgody nie ma wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego  dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.
 
W zakresie, w jakim Twoje dane są przetwarzane w celu zawarcia i wykonywania umowy lub przetwarzane na podstawie zgody – przysługuje Ci także prawo do przenoszenia danych osobowych, tj. do otrzymania od administratora Twoich danych osobowych, w ustrukturyzowanym, powszechnie używanym formacie nadającym się do odczytu maszynowego. Możesz przesłać te dane innemu administratorowi danych.
 
Przysługuje Ci również prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego zajmującego się ochroną danych osobowych.