MENU
Jesteś tutaj:

Dobry podbierak karpiowy – czym się kierować, co k ...

Dobry podbierak karpiowy – czym się kierować, co kupić? Poradnik

Dodano: 16.03.2022 12:54
wystaw ocenę:
12345
Dobry podbierak karpiowy – czym się kierować, co kupić? Poradnik

Podbierak karpiowy to jeden z podstawowych elementów wyposażenia każdego karpiarza. W tym tekście podpowiem czym się kierować przy wyborze modelu odpowiedniego do waszych potrzeb. Dowiecie się o rozmiarach podbieraków, rodzaju kosza i typie uchwytu, oraz przedstawię kilka wybranych modeli. 


Stojąc przed wyborem nowego podbieraka przeglądam sklepowe półki i jak zwykle mam dylemat, który model wybrać? Mały, składany i kompaktowy w transporcie? A może jednak większy, z głębokim i szerokim koszem oraz porządną, jednoczęściową sztycą? No tak, ale łowię też w zielsku, z pontonu, a do tego przydałby się krótki podbierak ze sztywną ramą. Jaką wybrać siatkę? Zwykłą czy gumowaną? Dokupić od razu pływak i pokrowiec na mokry podbierak, czy zostawić tę decyzję na później?

Jak widzicie, jeszcze będąc w sklepie, musimy wziąć pod uwagę naprawdę wiele czynników, z którymi przyjdzie nam spotkać się nad wodą. Warto poświęcić temu zagadnieniu dłuższą chwilę, aby w efekcie końcowym wybrany przez nas model podbieraka spełniał nasze oczekiwania. 

 

Rozmiar podbieraka karpiowego

Tylko karpiarz zdaje sobie sprawę z tego, że podbierak karpiowy nigdy nie będzie zbyt duży. Oczywiście w pewnych okolicznościach jego nadmierne gabaryty będą nam przeszkadzały, jednak mamy świadomość tego, że w każdej chwili możemy mieć na haku rybę życia, a wtedy długa sztyca, obszerne ramiona i głęboki, pojemny kosz stają się naszymi sprzymierzeńcami. O ile jeszcze w miarę łatwo wprowadzić do małego podbieraka karpia o  wadze nawet 20 kg, o tyle ta sama próba z szalejącym amurem już niekoniecznie musi zakończyć się sukcesem.


Aby ułatwić użytkownikom wybór odpowiedniego kosza, jego wielkość producenci określają w calach. Na rynku obecnie najpopularniejsze są cztery podstawowe rozmiary. Określają one wielkość samej siatki lub długość ramion, na których siatka ta jest zawieszona i tak możemy przyjąć uproszczony przelicznik:

 
  • 36” (cali) – rozstaw ramion 92 × 92 cm.
  • 42” (cale) – rozstaw ramion 106 × 106 cm.
  • 46” (cali) – rozstaw ramion 115 × 115 cm.
  • 50” (cali) – rozstaw ramion 125 × 125 cm.


Podbierak karpiowy – rodzaj kosza i typ uchwytu

Rodzaj kosza oraz typ uchwytu to kolejne dylematy, które musimy rozważyć. Jeżeli łowimy na małych, czystych wodach wystarczy nam standardowy kosz z miękką siatką oraz 2- lub 3-częściową sztycą. Składana sztyca ma też tę zaletę, że taki podbierak bez trudu zmieści się w łódce lub w pontonie. Na większe lub trudniejsze wody na pewno przyda się nam mocniejszy podbierak oraz 1-częściowa sztyca, za pomocą której będziemy mogli swobodnie operować podbierakiem, np. w przybrzeżnych zaroślach.

Ostatni rodzaj kosza składa się z siatki rozpiętej na pełnej, metalowej obręczy. Ta wersja adresowana jest do wędkarzy łowiących z łódki lub pośród gęstej roślinności, gdyż krótka rękojeść i pełna obręcz pozwalają nam bardzo swobodnie operować podbierakiem w trudnych warunkach. Zwróćmy też uwagę na rodzaj zastosowanej siatki. Nowoczesne materiały są bezpieczne dla ryb i do minimum ograniczają ryzyko otarć przy podbieraniu. Dodatkowo, słabo chłoną wodę oraz nie absorbują zapachów, a to pozwala nam szybko podbierak wysuszyć i umieścić w pokrowcu bez obawy o nieprzyjemny zapach.


Poznaj ciekawą historię powstania pierwszych podbieraków karpiowych


Pamiętajmy tylko, aby w miarę regularnie sprawdzać, czy siatka podbieraka nie jest uszkodzona. Nawet niewielkie rozdarcie może sprawić przykrą niespodziankę nad wodą i to w najmniej odpowiednim momencie. Modne ostatnio siatki gumowane niemal w ogóle nie chłoną wody i zapachów oraz do minimum ograniczają możliwość wbicia się haczyka w tkaninę. Ich wadą natomiast może być ciężar, gdyż siatka gumowana waży dwa razy tyle co siatka tradycyjna. Ważnym, jeśli nie najważniejszym elementem kosza jest jego głowica, gdyż to właśnie ten element narażony jest na największe obciążenia. Dawniej wykonywano ją przeważnie z tworzyw sztucznych, ale z uwagi na zbyt niską wytrzymałość tego materiału coraz częściej stosuje się głowice metalowe. Jej łączenie z ramionami podbieraka powinno być niekłopotliwe i umożliwiać nam jego szybkie złożenie i rozłożenie. 

 

Rodzaj sztycy

Na koniec wybierzmy rodzaj sztycy. Te jednoczęściowe przeważnie mają długość 180 cm, ale w ofercie wielu firm znajdują się też uchwyty teleskopowe lub z łączeniem typu spigot, co pozwala nam dopasować uchwyt do naszych potrzeb. Wykonuje się je najczęściej z takich materiałów jak włókna szklane, włókna węglowe oraz wszelkiego rodzaju kompozyty, które zapewniają sztycy należytą sztywność i wytrzymałość. 


Pływak do podbieraka

Nasz podbierak możemy też doposażyć w różnego rodzaju akcesoria. Do najpopularniejszych należy tzw. pływak, który utrzymuje głowicę (lub rękojeść) podbieraka na wodzie. Nie tylko ułatwia to podebranie ryby, ale także może uchronić podbierak przed przypadkowym zatopieniem. Aby uchronić siatkę podbieraka przed uszkodzeniem lub ułatwić nam jego obsługę, niektórzy producenci wyposażyli sztycę w specjalny klips, do którego możemy siatkę po prostu przypiąć i z łatwością wypiąć, gdy zajdzie taka potrzeba.  W tej kategorii sprzętu trudno dziś o rewolucyjne rozwiązania i choć od czasu do czasu pojawi się jakaś techniczna nowinka, to zmiany wprowadzane przez producentów mają raczej charakter „kosmetyczny”.

Poniżej prezentuję kilka wybranych modeli, dostępnych obecnie na naszym rynku. Oferują one wysoki standard wykonania, w różnym przedziale cenowym, więc każdy bez problemu znajdzie coś dla siebie. 

 

Anaconda Camou Grabber Float Trap 42”

W tym modelu mamy do wyboru jedno- lub dwuczęściową sztycę z włókna węglowego, której rękojeść wykonana została z kompozytów zapewniających pewny chwyt podbieraka. Sztyca dwuczęściowa ma dwa takie uchwyty, po jednym na każdym elemencie, co znacznie ułatwia manewrowanie nim, np. podczas łowienia z pontonu. Na końcu sztycy zamontowana jest solidna, metalowa głowica, w której osadzone są ramiona podbieraka. Ciekawostką w tym modelu jest to, że na ramionach znajdują się fabrycznie osadzone pływaki (net floats), chroniące podbierak przed zatopieniem. Kompozytowe ramiona mają długość 105 cm i zakończone są metalowymi skuwkami, które z łatwością wpina się w głowicę. Zawieszona jest na nich miękka, gumowana siatka, która jest bezpieczna dla ryb i nie chłonie zapachów. Dodatkowo jej brzegi zostały wzmocnione poprzez wszytą taśmę z gęstej tkaniny. Podbierak sprzedawany jest w komplecie z torbą transportową. 
Cena: ok. 250–280 zł (w zależności od wersji).

Carp Spirit Magnum X1 42” Multi Net

Podbierak Magnum X1 charakteryzuje się przede wszystkim lekką, 3-składową sztycą z włókna węglowego ze złączami czopowymi. Pozwala to uzyskać trzy różne długości podbieraka. I tak odpowiednio długość 91 cm (3 stopy) sprawdzi się przy podbieraniu ryb z pontonu, 182 cm (6 stóp) to klasyczna długość, natomiast po rozwinięciu do pełnej długości 274 cm (9 stóp) jest to idealne narzędzie do podbierania ryb z wysokiego, stromego brzegu lub podczas lądowania ryby, gdy łowimy długim zestawem typu Zig Rig.

Pierwsza rękojeść osadzana jest w węglowym trójniku, a końce każdego uchwytu zakończone są miękką pianką. Na końcu sztycy znajduje się nierdzewny kapsel grawerowany laserem, natomiast pozostałe elementy możemy zabezpieczyć kapturkiem z pianki EVA. Całość została również pokryta antypoślizgową folią termokurczliwą. Kosz podbieraka to standardowe ramiona o długości 105 cm, na których znajdują się zaokrąglone, nierdzewne końcówki połączone linką, a na nich zamocowana jest miękka, zielona siatka. Aby uchronić ją przed uszkodzeniem, podbierak został także wyposażony w magnetyczny klips, do którego możemy przypiąć dolny brzeg siatki. Warto od razu dokupić przeznaczony do tego podbieraka pływak, który utrzyma go na wodzie, a z uwagi na brak torby transportowej w komplecie, można opcjonalnie dokupić wodoodporny pokrowiec. 
Cena: 780 zł.

Daiwa Infinity

Podbierak karpiowy Infinity ma bardzo cienką i lekką sztycę wykonaną z włókna węglowego, która również występuje w wersji jedno- i dwuczęściowej. Jej długość wynosi 180 cm i zakończona jest miękkim, wygodnym uchwytem. Na drugim jej końcu znajduje się wycinana maszynowo (CNC) mocna, aluminiowa głowica, w której mocujemy ramiona. Mają one długość 105 cm i zakończone są skuwkami dopasowanymi do otworów znajdujących się w głowicy. Na ramionach zawieszona jest miękka, materiałowa siatka (soft mesh) o głębokości 85 cm, ale próżno na niej szukać jakichkolwiek wzmocnień, co może nas nieco dziwić w podbieraku tej klasy. Cena: ok. 550 zł

Jaxon Carp PL-AK100S

W katalogu firmy Jaxon zarówno kosze, jak i sztyce do podbieraków, dostępne są osobno. Mamy tym samym możliwość skompletowania zestawu według indywidualnych upodobań. Testowy model wyróżnia się komfortową wagą przy całkowitej długości aż 272 cm. Wygodę użytkowania zapewnia smukła, ale wytrzymała sztyca oraz metrowe ramiona kosza, które wykonane zostały z włókna węglowego. Metalowa głowica umożliwia wygodne składanie i rozkładanie, a dla pewniejszego podbierania ryb, sztycę wyposażono w dwa antypoślizgowe uchwyty. Duża głębokość kosza wykonanego z materiału przyjaznego rybom, gwarantuje pewne i bezpieczne podebranie nawet dużych okazów karpi. W komplecie dołączony jest również pokrowiec. Zaletą tych podbieraków jest ich łatwa dostępność oraz stosunkowo niski koszt. Cena: 160 zł.

Mikado Landing Net 

Nie tak dawno temu ten model podbieraka nie był zbyt popularny wśród karpiarzy. Jest stosunkowo krótki, nieco ciężki i bywa niewygodny w transporcie, ale gdy łowimy wśród gęstej roślinności podbierak ten nie ma sobie równych. Jego cechą charakterystyczną jest pełna, metalowa obręcz, na której znajduje się poliestrowa siatka pokryta gumą, a całość osadzona jest w mocnej, aluminiowej głowicy. Jego sztywna, metalowa rama umożliwia nam zanurzenie kosza w gęstych roślinach czy zatopionych korzeniach, czyli tam, gdzie standardowe podbieraki nie mają żadnych szans. Szeroka obręcz i głęboka, gumowana siatka ułatwiają także transport złowionej ryby z powrotem na stanowisko, a prosta, metalowa konstrukcja całego podbieraka gwarantuje lata bezawaryjnego użytkowania. Odpinany kosz ułatwia nie tylko przeniesienie karpia na matę, ale również umożliwia w miarę komfortowy transport. Krótka rękojeść zakończona jest wygodnym, profilowanym uchwytem, a to pozwala przede wszystkim swobodnie operować podbierakiem podczas podbierania ryb, np. z pontonu. Jeżeli więc ktoś szuka dobrego podbieraka do łódki, to ten model nadaje się idealnie. Warto byłoby również doposażyć go w solidny pływak, który zabezpieczy podbierak przed zatonięciem. Cena: ok. 250 zł

Mivardi Hardcore Landing Net

Mivardi Hardcore, podobnie jak podbierak firmy Mikado, to model przeznaczony głównie do połowów z wywózki, wśród zaczepów i gęstej roślinności. Mocna, metalowa obręcz obszyta jest wytrzymałą, gumowaną siatką, która szybko wysycha i nie pochłania zapachów. Dodatkowo jej brzegi zostały wzmocnione szeroką taśmą. Kosz zakończony jest solidną, metalową głowicą, którą mocujemy na sztycy za pomocą wygodnego klipsa. Takie rozwiązanie znacznie ułatwia montaż i demontaż podbieraka oraz umożliwia jego w miarę wygodny transport. Solidna, aluminiowa sztyca składana jest teleskopowo, a to pozwala nam dopasować długość podbieraka do warunków aktualnie panujących na łowisku. Możemy ją płynnie regulować w zakresie od 91 do 160 cm, co w połączeniu z koszem pozwala uzyskać całkowitą długość podbieraka sięgającą 250 cm. Na jej końcu znajduje się również wygodna, gumowana rękojeść, która zapewnia pewny chwyt i ułatwia manewrowanie podbierakiem. Model Hardcore Landing Net z pewnością cechuje wysoka jakość wykonania, poprawna ergonomia, a także wyjątkowo przystępna cena i to są z całą pewnością mocne atuty tego podbieraka. Cena: ok. 160 zł.

Prologic Fulcrum C3

Firma Prologic może pochwalić się umiejętnym połączeniem klasycznego podbieraka, w którym zachowano trójkątny kształt kosza (rozmiar 42”), a jednocześnie zastosowano całkowicie sztywną obręcz. Doskonale sprawdzi się on podczas łowienia w szczególnie zarośniętych łowiskach oraz podczas podbierania ryby zaplątanej w gęste zielsko. Na obręczy z wysokomodułowego włókna węglowego znajduje się wytrzymała, ale miękka, gumowana siatka, która szybko schnie, nie chłonie zapachów, a co najważniejsze, jest bezpieczna dla ryb. Jednoczęściowa sztyca o długości 120 cm wykonana ze sztywnego włókna węglowego, zakończona jest wzmocniona głowicą z kompozytu, a na drugim końcu ma praktyczny uchwyt z tzw. japońskiej pianki. Dodatkowo, na sztycy umieszczony jest cienki pływak z pianki EVA o dużej gęstości, co sprawia, że podbierak staje się pływający i utrzymuje się na powierzchni wody. Dodatkowo do korka dolnika jest przymocowany sznurek, dzięki któremu możemy przypiąć podbierak do łódki lub pontonu, zabezpieczając go tym samym przed utratą np. podczas walki z rybą. Fulcrum C3 to idealna propozycja dla tych karpiarzy, którym od czasu do czasu zdarza się łowić z wywózki w gęstych roślinach, gdyż ten model świetnie łączy w sobie zalety podbieraka tradycyjnego i pełnej obręczy. Cena: 360 zł.

Tandem Baits Phantom XBR 45"

Model Phantom XBR to jeden z większych podbieraków w tym zestawieniu. Ma kosz w rozmiarze 45”, co w efekcie przekłada się na długość ramion sięgającą aż 114 cm. Na lekkich, węglowych ramionach osadzona jest miękka, bezpieczna dla ryb siatka, która nie chłonie zapachów. Kosz łączony jest ze sztycą za pomocą głowicy wykonanej z konstrukcyjnego kompozytu nylonu, która dodatkowo została poprzecznie wzmocniona, aby zapewnić jej większą sztywność i dłuższą żywotność. Rękojeść to dwuczęściowa sztyca o długości 187 cm, wykonana z wytrzymałego, a jednocześnie lekkiego kompozytu węglowego i zakończona u dołu wygodnym, piankowym uchwytem. Po odjęciu jej dolnej części, krótsza, górna rękojeść, z pewnością ułatwi manewrowanie podbierakiem na pontonie. Phantom XBR to lekki, solidny, a zarazem duży i obszerny podbierak, w którym z pewnością zmieści się nawet największy karp. Stosując go jednak przy połowie z pontonu, warto go doposażyć w pływak utrzymujący podbierak na wodzie. Cena: 300 zł

Autor: Arek Kaczorowski (a.kaczorowski@karpmax.pl)

Artykuł znalazł się w czasopiśmie "Karp Max" 2/2022, które możecie kupić TU. "Karp Max" dostępny jest także w prenumeracie. 

 
Jeżeli chcesz nas poinformować o ważnym wydarzeniu pisz: redakcja@karpmax.pl.

KOMENTARZE

Możesz komentować bez logowania.
usuńODPOWIADASZ NA:
max 1000 znaków (0)
max 60 znaków (0)
Wydawca portalu nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.
Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną.
Chcesz być powiadamiany o nowych komentarzach w tej dyskusji?

Obserwuj nas

zamknij

ZALOGUJ SIĘ

Zapamiętaj mnie
zaloguj się przez swoje konto na facebooku
facebook
Nie masz konta, zarejestruj się: REJESTRACJA
zamknijMENU
 
Szanowny Użytkowniku
 
Chcielibyśmy Cię poinformować, że z dniem 25.05.2018 r. ulegają zmianie przepisy, na podstawie których przetwarzane są dane osobowe. Będą one dotyczyły wszystkich użytkowników. Zmiany wynikają z istotnych przyczyn, jakie stanowi wejście w życie przepisów europejskiego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO), które nakładają na nas obowiązek dostosowania regulaminu do nowych regulacji prawnych. 
 
Co to jest RODO?
RODO to skrót od Rozporządzenie o Ochronie Danych Osobowych, inny skrót często spotykany to GDPR (General Data Protection Regulation). Pełna nazwa aktu, który regulować będzie przetwarzanie danych osobowych to: „Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady UE z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE”.
 
Główny cel wprowadzenia RODO to zmniejszenie zróżnicowania przepisów w zakresie ochrony danych osobowych między poszczególnymi krajami UE oraz zwiększenie zabezpieczeń przetwarzania i ochrony danych osobowych, tak by przepisy prawa nadążały za zmieniającą się technologią.
 
Od kiedy RODO będzie obowiązywać?
27.04.2016 r. Parlament Europejski przyjął w drodze rozporządzenia zmianę prawa o ochronie danych osobowych. Wszystkie kraje Unii Europejskiej, w tym i Polska muszą dostosować swoje prawo do nowych przepisów, które będą bezpośrednio stosowane od 25.05.2018 r.
 
Co to są dane osobowe?
Dane osobowe są to wszelkie informacje dotyczące zidentyfikowanej lub możliwej do zidentyfikowania osoby fizycznej. Informacja ma charakter osobowy, dopóki jest możliwe ustalenie, kogo ona dotyczy, a sama w sobie nie musi od razu określać tożsamości osoby. Muszą to być zatem informacje, które pozwalają na identyfikację, odróżnienie od innych, wskazują na osobę, jak również te informacje, które są źródłem wiedzy o osobie wyodrębnionej spośród innych osób. Warto pamiętać, że dane osobowe możemy znaleźć nie tylko w dowodzie osobistym czy paszporcie. Danymi będą również numer telefonu czy adres e-mail, a więc informacje, które często nie są chronione z należytą starannością.
 
 
Administrator danych oraz informacje kontaktowe
Administratorem danych jest Centrum Promocji Wędkarstwa Karpiowego Przemysław Mroczek; ul. Monte Cassino 6; 75-412 Koszalin. REGON: 330870429; NIP: 669-156-30-44. W sprawie swoich danych osobowych możesz skontaktować się z nami pod adresem e-mail: k.matejek@karpmax.pl
 
Cele przetwarzania oraz podstawa prawna przetwarzania
Twoje dane osobowe przetwarzamy do następujących celów:
 

Okres przez który dane będą przetwarzane
 
Komu przekazujemy
 
Prawa osoby, której dane dotyczą
Przysługuje Ci prawo dostępu do Twoich danych oraz prawo żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania. W zakresie, w jakim podstawą przetwarzania Twoich danych osobowych jest przesłanka prawnie uzasadnionego interesu administratora, przysługuje Ci prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.
Prawo do cofnięcia zgody. Cofnięcie zgody ma skutek od momentu wycofania zgody. Cofnięcie zgody nie wpływa na przetwarzanie dokonywane przez nas zgodnie z prawem przed jej cofnięciem. Cofnięcie zgody nie pociąga żadnych negatywnych konsekwencji. Może jednak uniemożliwić dalsze korzystanie z usług lub funkcjonalności, które zgodnie z prawem możemy świadczyć jedynie za zgodą. 
W zakresie, w jakim Twoje dane są przetwarzane w celu zawarcia i wykonywania umowy lub przetwarzane na podstawie zgody – przysługuje Ci także prawo do przenoszenia danych osobowych, tj. do otrzymania od administratora Twoich danych osobowych, w ustrukturyzowanym, powszechnie używanym formacie nadającym się do odczytu maszynowego. Możesz przesłać te dane innemu administratorowi danych.
Przysługuje Ci prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego, gdy uznasz, że przetwarzanie Twoich danych osobowych narusza przepisy obowiązującego prawa.
Podanie danych osobowych w celach marketingowych jest dobrowolne, natomiast podanie danych w celu zarejestrowania na portalu lub po dokonaniu zakupu w sklepiku jest niezbędne. Konsekwencją odmowy będzie brak możliwości założenia konta lub realizacji zamówienia.  
 
W zakresie, w jakim podstawą przetwarzania Twoich danych osobowych jest zgoda, masz prawo wycofania zgody. Wycofanie zgody nie ma wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego  dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.
 
W zakresie, w jakim Twoje dane są przetwarzane w celu zawarcia i wykonywania umowy lub przetwarzane na podstawie zgody – przysługuje Ci także prawo do przenoszenia danych osobowych, tj. do otrzymania od administratora Twoich danych osobowych, w ustrukturyzowanym, powszechnie używanym formacie nadającym się do odczytu maszynowego. Możesz przesłać te dane innemu administratorowi danych.
 
Przysługuje Ci również prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego zajmującego się ochroną danych osobowych.