MENU
Jesteś tutaj: Strona głównaAktualnościJak zrobić samemu orzechowe kulki na karpia

Jak zrobić samemu orzechowe kulki na karpia

Dodano: 07.08.2017 11:49
wystaw ocenę:
12345
Jak zrobić samemu orzechowe kulki na karpia

Odnoszę wrażenie, że orzechy są jakby pomijane w karpiowej kuchni. Dlatego też tym artykułem chciałbym was zachęcić do zrobienia orzechowych kulek i wypróbowania ich skuteczności w tym sezonie.

 

Dla większości z nas orzechy kojarzą się przede wszystkim z jednym ze składników zanęty partykularnej, ewentualnie z przynętą włosową. Doskonale też wiemy, że smakują one nie tylko karpiom, ale również amurom. Skąd zatem bierze się ich tak mała popularność, jeżeli chodzi o dodawanie do mixów? Być może spowodowane jest to tym, iż zazwyczaj większość z nas, robiąc kulki proteinowe, skupia się głównie na ptasich pokarmach lub różnego rodzaju mączkach rybnych i nawet nie bierze pod uwagę produktów orzechowych. Kolejną przyczyną może być panująca w naszym środowisku opinia, że aby skutecznie łowić karpie na orzechy, najpierw trzeba je do nich przyzwyczaić. Poza tym w Internecie nie można znaleźć wielu przepisów, w których występuje ten składnik. Odnoszę wrażenie, że orzechy są jakby pomijane w karpiowej kuchni. Dlatego też tym artykułem chciałbym was zachęcić do zrobienia orzechowych kulek i wypróbowania ich skuteczności w tym sezonie.

Fot. Orzech laskowy, orzech włoski i migdały są bardzo rzadko stosowane w wędkarstwie

Orzechowe kulki w zamulonych łowiskach

Sam po raz pierwszy zastosowałem orzechy do wyrobu kulek proteinowych kilkanaście lat temu, dodając wtedy do mixu zmielone razem z łupinkami tzw. fistaszki. W moim przypadku orzechowe kulki najlepiej sprawdzały się w zamulonych łowiskach, gdzie ich podwyższona zawartość tłuszczu minimalizowała absorbowanie przez nie zapachów z dna.

Fot. ,,Tygrysy" na włosie to skuteczna przynęta na karpie, dlatego też warto jest również robić kulki z ich dodatkiem.

Jeżeli natomiast chodzi o pory roku, to nie zauważyłem jakiejś dużej różnicy – zarówno w zimnej wodzie, jak i w letnie upały wyniki miałem porównywalne. Kilka razy przekonałem się również, że regularnie nęcona rybnymi kulkami miejscówka, przynosząc już słabsze wyniki, nagle po zamianie w przepisie mączki rybnej na zmielone orzechy, dawała na kolejnej zasiadce serię ,,odjazdów”. Właśnie to ostatnie doświadczenie, biorąc pod uwagę obecnie małą popularność na rynku orzechowych komponentów, może się okazać kluczem do sukcesu i strzałem w dziesiątkę, gdy użyjemy tego typu kulek proteinowych, szczególnie na wodach o dużej presji wędkarskiej oraz wszędzie tam, gdzie ryby jeszcze się w nich nie rozsmakowały. 
Fot. Orzech trzeba koniecznie zmielić.

 

Wrócę jeszcze do wartości odżywczych orzechów

Oprócz wspomnianego wcześniej tłuszczu, zawierają one również dużo białka, węglowodanów, witaminy A, D, B6, B12 oraz minerałów. Są one dla karpi bardzo odżywczym i treściwym pokarmem. Ponadto, w przypadku wyrobu kulek proteinowych spełniają rolę wielofunkcyjnego składnika – nadają im orzechowy smak oraz zapach, ale też wpływają na ich strukturę.

Fot. Mieszanka przypraw korzenno-ziołowych bardzo dobrze współgra z orzechowymi komponentami do wyrobu kulek.

Jeśli już daliście się namówić do wypróbowania komponentów orzechowych przy wyrobie swoich kulek proteinowych, to w dalszej części tego artykułu zdradzę wam, w jakiej formie najlepiej ich używać i jakie proporcje składników stosować oraz podam przykładowe przepisy. Jak wiecie w sprzedaży, szczególnie w dużych marketach, jest wiele rodzajów orzechów, jednak do celów wędkarskich, a w naszym przypadku do wyrobu kulek  proteinowych, najbardziej popularne są produkty z orzechów tygrysich, arachidowych i kokosowych. 

Fot. Pożywne przysmaki nie tylko karpi, czyli kolejno: orzech arachidowy, kokosowy i tygrysi.

Dozowanie komponentów orzechowych będzie w głównej mierze zależało od ich frakcji rozdrobnienia, ponieważ w przypadku tej grupy składników znaczenie słowa „mączka”, nie jest wcale jednoznaczne z ich drobną granulacją, jak np. mączek roślinnych.

 

Fot. Wszystkie orzechy smakują zarówno karpiom, jak i amurom. 

 

Jak dozować orzechy do wyrobu kulek

Najgrubszym produktem jest prażona mączka arachidowa, której optymalne dozowanie wynosi 10% w przypadku połączenia w mixie z innymi orzechowymi składnikami. Natomiast mączkę z orzechów tygrysich i kokosową możemy stosować na poziomie nawet 20%, oczywiście będzie on też uzależniony od pozostałych składników grubszej frakcji zawartych w naszej recepturze. Grys orzechowy, wiórki kokosowe lub kruszone orzechy dodajemy do przepisu w proporcji około 5%. Musimy oczywiście pamiętać, że jak już stosujemy mączki orzechowe, to jednocześnie należy zredukować do minimum lub całkowicie usunąć z mixu mielone i całe ziarna, ewentualnie pozostawić drobniejsze makuchy lub zblendowane nasiona. 

Fot. Zawartość 20% w mixie grubo mielonych orzechów tygrysich, może już powodować trudności z rolowaniem.

Czyli ustalone już mamy, w jakiej formie i jak dozować orzechy do wyrobu kulek proteinowych. I co dalej? Teraz kilka słów o doborze aromatów do mixów orzechowych. Moim zdaniem, najlepiej pasują do nich słodkie (scopex, wanilia/krem) i korzenne (cynamon) nuty zapachowe, ale też ich odpowiedniki wzmacniające oryginalny zapach, czyli arachidowy, kokosowy oraz orzechów tygrysich. Ze swojej strony mogę polecić też kombinację aromatu arachidowego z migdałowym, który przynosił zarówno mnie, jak i moim kolegom, bardzo dobre wyniki. Oprócz aromatów, dodatkowo do tego rodzaju mixów, stosuję przyprawy korzenno-ziołowe w proszku (cynamon, curry, zioła prowansalskie itp.) w ogólnym dozowaniu do 10%, które oprócz smaku, nadają również kulkom swoiste i trwałe zapachy, świetnie współgrające z nutą orzechową użytych składników. 

Fot. 10% wiórków i 10% mączki kokosowej to optymalna porcja tych składników w orzechowej recepturze.


Reasumując, jak to w ,,karpiowej kuchni” bywa, kombinacji oraz różnych wariantów i połączeń może być wiele, nie sposób jest też je wszystkie sprawdzić i przetestować. Dlatego zawsze mamy szerokie pole do popisu, żeby stworzyć własne niepowtarzalne receptury oraz finalnie kulki proteinowe, na które będziemy mieć wyniki i do tego, nikt nie będzie w stanie ich skopiować oraz podrobić. Zatem jak najwięcej eksperymentujcie, róbcie próbki, testujcie połączenia, bo naprawdę warto, a do tego karpie z pewnością wam to wynagrodzą. Na zakończenie chciałbym życzyć wszystkim udanych połowów w tym sezonie na orzechowe kulki i zaprosić na kolejne artykuły z cyklu „Karpiowa Kuchnia” na łamach „Karp Maxa”.

Fot. Moja ulubiona orzechowa kombinacja: 10% mączki arachidowej, 5% mączki z orzechów tygrysich i 5% mielonych orzechów tygrysich.


 

Przepis na 1kg mixu – orzechowy

 • 300 g mąka kukurydziana
 • 300 g mąka sojowa pełnotłusta
 • 100  g serwatka
 • 100 g Tasty Blend – Herbs & Spice
 • 50 g mączka arachidowa
 • 50 g mielone fistaszki
 • 50 g mączka z orzechów tygrysich
 • 50 g mielone orzechy tygrysie
 

Dodatki:

 • 30 ml Fishamino Complex – Orzechy
 • 10 ml FF Impulse Flavour – Orzechy
 • 10 ml słodzik w płynie
 • 10 g Betaina HCL
 • 10 g Activator Boilies

---------------------
 

Przepis na 1kg mixu – kokosowy

 • 300 g mąka kukurydziana
 • 250 g mąka sojowa pełnotłusta
 • 100 g semolina
 • 100 g serwatka
 • 100 g mączka kokosowa
 • 50 g wiórki kokosowe
 • 50 g makuchy
 • 50 g Tasty Blend – Sweet Bomb
 

Dodatki:

 • 10 ml FF Impulse Flavour – kokos
 • 10 ml słodzik w płynie
 • 10 g Betaina HCL
 • 10 g Activator Boilies
 • 7 g Intensive Color – białyTekst i zdjęcia: Marcin Krajewski

 

Artykuł pochodzi z "Karp Maxa" 3/2017

GALERIA

 • Jak zrobić samemu orzechowe kulki na karpia
 • Jak zrobić samemu orzechowe kulki na karpia
 • Jak zrobić samemu orzechowe kulki na karpia
 • Kulki orzechowe na karpia_jak zrobic_4
 • Kulki orzechowe na karpia_jak zrobic_5
 • Kulki orzechowe na karpia_jak zrobic_6
 • Kulki orzechowe na karpia_jak zrobic_7
 • Kulki orzechowe na karpia_jak zrobic_9
 • Kulki orzechowe na karpia_jak zrobic_11
Jeżeli chcesz nas poinformować o ważnym wydarzeniu pisz: redakcja@karpmax.pl.

KOMENTARZE

Możesz komentować bez logowania.
usuńODPOWIADASZ NA:
max 1000 znaków (0)
max 60 znaków (0)
Wydawca portalu nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.
Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną.
Chcesz być powiadamiany o nowych komentarzach w tej dyskusji?
Na artykułach Pana Marcina podskoczyłem z poziomu amator, polecam.
08.08.2017 08:07    autor: ~Karpik
Ja za rady tego pana podziękuję
17.08.2017 15:01    autor: ~zak73
A ja podziękuję za takie "merytoryczne" komentarze.
18.08.2017 13:06    autor: ~grrrr
super przepisy na pewno je wypróbuję piękne kuleczki Pozdrawiam
02.11.2017 20:45    autor: ~rafal101973
Nie wiem jak przepis się sprawdzi ale duże brawa za udostępnienie przepisu pozdrawiam zawsze i wszędzie znajdą się jacyś trolaze więc głowa do góry
16.02.2019 07:12    autor: ~Mak

Obserwuj nas

zamknij

ZALOGUJ SIĘ

Zapamiętaj mnie
zaloguj się przez swoje konto na facebooku
facebook
Nie masz konta, zarejestruj się: REJESTRACJA
zamknijMENU
 
Szanowny Użytkowniku
 
Chcielibyśmy Cię poinformować, że z dniem 25.05.2018 r. ulegają zmianie przepisy, na podstawie których przetwarzane są dane osobowe. Będą one dotyczyły wszystkich użytkowników. Zmiany wynikają z istotnych przyczyn, jakie stanowi wejście w życie przepisów europejskiego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO), które nakładają na nas obowiązek dostosowania regulaminu do nowych regulacji prawnych. 
 
Co to jest RODO?
RODO to skrót od Rozporządzenie o Ochronie Danych Osobowych, inny skrót często spotykany to GDPR (General Data Protection Regulation). Pełna nazwa aktu, który regulować będzie przetwarzanie danych osobowych to: „Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady UE z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE”.
 
Główny cel wprowadzenia RODO to zmniejszenie zróżnicowania przepisów w zakresie ochrony danych osobowych między poszczególnymi krajami UE oraz zwiększenie zabezpieczeń przetwarzania i ochrony danych osobowych, tak by przepisy prawa nadążały za zmieniającą się technologią.
 
Od kiedy RODO będzie obowiązywać?
27.04.2016 r. Parlament Europejski przyjął w drodze rozporządzenia zmianę prawa o ochronie danych osobowych. Wszystkie kraje Unii Europejskiej, w tym i Polska muszą dostosować swoje prawo do nowych przepisów, które będą bezpośrednio stosowane od 25.05.2018 r.
 
Co to są dane osobowe?
Dane osobowe są to wszelkie informacje dotyczące zidentyfikowanej lub możliwej do zidentyfikowania osoby fizycznej. Informacja ma charakter osobowy, dopóki jest możliwe ustalenie, kogo ona dotyczy, a sama w sobie nie musi od razu określać tożsamości osoby. Muszą to być zatem informacje, które pozwalają na identyfikację, odróżnienie od innych, wskazują na osobę, jak również te informacje, które są źródłem wiedzy o osobie wyodrębnionej spośród innych osób. Warto pamiętać, że dane osobowe możemy znaleźć nie tylko w dowodzie osobistym czy paszporcie. Danymi będą również numer telefonu czy adres e-mail, a więc informacje, które często nie są chronione z należytą starannością.
 
 
Administrator danych oraz informacje kontaktowe
Administratorem danych jest Centrum Promocji Wędkarstwa Karpiowego Przemysław Mroczek; ul. Monte Cassino 6; 75-412 Koszalin. REGON: 330870429; NIP: 669-156-30-44. W sprawie swoich danych osobowych możesz skontaktować się z nami pod adresem e-mail: k.matejek@karpmax.pl
 
Cele przetwarzania oraz podstawa prawna przetwarzania
Twoje dane osobowe przetwarzamy do następujących celów:
 

Okres przez który dane będą przetwarzane
 
Komu przekazujemy
 
Prawa osoby, której dane dotyczą
Przysługuje Ci prawo dostępu do Twoich danych oraz prawo żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania. W zakresie, w jakim podstawą przetwarzania Twoich danych osobowych jest przesłanka prawnie uzasadnionego interesu administratora, przysługuje Ci prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.
Prawo do cofnięcia zgody. Cofnięcie zgody ma skutek od momentu wycofania zgody. Cofnięcie zgody nie wpływa na przetwarzanie dokonywane przez nas zgodnie z prawem przed jej cofnięciem. Cofnięcie zgody nie pociąga żadnych negatywnych konsekwencji. Może jednak uniemożliwić dalsze korzystanie z usług lub funkcjonalności, które zgodnie z prawem możemy świadczyć jedynie za zgodą. 
W zakresie, w jakim Twoje dane są przetwarzane w celu zawarcia i wykonywania umowy lub przetwarzane na podstawie zgody – przysługuje Ci także prawo do przenoszenia danych osobowych, tj. do otrzymania od administratora Twoich danych osobowych, w ustrukturyzowanym, powszechnie używanym formacie nadającym się do odczytu maszynowego. Możesz przesłać te dane innemu administratorowi danych.
Przysługuje Ci prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego, gdy uznasz, że przetwarzanie Twoich danych osobowych narusza przepisy obowiązującego prawa.
Podanie danych osobowych w celach marketingowych jest dobrowolne, natomiast podanie danych w celu zarejestrowania na portalu lub po dokonaniu zakupu w sklepiku jest niezbędne. Konsekwencją odmowy będzie brak możliwości założenia konta lub realizacji zamówienia.  
 
W zakresie, w jakim podstawą przetwarzania Twoich danych osobowych jest zgoda, masz prawo wycofania zgody. Wycofanie zgody nie ma wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego  dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.
 
W zakresie, w jakim Twoje dane są przetwarzane w celu zawarcia i wykonywania umowy lub przetwarzane na podstawie zgody – przysługuje Ci także prawo do przenoszenia danych osobowych, tj. do otrzymania od administratora Twoich danych osobowych, w ustrukturyzowanym, powszechnie używanym formacie nadającym się do odczytu maszynowego. Możesz przesłać te dane innemu administratorowi danych.
 
Przysługuje Ci również prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego zajmującego się ochroną danych osobowych.