MENU
Jesteś tutaj:

Koło PZW Azoty wyróżnione za pracę z dziećmi – spr ...

Koło PZW Azoty wyróżnione za pracę z dziećmi – sprawozdanie z działań

Dodano: 06.03.2019 11:18
wystaw ocenę:
12345
Koło PZW Azoty wyróżnione za pracę z dziećmi – sprawozdanie z działań

Koło PZW Azoty za ubiegłoroczną pracę z dziećmi zostało wyróżnione Nagrodą II-go stopnia, a jej koordynator, Wojciech Czapla, otrzymał Srebrną Odznakę PZW za rozwój wędkarstwa w Polsce. Poniżej możecie przeczytać sprawozdanie z działań. 
Szkółka Wędkarska Rekiny Dziewiątki przez ostatnie 12 miesięcy spotkała się 26 razy na planowanych zajęciach, co daje ponad 60 przepracowanych godzin. Niektóre z zajęć były natomiast zdecydowanie dłuższe, często zajmujące cały dzień. Co zbliża ilość czasu przeznaczoną na dzieci w naszym kole do wielkości znacznie przekraczającej 200 godzin.

Dzieci ze Szkółki:
 • zajęły się współpracą z Amnesty International (pisały listy w obronie praw człowieka);
 • spotkały się z redaktorem z rozgłośni Antyradio z Katowic;
 • wzięły udział w Akcji Zarybieniowej pn. „Dać wolność” na łowisku MK wraz z 100-tką innych uczestników;
 • miały swoje wigilijne spotkanie w pizzerii
 • w czasie ferii zimowych kształciły swoje umiejętności w działaniach wędkarskich (budowanie zestawów, przygotowanie zanęt, wykonywanie kulek proteinowych) ale też poznawały historię, technikę i prawo kanoniczne;
 • gościły na swoich pokazowych zajęciach (28 stycznia) Komisję Edukacji Związku Miast Polskich tj. prezydentów, burmistrzów, dyrektorów i inne osoby z całej Polski odpowiedzialne za edukację dzieci (Rekiny zrobiły piorunujące wrażenie);
 • przez szereg zajęć przygotowywały Dzień Otwarty z Rekinami (w tym multimedialne zaproszenia dla prezesów Zarządu Głównego PZW Teodora Rudnika i Zarządu Okręgu Wiesława Misia);
 • uczestniczyły w zajęciach, które odbyły się w sklepie zoologiczno – wędkarskim Szczepana Kobiałki;
 • przyłączyły się charytatywnej licytacji na rzecz ciężko chorej Oli;
 • w czasie wędkarskich zajęć poznawały tajniki chemii, fizyki, matematyki, botaniki i innych nauk, a miało to miejsce podczas wycieczki edukacyjnej oraz w trakcie stacjonarnych zajęć edukacyjnych w siedzibie Koła;
 • uczestniczyły w obchodach 50-lecia istnienia Publicznej Szkoły Podstawowej nr 9 z Kędzierzyna - Koźla;
 • startowały w zawodach wędkarskich, sportowych (biegi uliczne), ale i innych umiejętności np. konkurs recytatorski;
 • wzięły udział w obchodach Dnia Dziecka zorganizowanego przez Koło;
 • stały się uczestnikami nowatorskiego projektu, który jest od tego roku realizowany: „Wodne opowieści pana Czapli”;
 • wraz z innymi dziećmi z całego okręgu wzięły udział w wycieczce do Tresnej;
 • uczestniczyły w kolejnej edycji Szkółki Karpiowej z Rekinami;
 • przeprowadziły przy współpracy z np. Sekcją Karpiową Azoty – Dzień Otwarty z Rekinami;
 • drużyny ze Szkółki wystartowały w ogólnopolskich zawodach karpiowych „Rodzina to Drużyna” (jedna z nich zajęła II miejsce);
 • szkolą się w zawiłościach kuchni polowej;
 • uczestniczyły w zajęciach terenowych „Szlakiem bobra z Miejsca Kłodnickiego” (wraz z gośćmi z PSP nr1 z K-Koźla);
 • były świadkami wyjątkowego zarybienia na Miejscu Kłodnickim (nagroda w ogólnopolskim plebiscycie na najpopularniejsze łowisko Złów i Wypuść, współpraca z Międzynarodowymi Targami Poznańskimi);
 • uczestniczyły w wyjątkowych obchodach 100-lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę (wraz z harcerzami z VII szczepu „Zośka”);
 • a ponadto łowiły, bawiły się, śmiały, grały w piłkę, poznawały nowych ludzi.


Dzień Dziecka
3 czerwca 2018 roku zbiornik Rogi. W corocznym przedsięwzięciu wzięło udział około 200 osób. Dzieci wystartowały w zawodach wędkarskich, tym razem przeprowadzonych w formule „Największa ryba”, a  zwycięzcą został: Oskar Bednarz – leszcz 28 cm, II miejsce zajął Jaś Doboszyński – leszcz 23 cm, III m. Dominik Skoberla – leszcz 22,5 cm i IV m – Anna Procyk – leszcz 22 cm. Był pyszny poczęstunek, zabawy sportowe, przejażdżka łodzią, spotkanie ze Strażakami, quiz wiedzy wędkarskiej, rywalizacja sportowa, malowanie twarzy, rzuty kobrą. Tegoroczne obchody wpisały się pomysłowością i rozmachem w tradycję istniejącą już od dawna w naszej społeczności.

Całość przeprowadzili członkowie Koła PZW Azoty: z Zarządu, z Sekcji Karpiowej Azoty, ze Społecznej Straży Rybackiej, ze Szkółki Wędkarskiej Rekiny Dziewiatki, ale najistotniejsze że udało się pozyskać do współpracy wielu wędkarzy i ludzi dobrej woli (wielkie podziękowania dla Piotra Doboszyńskiego) w tym rodziców, którzy w tym roku wystąpili w roli sędziów. Fundatorami nagród i upominków było Koło PZW Azoty, Zarząd Okręgu PZW w Opolu i Grupa „Azoty”. Całość koordynowali W. Czapla i A. Szkudlarek.Szkółka Karpiowa z Rekinami – ogólnopolska działalność Koła w obszarze pracy z dziećmi

Pięć dni (27.06 – 01.07) nad zbiornikiem C&R Miejsce Kłodnickie w Kędzierzynie – Koźlu spędziło 10 rodzinnych drużyn z całej Polski (38 osób). 127 godzin wędkowania, edukacji, zabawy, a przede wszystkim ogromnej przyjemności z przebywania razem. Uczestnicy brali udział w rozlicznych zajęciach, które ściśle dotyczyły wszystkiego co związane z wodą: zarzucanie zestawu, budowa zestawu końcowego, produkcja kulek proteinowych i wiele innych. Dodać trzeba, że miało miejsce to, co najistotniejsze tj. brały ryby, którymi poszczycić się mogą wszystkie drużyny. Nie zabrakło również pięknych okazów, które wywoływały zachwyt np. podczas żywej lekcji ichtiologii. 

SKzR była trzecią edycją projektu, przy którego realizacji rok rocznie angażuje się coraz więcej osób, którzy bezinteresownie wspierają jej dzieło. Przez pół roku napływały dary od wielu osób. W finale Szkółki trafiły one do jej uczestników, a jedna część została przekazana za pośrednictwem Poczty Polskiej do podopiecznych grupy o nazwie Uśmiech Młodego Karpiarza. Wszystkie upominki zostały oszacowane przez uczestników na wartość przekraczającą 10 000zł. Ilość otrzymanych darów jest wyrazem ogólnopolskiego poparcia dla wdrożonej koncepcji krzewienia umiłowania wędkarstwa, tu w jego karpiowej odmianie, która jest propagowana przez pomysłodawcę i realizatora – W. Czaplę i współdziałaczy.

Dzień Otwarty z Rekinami
Dzień Otwarty przygotowywany był pół roku. Do współpracy włączyło się wielu ludzi reprezentujących rozliczne instytucje, organizacje i hobbystyczne postawy. Atrakcje:
 • warsztaty muszkarskie i pokaz połowu z belly boat w wykonaniu członków Klubu Muszkarskiego Aleksandra, opowieść o tym, co drzemie w odmętach Miejsca Kłodnickiego, czyli warsztaty akwarystyczne, które brawurowo przeprowadził prezes Górnośląskiego Stowarzyszenia Akwarystów – Sebastian Josiek (członek naszego Koła),
 • pokaz produkcji kulek proteinowych w warunkach polowych – popisywały się dzieci ze Szkółki „Rekiny Dziewiątki”,
 • opowieść i montaż budek lęgowych dla ptaków i nietoperzy. Wiedzą czarował strażnik SSR – Bogdan Wasilewski z Koła PZW z Tułowic.
 • Ponadto miało miejsce oficjalne otwarcie łowiska Złów i Wypuść – Miejsce Kłodnickie: był pyszny tort, przecięcie żyłki, a wydarzenie to upamiętnione zostało zawodami sportowymi tj. Biegiem Rekinów nad MK. W kategorii młodszej puchar z rąk prezesa Koła PZW Azoty Andrzeja Szkudlarka otrzymał Witold Mondry, a wśród dorosłych Krzysztof Hańcza.

W ten dzień przypadły również 5-te urodziny Szkółki Wędkarskiej Rekiny Dziewiątki”, a sympatycy naszej działalności – z Agnieszką Konowaluk – Wrotniak na czele – ufundowali kolejny, wyjątkowy tort.

Uczestnicy sobotniego happeningu spotkali się z zaproszonymi gośćmi: prezesem ZG PZW – Teodorem Rudnikiem, władzami Okręgu Opole: prezesami Wiesławem Misiem, Henrykiem Machem, Kazimierzem Kuprianem oraz Robertem Walczakiem, Tomaszem Idzikowskim, a także członkami Państwowej Straży Rybackiej z Opola. Niespodzianką dla wszystkich był przyjazd jednostki bojowej Ochotniczej Straży Pożarnej z Miejsca Kłodnickiego, a apogeum zaskoczenia był festiwal kolorów, w którym wzięły udział dzieci – te małe i te duże.

Na koniec znalazł się pyszny poczęstunek dla każdego gościa, a odwiedzili ich również np. członkowie Koła PZW Karaś z Olszanki, przygotowany przez właściciela restauracji Kosmos.

Był też czas, aby podziękować tym, którzy „znoszą” pasje innych, a nawet zaczynają je podzielać. Przyznany został kolejny honorowy tytuł Przyjaciel Rekinów – w tym roku przypadł on Kasi Czapli.

 

Dzień Otwarty z Rekinami był promocją nowoczesnego, rodzinnego wędkarstwa, przyjacielskich więzi i dowodem na stale istniejący rozwój tego obszaru w naszym Kole - mówi Wojciech Czapla, Wiceprezes Koła PZW Azoty ds. pracy z dziećmi i młodzieżą.
100-lecie Odzyskania Niepodległości przez Polskę

Wspólne obchody – harcerzy z VII Szczep Harcerski "Zośka" Kędzierzyn-Koźle 17 Drużyny Starszoharcerskiej „Czarne Diabły” im. Stanisława Sieradzkiego ps. "Świst" oraz Rekinów Dziewiątki, członków Sekcji Karpiowej Azoty i zaproszonych gości - odbyły się 24 listopada nad zbiornikiem Miejsce Kłodnickie.

Uczestnicy napełnili kapsułę czasu tym, co dla nich jest ważne i identyfikujące, po czym ją zakopano z przekazem dla potomnych; zasadzili dąb niepodległości, któremu nadano imię Stanisław Sieradzki ps. „Świt”, który jest bohaterem harcerzy z naszego miasta – a za życia był nim naprawdę; w pozycji zasadniczej odśpiewali „Mazurek Dąbrowskiego”; było wspólne ognisko i pieczone kiełbaski i jak przystało na urodziny – tort! Ponadto harcerze i dzieci ze Szkółki Wędkarskiej, starsi i młodzi, rozwiązywali zagadki, działali „operacyjnie w wywiadzie”, nadawali alfabetem Morse’a, spotkali się z Szalonym Kapelusznikiem a wszystko po to, aby uwolnić Alicję – jednym słowem wzięli udział w harcerskiej grze terenowej.

Zawody wędkarskie

W zawodach organizowanych przez Koło startowali:
- dyscyplina gruntowa:
 1. Dawid Wiśniewski - I miejsce
 2. Semiliana Mirga
 3. Kamil Jania - III miejsce
 4. Ireneusz Werdin - II miejsce
 5. Jakub Grzybowski - IV miejsce
 6. Baron Mateusz
 7. Gabriel Grzybowski
 8. Oskar Bednarz
 9. Jan Mincewicz

- dyscyplina spławikowa:
 1. Dawid Wiśniewski - 5 miejsce
 2. Semiliana Mirga
 3. Małgorzata Grzybowska
 4. Ireneusz Werdin - 6 miejsce
 5. Jakub Grzybowski - 3 miejsce
 6. Oskar Bednarz - 2 miejsce
 7. Marcel Wróblewski 
 8. Gabriel Grzybowski - 4 miejsce
 9. Jakub Bednarz - 1 miejsce
 10. Marek Mitkiewicz
 11. Klaudiusz Stanek

- dyscyplina spinningowa:
 1. Dawid Wiśniewski -1 miejsce
 2. Ireneusz Werdin
 3. Baron Mateusz 
 4. Nikodem Małek
 

Podkreślenia wymaga fakt, że z sezonu na sezon wzrasta ilość dziecięcych zawodników, którzy garną się do towarzyskiej rywalizacji sportowej. Dzięki temu możemy pewną dozą spokoju patrzeć w przyszłość. Ilość dzieci w omawianym roku wynosiła 266-oro, co stanowi 17,7% ogólnej liczby 1502 członków Koła – mówi Wojciech Czapla.


Koło za pracę z dziećmi zostało w obecnym roku nagrodzone Nagrodą II-go stopnia, a jej koordynator otrzymał Srebrną Odznakę PZW za rozwój wędkarstwa w Polsce.

GALERIA

 • Koło PZW Azoty wyróżnione za pracę z dziećmi – sprawozdanie z działań
 • Koło PZW Azoty wyróżnione za pracę z dziećmi – sprawozdanie z działań
 • Koło PZW Azoty wyróżnione za pracę z dziećmi – sprawozdanie z działań
Jeżeli chcesz nas poinformować o ważnym wydarzeniu pisz: redakcja@karpmax.pl.

KOMENTARZE

Możesz komentować bez logowania.
usuńODPOWIADASZ NA:
max 1000 znaków (0)
max 60 znaków (0)
Wydawca portalu nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.
Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną.
Chcesz być powiadamiany o nowych komentarzach w tej dyskusji?

Obserwuj nas

zamknij

ZALOGUJ SIĘ

Zapamiętaj mnie
zaloguj się przez swoje konto na facebooku
facebook
Nie masz konta, zarejestruj się: REJESTRACJA
zamknijMENU
 
Szanowny Użytkowniku
 
Chcielibyśmy Cię poinformować, że z dniem 25.05.2018 r. ulegają zmianie przepisy, na podstawie których przetwarzane są dane osobowe. Będą one dotyczyły wszystkich użytkowników. Zmiany wynikają z istotnych przyczyn, jakie stanowi wejście w życie przepisów europejskiego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO), które nakładają na nas obowiązek dostosowania regulaminu do nowych regulacji prawnych. 
 
Co to jest RODO?
RODO to skrót od Rozporządzenie o Ochronie Danych Osobowych, inny skrót często spotykany to GDPR (General Data Protection Regulation). Pełna nazwa aktu, który regulować będzie przetwarzanie danych osobowych to: „Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady UE z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE”.
 
Główny cel wprowadzenia RODO to zmniejszenie zróżnicowania przepisów w zakresie ochrony danych osobowych między poszczególnymi krajami UE oraz zwiększenie zabezpieczeń przetwarzania i ochrony danych osobowych, tak by przepisy prawa nadążały za zmieniającą się technologią.
 
Od kiedy RODO będzie obowiązywać?
27.04.2016 r. Parlament Europejski przyjął w drodze rozporządzenia zmianę prawa o ochronie danych osobowych. Wszystkie kraje Unii Europejskiej, w tym i Polska muszą dostosować swoje prawo do nowych przepisów, które będą bezpośrednio stosowane od 25.05.2018 r.
 
Co to są dane osobowe?
Dane osobowe są to wszelkie informacje dotyczące zidentyfikowanej lub możliwej do zidentyfikowania osoby fizycznej. Informacja ma charakter osobowy, dopóki jest możliwe ustalenie, kogo ona dotyczy, a sama w sobie nie musi od razu określać tożsamości osoby. Muszą to być zatem informacje, które pozwalają na identyfikację, odróżnienie od innych, wskazują na osobę, jak również te informacje, które są źródłem wiedzy o osobie wyodrębnionej spośród innych osób. Warto pamiętać, że dane osobowe możemy znaleźć nie tylko w dowodzie osobistym czy paszporcie. Danymi będą również numer telefonu czy adres e-mail, a więc informacje, które często nie są chronione z należytą starannością.
 
 
Administrator danych oraz informacje kontaktowe
Administratorem danych jest Centrum Promocji Wędkarstwa Karpiowego Przemysław Mroczek; ul. Monte Cassino 6; 75-412 Koszalin. REGON: 330870429; NIP: 669-156-30-44. W sprawie swoich danych osobowych możesz skontaktować się z nami pod adresem e-mail: k.matejek@karpmax.pl
 
Cele przetwarzania oraz podstawa prawna przetwarzania
Twoje dane osobowe przetwarzamy do następujących celów:
 

Okres przez który dane będą przetwarzane
 
Komu przekazujemy
 
Prawa osoby, której dane dotyczą
Przysługuje Ci prawo dostępu do Twoich danych oraz prawo żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania. W zakresie, w jakim podstawą przetwarzania Twoich danych osobowych jest przesłanka prawnie uzasadnionego interesu administratora, przysługuje Ci prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.
Prawo do cofnięcia zgody. Cofnięcie zgody ma skutek od momentu wycofania zgody. Cofnięcie zgody nie wpływa na przetwarzanie dokonywane przez nas zgodnie z prawem przed jej cofnięciem. Cofnięcie zgody nie pociąga żadnych negatywnych konsekwencji. Może jednak uniemożliwić dalsze korzystanie z usług lub funkcjonalności, które zgodnie z prawem możemy świadczyć jedynie za zgodą. 
W zakresie, w jakim Twoje dane są przetwarzane w celu zawarcia i wykonywania umowy lub przetwarzane na podstawie zgody – przysługuje Ci także prawo do przenoszenia danych osobowych, tj. do otrzymania od administratora Twoich danych osobowych, w ustrukturyzowanym, powszechnie używanym formacie nadającym się do odczytu maszynowego. Możesz przesłać te dane innemu administratorowi danych.
Przysługuje Ci prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego, gdy uznasz, że przetwarzanie Twoich danych osobowych narusza przepisy obowiązującego prawa.
Podanie danych osobowych w celach marketingowych jest dobrowolne, natomiast podanie danych w celu zarejestrowania na portalu lub po dokonaniu zakupu w sklepiku jest niezbędne. Konsekwencją odmowy będzie brak możliwości założenia konta lub realizacji zamówienia.  
 
W zakresie, w jakim podstawą przetwarzania Twoich danych osobowych jest zgoda, masz prawo wycofania zgody. Wycofanie zgody nie ma wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego  dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.
 
W zakresie, w jakim Twoje dane są przetwarzane w celu zawarcia i wykonywania umowy lub przetwarzane na podstawie zgody – przysługuje Ci także prawo do przenoszenia danych osobowych, tj. do otrzymania od administratora Twoich danych osobowych, w ustrukturyzowanym, powszechnie używanym formacie nadającym się do odczytu maszynowego. Możesz przesłać te dane innemu administratorowi danych.
 
Przysługuje Ci również prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego zajmującego się ochroną danych osobowych.