MENU
Jesteś tutaj:

Mistrzostwa Świata w Wędkarstwie Karpiowym okiem o ...

Mistrzostwa Świata w Wędkarstwie Karpiowym okiem obserwatora

Dodano: 27.09.2023 10:31
wystaw ocenę:
12345
Mistrzostwa Świata w Wędkarstwie Karpiowym okiem obserwatora

Kilka dni temu we Francji zakończyła się 23 edycja Mistrzostwa Świata w Wędkarstwie Karpiowym (Carp Fishing World Championship). Polska kadra zajęła 17 miejsce. Obserwatorem zmagań był Wojciech Czapla, zapraszamy do przeczytania jego relacji.Start w Mistrzostwach Świata w Wędkarstwie Karpiowym wymaga od zawodników przygotowań i działań w wielu płaszczyznach. Ten proces w Kadrze PZW rozpoczął się dwa lata temu.


Wyniki tegorocznych Mistrzostw znajdziecie TUPierwszym etapem weryfikacji był start w 2023 roku na XXII Carp Fishing World Championship tj. światowym czempionacie nad węgierską Desedą. Tam zajęliśmy 24 lokatę pośród 28 narodowych reprezentacji. Nie był to czas stracony, bowiem wróciliśmy z konkretną wiedzą i zdiagnozowanymi obszarami do dalszej pracy: trening rzutowy, budowa zaplecza i wyposażenia, badanie, „czytanie” łowisk i odszukiwanie informacji o nich, starty treningowe, zgrupowania. To wszystko zostało wdrożone w czasie poprzedzającym udział w drugiej polskiej rywalizacji na Mistrzostwach Świata we Francji.


 

Jezioro Pannecière

Podobnie, jak na Węgry, do Francji nad Lac de Pannecière pojechaliśmy pod wodzą trenera Jakuba Ofiarskiego zmotywowani i przygotowani. Reprezentację PZW na Championnats du Monde Carpe - France 2023 - stanowili:
 
 • Jakub Ofiarski,
 • Paweł Bańkowski,
 • Andrzej Bul,
 • Mateusz Maliński,
 • Jarosław Sobolewski,
 • Piotr Nowicki,
 • Winicjusz Białek,
 • Rafał Szymczak,
 • Jakub Bodziony,
 • Karol Kułakowski,
 • Krzysztof Tomaniak.


Same zawody ułożone wg regulaminu światowej federacji wędkarskiej FIPSed  Fédération Internationale de la Pêche Sportive en Eau Douce rozpoczęły się od losowania, które w naszej ocenie dawało pewne możliwości. Tym bardziej, że miesiąc wcześniej reprezentanci przeprowadzili skuteczny trening na arenie przyszłych mistrzostw.
Od środy 20 września wystartował 72 godzinny bój o najwyższy laur w świecie.  Zawodnicy pracowali w trzech sektorach zlokalizowanych w oddalonych częściach francuskiej zaporówki. Już pierwsze godziny pokazały ich różnorodność i odmienność,  która determinowała kolejne decyzje.  Dość szybko złowili w nich pierwsze klasyfikowane ryby, dzięki czemu uniknęli niekorzystnej sytuacji punktowej.


Zawody rzutowe

Tak długie zawody rzutowe stawiają zawodnikom wymagania na bardzo wysokim poziomie.  Zmienna pogoda, migrujące karpie, ciągłe ich poszukiwanie w toni bardzo głębokiej wody, do tego dodać trzeba ważki element: bezpośrednia rywalizacja z innymi – najlepszymi w swoich krajach – zawodnikami powoduje, iż każda kolejna godzina to wyzwanie wymuszające np. rezygnację ze snu, ponieważ trudno spać, gdy nie robią tego rywale i do tego biorą ryby, a toaleta odbywa się w sposób, którego sobie nie wyobrażacie…Poszczególne sektory okazują się być odmienne i zgodnie z algorytmem Fipsedu praca w nich to jakby łowienie w zupełnie innych zbiornikach:

- sektor A – tu stanowisko zlokalizowane jest najbliżej tamy, co budzi uśmiech zadowolenia na twarzach „Szybkiego” i Pawła.  A z drugiej strony świadomość, że jest to najgłębsza część zbiornika zmusza zawodników do poszukiwań karpi w odmętach nawet kilkunastometrowej wody.

- sektor C – to duża i rozległa zatoka malowniczo zlokalizowana w środkowej części jeziora. W niej to walka poszczególnych drużyn rozgorzeje na dobre. Co po każdym ważeniu będzie stale odwracać i zmieniać lokaty. Wini z Karolem szybko namierzają ryby i skutecznie je doławiają. Ostatecznie uzyskują dobrą 13 lokatę, a w bezpośredniej walce pokonują np. wielokrotnego, indywidualnego Mistrza Świata z Chorwacji.

- sektor B – to przewężenie między dwoma bardzo dużymi rozlewiskami z otwartą wodą.  Mateusz z Andrzejem jako pierwsi z szóstki zawodników pozyskują zawodniczą tj. klasyfikowaną rybę, czym bardzo pozytywnie wpływają na nastawienie wszystkich. Ale również szybko przekonują się, jak trudne mają stanowisko. Zatopione drzewa, przykryte wodą pozostałości rosnącego w tym miejscu kiedyś lasu, karcze, konary, palisady z pni są świetnym siedliskiem karpi. I jednocześnie świetnym ich schronieniem. Zawodnicy,  a później ich zmiennicy Krzysztof z Jarkiem, wypracowują ogromną ilość brań, z których szczęśliwym lądowaniem w podbieraku kończy się 5. Rozmiar trudności obrazują także osiągnięcia rywali, którym nie powodzi się nawet taka sztuka.

Ostatecznie po godz. 12:30 w sobotę 23 września dorobek polskiej ekipy wyglądał następująco:

 
 • sektor A – 87,35kg i 12 punktów
 • sektor B – 17,57kg i 27 punktów
 • sektor C – 159,35 kg i 13 punktów

To w sumie z wynikiem 264, 27 kg (69 sztuk karpi) oraz 52 punktami sektorowymi daje 17 miejsce pośród całej stawki reprezentacji 32 państw. W tyle zostawiamy 15 bardzo doświadczonych drużyn, a wśród nich sławy karpiowego świata np. Anglię – drużynowego Mistrza Świata 2022, Rumunię – drugich Wicemistrzów Świata 2022, RPA – kilkukrotnych Mistrzów Świata np. z roku 2019. Tylko o trzy miejsca przegrywamy z Mołdawią zeszłorocznym Wicemistrzem Świata. 

W porównaniu do 2022 roku podnosimy się w rankingu o 11 lokat. Natomiast ostatnia statystyka daje już naprawdę do myślenia - polscy zawodnicy łowią o ponad 250 kg ryb więcej, niż rok wcześniej na Desedzie.


Karpiowy back stage, czyli to czego nie widać

To, co przedstawialiśmy dotychczas w artykułach, relacjach filmowych, analizach „na żywo” (możecie zobaczyć to na Facebooku) było tylko częścią obrazu zawodów na poziomie światowym. Trzeba dodać, że o mocy ekipy stanowią wszyscy członkowie Reprezentacji PZW, ponieważ każdy jej członek ma ważne zadania do wykonania, a one składają się całość. Tylko podzielona i zaplanowana praca przynosi efekty. Z tego powodu ważne są także działania, których na pierwszy rzut oka nie widać lub w ogóle nie widać.

Aby sześciu zawodników starło się z innymi pretendentami do tytułu, konieczna jest wielomiesięczna praca wcześniej i wytężone zaangażowanie podczas czempionatu. Prawda jest oczywista – i domyśla się jej każdy – aby tam być potrzebne są pieniądze – Ameryki nie odkrywamy, więc „wchodzenie oknem” zaraz po zamknięciu drzwi to norma. Przekonywanie, budowanie autorytetu, nadstawianie karku… tak, to też cząstka przygotowań.Researching, przekopywanie się przez „tony” materiałów internetowych, analiza opisów i zapisów filmowych klatka po klatce, wyszukiwanie każdego istotnego szczegółu po to, aby być perfekcyjnie przygotowanym do zawodów. A podczas nich samych „odczytywanie” strategii konkurencji, ustalenia odległości ich połowów, głębokości, użytych zestawów, przynęt itp. z pomocą lornetek, lunet, dalmierzy itp. to również norma. I do tego presja upływającego czasu… bo 72 godziny, to jednak nie tak wiele.

A całkiem z tyłu „proza życia” – zakupy, gotowanie potraw, dostarczenie ich na stanowiska, wspomaganie zawodników i całego sztabu. Nocami natomiast analiza i interpretacja pozyskanych danych, aby wdrożyć ewentualne nowe rozwiązania lub dokonać korekt w używanych aktualnie planach.

Każdy z opisanych powyżej przymiotów to – jak w kalejdoskopie – cząstka układanki. Całość obrazu uzupełnia dbałość o pozytywne nastawienie i morale zawodników, gdyż tylko zmotywowany, silny i odporny psychicznie i fizycznie zawodnik może odnieść sukces na miarę swoją lub okoliczności. Każdy ktokolwiek kiedykolwiek w czymś rywalizował, wie jak to istotne zagadnienia!


Podsumowanie

Nasza obecność i start wespół z 31 innymi reprezentacjami możliwa była dzięki wsparciu i pomocy wielu darczyńców, sponsorów i ludzi dobrej woli (często anonimowych) oraz wkładowi samych zawodników. Wymienić trzeba: Polski Związek Wędkarski - PZW.org.pl, GKS ZG PZW, Koło PZW Azoty-Kędzierzyn-Koźle, Człuchowski Klub Karpiowy, Koło PZW Człuchów, PZW Koło nr 3 Górnik w Bełchatowie, Okręg PZW Opole, Okręg PZW Piotrków Trybunalski, Fundacja Sport&Fun 4 Everyone, U Schabińskiej, Dudi Bait Polska, Katran Fishing Line, Hitbaits Pellety Zanętowe Hakowe, Carp Grains Shop.

Autor: Wojciech Czapla

 

GALERIA

 • Mistrzostwa Świata w Wędkarstwie Karpiowym okiem obserwatora
 • Mistrzostwa Świata w Wędkarstwie Karpiowym okiem obserwatora
 • Mistrzostwa Świata w Wędkarstwie Karpiowym okiem obserwatora
 • Mistrzostwa Świata w Wędkarstwie Karpiowym okiem obserwatora
 • Mistrzostwa Świata w Wędkarstwie Karpiowym
 • Mistrzostwa Świata w Wędkarstwie Karpiowym
Jeżeli chcesz nas poinformować o ważnym wydarzeniu pisz: redakcja@karpmax.pl.

KOMENTARZE

Możesz komentować bez logowania.
usuńODPOWIADASZ NA:
max 1000 znaków (0)
max 60 znaków (0)
Wydawca portalu nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.
Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną.
Chcesz być powiadamiany o nowych komentarzach w tej dyskusji?

Obserwuj nas

zamknij

ZALOGUJ SIĘ

Zapamiętaj mnie
zaloguj się przez swoje konto na facebooku
facebook
Nie masz konta, zarejestruj się: REJESTRACJA
zamknijMENU
 
Szanowny Użytkowniku
 
Chcielibyśmy Cię poinformować, że z dniem 25.05.2018 r. ulegają zmianie przepisy, na podstawie których przetwarzane są dane osobowe. Będą one dotyczyły wszystkich użytkowników. Zmiany wynikają z istotnych przyczyn, jakie stanowi wejście w życie przepisów europejskiego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO), które nakładają na nas obowiązek dostosowania regulaminu do nowych regulacji prawnych. 
 
Co to jest RODO?
RODO to skrót od Rozporządzenie o Ochronie Danych Osobowych, inny skrót często spotykany to GDPR (General Data Protection Regulation). Pełna nazwa aktu, który regulować będzie przetwarzanie danych osobowych to: „Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady UE z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE”.
 
Główny cel wprowadzenia RODO to zmniejszenie zróżnicowania przepisów w zakresie ochrony danych osobowych między poszczególnymi krajami UE oraz zwiększenie zabezpieczeń przetwarzania i ochrony danych osobowych, tak by przepisy prawa nadążały za zmieniającą się technologią.
 
Od kiedy RODO będzie obowiązywać?
27.04.2016 r. Parlament Europejski przyjął w drodze rozporządzenia zmianę prawa o ochronie danych osobowych. Wszystkie kraje Unii Europejskiej, w tym i Polska muszą dostosować swoje prawo do nowych przepisów, które będą bezpośrednio stosowane od 25.05.2018 r.
 
Co to są dane osobowe?
Dane osobowe są to wszelkie informacje dotyczące zidentyfikowanej lub możliwej do zidentyfikowania osoby fizycznej. Informacja ma charakter osobowy, dopóki jest możliwe ustalenie, kogo ona dotyczy, a sama w sobie nie musi od razu określać tożsamości osoby. Muszą to być zatem informacje, które pozwalają na identyfikację, odróżnienie od innych, wskazują na osobę, jak również te informacje, które są źródłem wiedzy o osobie wyodrębnionej spośród innych osób. Warto pamiętać, że dane osobowe możemy znaleźć nie tylko w dowodzie osobistym czy paszporcie. Danymi będą również numer telefonu czy adres e-mail, a więc informacje, które często nie są chronione z należytą starannością.
 
 
Administrator danych oraz informacje kontaktowe
Administratorem danych jest Centrum Promocji Wędkarstwa Karpiowego Przemysław Mroczek; ul. Monte Cassino 6; 75-412 Koszalin. REGON: 330870429; NIP: 669-156-30-44. W sprawie swoich danych osobowych możesz skontaktować się z nami pod adresem e-mail: k.matejek@karpmax.pl
 
Cele przetwarzania oraz podstawa prawna przetwarzania
Twoje dane osobowe przetwarzamy do następujących celów:
 

Okres przez który dane będą przetwarzane
 
Komu przekazujemy
 
Prawa osoby, której dane dotyczą
Przysługuje Ci prawo dostępu do Twoich danych oraz prawo żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania. W zakresie, w jakim podstawą przetwarzania Twoich danych osobowych jest przesłanka prawnie uzasadnionego interesu administratora, przysługuje Ci prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.
Prawo do cofnięcia zgody. Cofnięcie zgody ma skutek od momentu wycofania zgody. Cofnięcie zgody nie wpływa na przetwarzanie dokonywane przez nas zgodnie z prawem przed jej cofnięciem. Cofnięcie zgody nie pociąga żadnych negatywnych konsekwencji. Może jednak uniemożliwić dalsze korzystanie z usług lub funkcjonalności, które zgodnie z prawem możemy świadczyć jedynie za zgodą. 
W zakresie, w jakim Twoje dane są przetwarzane w celu zawarcia i wykonywania umowy lub przetwarzane na podstawie zgody – przysługuje Ci także prawo do przenoszenia danych osobowych, tj. do otrzymania od administratora Twoich danych osobowych, w ustrukturyzowanym, powszechnie używanym formacie nadającym się do odczytu maszynowego. Możesz przesłać te dane innemu administratorowi danych.
Przysługuje Ci prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego, gdy uznasz, że przetwarzanie Twoich danych osobowych narusza przepisy obowiązującego prawa.
Podanie danych osobowych w celach marketingowych jest dobrowolne, natomiast podanie danych w celu zarejestrowania na portalu lub po dokonaniu zakupu w sklepiku jest niezbędne. Konsekwencją odmowy będzie brak możliwości założenia konta lub realizacji zamówienia.  
 
W zakresie, w jakim podstawą przetwarzania Twoich danych osobowych jest zgoda, masz prawo wycofania zgody. Wycofanie zgody nie ma wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego  dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.
 
W zakresie, w jakim Twoje dane są przetwarzane w celu zawarcia i wykonywania umowy lub przetwarzane na podstawie zgody – przysługuje Ci także prawo do przenoszenia danych osobowych, tj. do otrzymania od administratora Twoich danych osobowych, w ustrukturyzowanym, powszechnie używanym formacie nadającym się do odczytu maszynowego. Możesz przesłać te dane innemu administratorowi danych.
 
Przysługuje Ci również prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego zajmującego się ochroną danych osobowych.