Uwaga, uczestnicy Karpiowego Pucharu Polski 2008! Korespondencję dotyczącą zawodów organizatorzy będą wysyłać w połowie kwietnia. Natomiast spełniając prośby publikujemy w całości regulamin zawodów, który będzie obowiązywać w tym roku.
REGULAMIN KARPIOWEGO PUCHARU POLSKI MICHALICE 2008
1. Rozbijanie się na brzegu dozwolone jest jedynie zawodnikom, asystentom zespołów i sędziom. Nie dozwolony jest wjazd przyczep kempingowych na stanowiska.
2. Nie dozwolona jest pomoc osób trzecich przy rozkładaniu namiotów (nie dotyczy asystentów) i zestawów oraz podczas łowienia w czasie trwania zawodów.
3. Każdy z zespołów musi rozbić swój namiot (namioty) wewnątrz stanowiska i rozstawić wędki w odległości nie większej niż 3 metry od tabliczki z numerem stanowiska. Zawodnicy zobowiązani są do umieszczenia swoich zestawów w łowisku wewnątrz swojego stanowiska. Wszelkie nieporozumienia w tej sprawie muszą być natychmiast zgłaszane do sędziów sektorowych, którzy mają obowiązek rozstrzygnięcia sporu i nakazania przestawienia zestawów. W razie nie dostosowania się do ich zaleceń, drużyna może być upomniana, lub po 3 upomnieniach wykluczona z zawodów.
4. Sondowanie dna łowiska i zanęcanie przed rozpoczęciem łowienia jest dozwolone ze środków pływających. Po oficjalnym rozpoczęciu zawodów nęcenie i łowienie jest dozwolone wyłącznie z brzegu. Nęcić można przy pomocy rury wyrzutowej, procy i tzw. rakiety. Nie dozwolone jest używanie zdalnie sterowanych łódek.
5. Drużyny w celu oznakowania łowiska mogą używać markerów ustawionych na wodzie (również świecących), jak i wędek z markerami (ilość dowolna).
6. Każda drużyna łowi ogólnie na 4 wędki (po 2 na każdego zawodnika). W czasie trwania zawodów na stanowisku musi być cały czas co najmniej jeden zawodnik. Jeżeli dwaj zawodnicy na jakiś czas będą chcieli opuścić stanowisko, zestawy muszą wyciągnąć z wody. W razie rezygnacji z łowienia przez jednego z zawodników, drugi członek drużyny może łowić jedynie na 2 wędki.
7. Dozwolone są jedynie klasyczne karpiowe zestawy gruntowe z 1 haczykiem na przyponie. Metoda spławikowa oraz drgająca szczytówka są zabronione.
8. Dozwolone są wszystkie zanęty i przynęty dopuszczone w Regulaminie PZW.
9. Wchodzenie do wody dozwolone jest jedynie do kolan, także podczas podbierania ryby. Ryby należy holować i podbierać z brzegu. Podbierać można jedynie podbierakiem o w miarę jak największym rozstawie ramion. Ryba po podebraniu musi być odhaczana na macie do odhaczania. Podczas podbierania i odhaczania ryby, należy zachować szczególną uwagę, tak aby nie została pokaleczona. W innym przypadku ryba nie będzie zaliczona. Do czasu nadejścia sędziego, ryba musi być przetrzymywana w wodzie, w worku karpiowym. Worki karpiowe nie będą dostarczone przez organizatorów.
10. Hol musi się odbywać w obrębie swojego stanowiska. Jeżeli ryba wpłynie na łowisko sąsiedniej drużyny i dotknie żyłek zestawów sąsiadów, mogą oni (ale nie muszą) zgłosić protest do sędziego sektorowego. W razie takiego protestu, złowiona ryba nie zostaje uznana.
11. Jedynie zawodnicy mogą holować i podbierać rybę. Wyholowana ryba musi być niezwłocznie zgłoszona sędziemu sektorowemu. Sędzia waży rybę i wpisuje ją w karę połowów. Na karcie składają swój podpis sędzia i zawodnik, który złowił rybę. Natychmiast po zważeniu i ewentualnym sfotografowaniu, ryba musi być ostrożnie wypuszczona do wody.
12. Ryby zacięte tuż przed sygnałem końcowym zawodów, aby były zaliczone, muszą zostać wyholowane w ciągu 15 minut po sygnale.
13. Do klasyfikacji liczą się karpie, amury i tołpygi o wadze powyżej 2 kg. Waga każdej ryby jest zaokrąglana do 10 dkg.
14. Organizatorzy mają prawo w każdej chwili przeszukać bagaże i samochody zawodników (którzy muszą im to umożliwić), w razie podejrzenia o oszustwo lub złamania regulaminu zawodów. Wędkarze przyłapani na oszustwie będą niezwłocznie wydaleni z zawodów.
15. W klasyfikacji generalnej liczy się największa waga wszystkich ryb złowionych podczas zawodów. W razie takich samych wyników, wyżej uplasuje się zespół, który złowił więcej ryb, a w dalszej kolejności, który złowił największą sztukę.
16. W razie niesprzyjających warunków pogodowych lub innych nagłych zdarzeń, organizatorzy mogą przerwać, lub wcześniej zakończyć zawody. W ostatnim przypadku, klasyfikacja generalna liczona będzie według stanu w momencie przerwania imprezy.
17. Zabronione jest rozniecanie ognisk.
18. Przez cały czas trwania zawodów zabronione jest zawodnikom i asystentom poruszanie się samochodami drogami wzdłuż stanowisk. Samochodami mogą poruszać się jedynie organizatorzy, sędziowie i obsługa zawodów.
REGULAMIN ASYSTENTA ZESPOŁU
Zespół może zabrać ze sobą jednego asystenta. Asystent zobowiązany jest zarejestrować się imiennie w biurze organizacyjnym. Swój namiot może mieć rozstawiony na stanowisku zespołu lub tuż obok. Asystent jest zobowiązany do noszenia identyfikatora. Asystent pomaga zespołowi w rozkładaniu/składaniu stanowiska, w przygotowaniu/dostarczaniu pożywienia, w powiadamianiu sędziów o dokonanym połowie. Asystentowi nie wolno (pod groźbą wykluczenia zespołu) uczestniczyć w przygotowaniu przynęt, zanęt, zestawów. Nie może on uczestniczyć w łowieniu, czyli w zarzucaniu wędek, podcinaniu, holu, ważeniu i wypuszczaniu ryb.