MENU
Jesteś tutaj:

Te rzeczy ułatwiają łowienie karpi z rzutu

Te rzeczy ułatwiają łowienie karpi z rzutu

Dodano: 10.08.2022 12:14
wystaw ocenę:
12345
Te rzeczy ułatwiają łowienie karpi z rzutu

Wędkarstwo rzutowe to moja dominująca technika połowu karpi. Uważam, że jest to najbardziej zaawansowana metoda połowu. Jest najtrudniejsza, a przede wszystkim jest to powrót do korzeni, czyli do tego, co karpiowanie reprezentowało sobą na samym początku.


W tym artykule chciałbym przedstawić kilka produktów, bez których łowienie z brzegu (rzutu) byłoby o wiele mniej skuteczne, a czasami nawet niemożliwe. Są to nie tylko produkty bezpośrednio związane z samym łowieniem, ale też akcesoria, które ułatwiają korzystanie z tego sposobu połowu.
 

Ochraniacz na palec do rzutu

Jeśli łowimy z rzutu, to palec ochraniający jest produktem niezbędnym. Palec rzutowy nie tylko zapobiega ześlizgnięciu się żyłki podczas dużych przeciążeń, ale przede wszystkim zabezpiecza nasz palec wskazujący przed przetarciami i okaleczeniem. Gdybyśmy rzucali kilka razy, to jeszcze bez tego możemy sobie poradzić, ale gdy nęcimy rakietą dziesiątki kilogramów zanęty, ziaren czy kulek proteinowych, wtedy każda pomoc ma znaczenie.
Palce ochraniające są dostępne w różnych opcjach. Jedne są osłoną jedynie palca, natomiast inne ochraniają całą dłoń. Palec rzutowy powinien być wykonany z solidnego materiału, najlepiej skóry ze wzmacnianymi elementami końcowymi. Nie może być też zbyt sztywny, aby nie krępować ruchów palca wskazującego podczas wypuszczania żyłki przy rzucie. Może to się wydawać śmieszne, ale nie wyobrażam sobie zarzucania czy to zestawów, czy nęcenia rakietą bez tego małego „urządzenia”.Sondowanie dna: Marker, Deeper

Sondowanie w każdym rodzaju wędkarstwa to absolutna podstawa. Regularne łowienie dużych ryb jest po prostu niemożliwe bez tej czynności. Wędkarstwo karpiowe / rzutowe charakteryzuje się ciągłą pracą z markerem. Marker to swojego rodzaju spławik, dzięki któremu możemy badać dno. Nie jest to proste i ma swoje wady, ale wprawni wędkarze potrafią za pomocą markera poznać naprawdę bardzo dokładnie wszystko to, co znajduje się pod taflą wody. Przez długi czas używałem wyłącznie markerów, ale gdy tylko na rynku pojawiła się echosonda Deeper, to postanowiłem wspomóc się tym małym urządzeniem.
 

Deeper to uniwersalna, przenośna echosonda, którą możemy używać podczas każdego rodzaju wędkarstwa (nawet gdy łowimy podlodowo). Echosonda Deeper podczas obecności w wodzie wysyła impulsy fal dźwiękowych przez wodę, kiedy te impulsy trafiają na obiekty takie jak roślinność, ryby i dno, to z powrotem wracają na powierzchnię. Sonda bada, jak długo trwa falowanie dźwięku oraz odbicie od obiektu. Impulsy, które powracają, są przekształcane na sygnały elektryczne, a później wyświetlane w aplikacji na telefonie w postaci struktury dna, wielkości i rodzajów obiektów. Pomimo że echosonda Deeper jest w pewnym stopniu ułatwieniem i wspomaga sondowanie struktury dna, to nigdy nie wyręczy nas w myśleniu i obserwacji wody. Deeperem sprawdzam temperaturę wody, strukturę dna i głębokość, a później wysondowane miejsce przetrzepuję dosłownie dwoma rzutami klasycznym markerem, aby sprawdzić fizycznie odczyty z echosondy. Pozwala to upewnić się, co jest na dnie, jakie jest i np., jak gruba jest warstwa mułu.


Wędziska i kołowrotki rzutowe

Ten akapit na dobrą sprawę mógłby być osobnym artykułem. W tym przypadku przybliżę jednak cechy i właściwości, jakie powinny mieć w sobie ww. produkty. Kołowrotki nie muszą mieć, tak jak w przypadku łowienia z wywózki, bardzo pojemnej szpuli. W wędkarstwie rzutowym bardziej liczy się jej kształt. W kołowrotkach stricte do rzutu szpula powinna być zdecydowanie bardziej wydłużona, dzięki temu żyłka podczas rzutu bardzo szybko schodzi ze szpuli, a to przekłada się na osiąganie dodatkowych metrów podczas zarzucania. Kolejną rzeczą podczas zakupu kołowrotka jest jego przełożenie. Kołowrotki rzutowe często mają inne przełożenie względem swoich kolegów od wywózki. Dodatkową rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę przy zakupie, to ich waga i nawój żyłki po jednokrotnym obrocie korbką. Wykonując podczas nęcenia bardzo dużą liczbę rzutów, czy to zestawem czy Spodem, nie tylko wędki przechodzą prawdziwy chrzest, ale także nasze dłonie, ramiona i plecy. Przy kołowrotkach o dużym nawoju (ponad 105 cm) przy każdym rzucie i zwijaniu zaoszczędzamy kilka centymetrów względem klasycznych młynków – co przy ogromnej liczbie rzutów ma naprawdę duże znaczenie. Nasze ręce podczas dużej liczby rzutów nie będą odpoczywały, dlatego waga kołowrotka ma znaczenie. Kołowrotki o wadze powyżej 650 g (bez żyłki) są już trochę zbyt duże.

Jak łowić karpie z rzutu - poradnik Karpmax

Jeśli chodzi o wędziska, to temat jest jeszcze bardziej obszerny niż przy wyborze kołowrotka. Wędziska rzutowe powinny charakteryzować się nie tylko dużą mocą, niską wagą, ale, co najważniejsze, odpowiednią pracą. Wędka rzutowa to narzędzie pracy, więc jeśli łowimy dużo i często, to nie ma co na tym oszczędzać. Typowe wędzisko rzutowe ma długość  3,9 m (13 ft). Jest to spowodowane innymi przełożeniami podczas rzutu. Nie będę się zagłębiał we właściwości fizyczne zarzucania, ale mówiąc w skrócie: dłuższe wędzisko to dalsze rzuty. Tylko wędziska wykonane z najlepszych materiałów dadzą efekt w postaci osiągania ekstremalnych odległości. Mówiąc o odpowiedniej pracy, mam na myśli „efekt gaśnięcia” wędziska podczas rzutu. Im szybciej część szczytowa wraca na pozycji początkowej, tym więcej zyskamy na odległości. Sam do rzutów używam wędziska Prologic C3C o parametrach 13 ft i krzywej ugięcia 3,75 lbs. Jest dość lekkie, a jednak ma taki zapas mocy, jaki potrzebuję. Część szczytowa szybko gaśnie, a jakość wykonania wędziska jest zadowalająca.


Tyczki do odmierzania odległości rzutu

Tyczki do odmierzania to produkt, który w 100% wywodzi się z wędkarstwa rzutowego i do tego został stworzony. Służy do odmierzania i zaznaczania na klipsie odległości, na jakiej chcemy łowić. Ułatwiają łowienie na odległości od brzegu, jaką sobie wcześniej wysondowaliśmy. Tyczki na rynku są różne, można je również wykonać ze starych podpórek, jednak trzeba pamiętać, aby spełniały kilka podstawowych cech:
  • materiał, z jakiego są wykonane, powinien być śliski, pokryty powłoką, z której żyłka lub plecionka będzie bardzo szybko schodzić podczas powrotnego nawijania na kołowrotek,
  • dobrze, gdyby miały elementy odblaskowe ułatwiające nocne odmierzanie odległości,
  • dość długie z ostrym zakończeniem, aby po wbiciu w ziemię, wystawały ponad trawę i inne zarośla,mile widzianym dodatkiem do tyczek jest pokrowiec ułatwiający transport,
  • mieć sznurek lub linkę z oznaczeniem odległości, na jakie rozstawiamy tyczki.
 

Tyczki do odmierzania odległości rzutu - zobacz jak to działaDalmierz, miernik odległości

Dalmierze i różnego rodzaju mierniki odległości przydają się podczas długotrwałego markerowania. Dzięki nim w bardzo szybki sposób możemy sprawdzić odległość od brzegu, z jakiej badamy dno. Gdy spędzamy dużo czasu nad wodą lub jedziemy nad akwen, który bardzo dobrze znany, to dalmierz raczej nie będzie aż tak istotny. Szczególne zastosowanie ma najczęściej na zawodach rzutowych, gdzie zazwyczaj dopiero poznajemy wodę, a czas, którego mamy bardzo mało, jest na wagę złota.


Gumka do zaznaczania odległości

Gumka od oznaczania odległości to małe narzędzie, ale niejednokrotnie bardzo potrzebne. Podczas łowienia z rzutu, ale nie tylko, poza klipsowaniem żyłki możemy ją również oznaczyć gumką w danym punkcie na żyłce, co ułatwi nam trafianie w ten sam punkt. Na rynku karpiowym gumki są dostępne u wielu producentów, jednakże, jeśli chcemy zaoszczędzić kilka złotych, to możemy domowymi sposobami pociąć cienkie gumki recepturki na paski i używać w ten sam sposób jak oryginalny produkt.
 

Fluorocarbon do przyponów

Podczas wędkowania z rzutu niestety łatwo może dojść do plątania się przyponów podczas zarzucania. Nie wszystkie materiały, z jakich są wykonane przypony, nadają się do tej metody. Osobiście nigdy nie używam bardzo miękkich materiałów wykonanych z plecionki jako główny element przyponu. Nie ma nic gorszego niż po nocy lub dłuższym okresie zwinąć zestaw poplątany. Dlatego producenci materiałów przyponowych stworzyli sztywniejsze plecionki w otulinie oraz fluorocarbon jako bazę do przyponów. Jeśli potrzebuję w fajny sposób zaprezentować przynętę i nie mam na dnie ogromnej liczby zaczepów, to mój wybór pada na fluorocarbon.


Stojak do zanęty

Organizacja stanowiska podczas nęcenia to coś, na co wielu karpiarzy nie zwraca uwagi. Jak byłem młodszy, to oszczędzałem na wielu produktach, które nie są niezbędne. Teraz wraz z doświadczeniem wiem, że wygoda nad wodą jest bardzo ważna. Produktem, który zdecydowanie ułatwia nęcenie, jest specjalny stojak do nęcenia. Łatwy w montażu, stabilny, a co najważniejsze, już nie muszę schylać się do wiaderek z zanętą. Możecie teraz sobie pomyśleć, że przecież można postawić kilka wiader (jedno na drugim) i otrzymacie ten sam efekt. Nie do końca. Mój stojak ma nie tylko specjalne miejsca na firmowe wiadra 17 l, ale również dodatkową rączkę do oparcia wędki czy zaczepienia palca rzutowego. Dodatkowo zajmuje bardzo mało miejsca po złożeniu, jest wygodny i kompaktowy w transporcie oraz użyciu. Jest to produkt zastępowalny, ale przydatny. Gdy raz się go użyje, to nie będziecie chcieli mieć nic innego. Sam się o tym przekonałem.


Rakiety do nęcenia

Rakiety i sposoby nęcenia to temat, który poruszyłem na łamach „Karp Maxa” już jakiś czas temu. „Rakiet” na rynku karpiowym jest bardzo dużo. Jedne są lepsze, inne gorsze. Niektóre zostały skonstruowane do zadań specjalnych, a inne do ciężkiej, ekstremalnej pracy. Rakiety jakiekolwiek by były, to ich głównym zadaniem jest podanie naszej zanęty w postaci: kul, pelletu, ziaren itp. Wielokrotnie i na odległości, jakie sobie wcześniej upatrzyliśmy. Aby tego dokonać, będziemy potrzebowali jeszcze specjalnego wędziska do nęcenia, czyli wędki typu Spod. Jeśli chodzi o wędki typu Spod, to muszą to być wędziska o specjalnej, wzmacnianej konstrukcji i krzywej ugięcia zazwyczaj ponad 4,5 lbs. Jest to konieczne, aby posłać nasz marker, Deeper lub rakietę na dalekie odległości bez obawy o uszkodzenia.

Rakiety do nęcenia - co wybrać - poradnik Karpmax


Ciężarki karpiowe do rzutu

Niejednokrotnie podczas wędkowania z rzutu musimy osiągać bardzo dalekie odległości. Na odsiecz w problemach osiągania ekstremalnych odległości przychodzą ciężarki o kształcie Torpedy. Ciężarki te są bardzo aerodynamiczne, więc nie stawiają dużego oporu podczas rzutu, co jest cechą wręcz pożądaną w metodzie rzutowej. Są bardzo stabilne w locie, co również przekłada się na osiąganą odległość. Dodatkowo bardzo łatwo podrywa się je z nawet najbardziej zamulonego dna. Niektórzy producenci ciężarków stosują również antyrefleksyjne powłoki, aby ciężarki były jak najbardziej niezauważalne w wodzie. Jeśli chodzi o rzut, to jest to mój wybór numer 1.


Podsumowanie

Produktów, które są bardzo potrzebne lub wręcz niezbędne w wędkarstwie rzutowym, jest naprawdę wiele. Jedne ułatwiają nam nęcenie (stojak na zanętę, rakiety), inne wpływają na nasze bezpieczeństwo (palec rzutowy), a jeszcze inne po prostu bezpośrednio wpływają na komfort psychiczny (fluorocarbon, który się nie plącze) i wyniki uzyskiwane podczas zasiadki (Deeper i odpowiednie ciężarki). Osoby, które łowią z rzutu i od lat i jeżdżą na profesjonalne zawody, doskonale wiedzą, że produkty, które wymieniłem, są bardzo ważne. Pozostałym, którzy chcą rozpocząć wędkowanie rzutowe, nieco przybliżyłem podstawy oraz to, do czego służą i jak mogą wykorzystać niektóre z tych produktów. Pamiętajcie, że najważniejsze to jeździć nad wodę i realizować się w tak pięknej pasji, którą jest łowienie karpi.

Autor: Maciej Choroszewski 

Więcej takich artukułów znajdziecie w każdym wydaniu czasopisma łowców karpi "Karp Max", które dostępne jest w wersji drukowanej i cyfrowej

GALERIA

  • ochraniacz na palec do rzutu
  • marker i echosonda deeper
  • ciężarek karpiowy do rzutu
  • fluorocarbon
  • dalmierz do odległości rzutu
  • wedka i kolowrotek do spoda
Jeżeli chcesz nas poinformować o ważnym wydarzeniu pisz: redakcja@karpmax.pl.

KOMENTARZE

Możesz komentować bez logowania.
usuńODPOWIADASZ NA:
max 1000 znaków (0)
max 60 znaków (0)
Wydawca portalu nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.
Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną.
Chcesz być powiadamiany o nowych komentarzach w tej dyskusji?

Obserwuj nas

zamknij

ZALOGUJ SIĘ

Zapamiętaj mnie
zaloguj się przez swoje konto na facebooku
facebook
Nie masz konta, zarejestruj się: REJESTRACJA
zamknijMENU
 
Szanowny Użytkowniku
 
Chcielibyśmy Cię poinformować, że z dniem 25.05.2018 r. ulegają zmianie przepisy, na podstawie których przetwarzane są dane osobowe. Będą one dotyczyły wszystkich użytkowników. Zmiany wynikają z istotnych przyczyn, jakie stanowi wejście w życie przepisów europejskiego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO), które nakładają na nas obowiązek dostosowania regulaminu do nowych regulacji prawnych. 
 
Co to jest RODO?
RODO to skrót od Rozporządzenie o Ochronie Danych Osobowych, inny skrót często spotykany to GDPR (General Data Protection Regulation). Pełna nazwa aktu, który regulować będzie przetwarzanie danych osobowych to: „Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady UE z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE”.
 
Główny cel wprowadzenia RODO to zmniejszenie zróżnicowania przepisów w zakresie ochrony danych osobowych między poszczególnymi krajami UE oraz zwiększenie zabezpieczeń przetwarzania i ochrony danych osobowych, tak by przepisy prawa nadążały za zmieniającą się technologią.
 
Od kiedy RODO będzie obowiązywać?
27.04.2016 r. Parlament Europejski przyjął w drodze rozporządzenia zmianę prawa o ochronie danych osobowych. Wszystkie kraje Unii Europejskiej, w tym i Polska muszą dostosować swoje prawo do nowych przepisów, które będą bezpośrednio stosowane od 25.05.2018 r.
 
Co to są dane osobowe?
Dane osobowe są to wszelkie informacje dotyczące zidentyfikowanej lub możliwej do zidentyfikowania osoby fizycznej. Informacja ma charakter osobowy, dopóki jest możliwe ustalenie, kogo ona dotyczy, a sama w sobie nie musi od razu określać tożsamości osoby. Muszą to być zatem informacje, które pozwalają na identyfikację, odróżnienie od innych, wskazują na osobę, jak również te informacje, które są źródłem wiedzy o osobie wyodrębnionej spośród innych osób. Warto pamiętać, że dane osobowe możemy znaleźć nie tylko w dowodzie osobistym czy paszporcie. Danymi będą również numer telefonu czy adres e-mail, a więc informacje, które często nie są chronione z należytą starannością.
 
 
Administrator danych oraz informacje kontaktowe
Administratorem danych jest Centrum Promocji Wędkarstwa Karpiowego Przemysław Mroczek; ul. Monte Cassino 6; 75-412 Koszalin. REGON: 330870429; NIP: 669-156-30-44. W sprawie swoich danych osobowych możesz skontaktować się z nami pod adresem e-mail: k.matejek@karpmax.pl
 
Cele przetwarzania oraz podstawa prawna przetwarzania
Twoje dane osobowe przetwarzamy do następujących celów:
 

Okres przez który dane będą przetwarzane
 
Komu przekazujemy
 
Prawa osoby, której dane dotyczą
Przysługuje Ci prawo dostępu do Twoich danych oraz prawo żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania. W zakresie, w jakim podstawą przetwarzania Twoich danych osobowych jest przesłanka prawnie uzasadnionego interesu administratora, przysługuje Ci prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.
Prawo do cofnięcia zgody. Cofnięcie zgody ma skutek od momentu wycofania zgody. Cofnięcie zgody nie wpływa na przetwarzanie dokonywane przez nas zgodnie z prawem przed jej cofnięciem. Cofnięcie zgody nie pociąga żadnych negatywnych konsekwencji. Może jednak uniemożliwić dalsze korzystanie z usług lub funkcjonalności, które zgodnie z prawem możemy świadczyć jedynie za zgodą. 
W zakresie, w jakim Twoje dane są przetwarzane w celu zawarcia i wykonywania umowy lub przetwarzane na podstawie zgody – przysługuje Ci także prawo do przenoszenia danych osobowych, tj. do otrzymania od administratora Twoich danych osobowych, w ustrukturyzowanym, powszechnie używanym formacie nadającym się do odczytu maszynowego. Możesz przesłać te dane innemu administratorowi danych.
Przysługuje Ci prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego, gdy uznasz, że przetwarzanie Twoich danych osobowych narusza przepisy obowiązującego prawa.
Podanie danych osobowych w celach marketingowych jest dobrowolne, natomiast podanie danych w celu zarejestrowania na portalu lub po dokonaniu zakupu w sklepiku jest niezbędne. Konsekwencją odmowy będzie brak możliwości założenia konta lub realizacji zamówienia.  
 
W zakresie, w jakim podstawą przetwarzania Twoich danych osobowych jest zgoda, masz prawo wycofania zgody. Wycofanie zgody nie ma wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego  dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.
 
W zakresie, w jakim Twoje dane są przetwarzane w celu zawarcia i wykonywania umowy lub przetwarzane na podstawie zgody – przysługuje Ci także prawo do przenoszenia danych osobowych, tj. do otrzymania od administratora Twoich danych osobowych, w ustrukturyzowanym, powszechnie używanym formacie nadającym się do odczytu maszynowego. Możesz przesłać te dane innemu administratorowi danych.
 
Przysługuje Ci również prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego zajmującego się ochroną danych osobowych.