MENU
Jesteś tutaj:

Top 20 rewolucyjnych produktów karpiowych cz. 2

Top 20 rewolucyjnych produktów karpiowych cz. 2

Dodano: 20.07.2022 09:51
wystaw ocenę:
12345
Top 20 rewolucyjnych produktów karpiowych cz. 2

Historia nowoczesnego wędkarstwa karpiowego sięga ostatnich 40 lat. W tym czasie rodziły się idee, powstawały produkty, które w znaczący sposób wpłynęły na jego rozwój. Wiele z nich dokonało prawdziwej rewolucji, zmieniając sposoby łowienia. 


W drugiej części artykułu przedstawię kolejne 10 rewolucyjnych produktów karpiowych (pierwszą część znajdziecie TU), bez których dzisiejsze łowienie wyglądałoby zapewne nieco inaczej. Ten wybór jest całkowicie subiektywny i wynika z moich spostrzeżeń oraz śledzenia na bieżąco rozwoju wędkarstwa karpiowego na przestrzeni ostatnich 40 lat.
 

1. Hutchinson Apotheosis 

To był pierwowzór specjalistycznego namiotu karpiowego. Pierwsze egzemplarze Apotheosis 2 Man Tent były wyprodukowane w pierwszej połowie lat 90. XX w. Bivvy sygnowane przez Roda Hutchinsona z miejsca stało się najpopularniejszym namiotem karpiowym. Co ciekawe, jeden z egzemplarzy w 1996 r. trafił do Polski jako pierwszy w naszym kraju typowy namiot karpiowy. Był wówczas wielką sensacją. Namiot z dzisiejszej perspektywy byłby typową jedynką, jednak wówczas wydawał się tak obszerny, że z powodzeniem mieścił dwóch karpiarzy. Firma Hutchinsona zresztą szybko zorientowała się, że potrzeby karpiarzy są nieco inne, dlatego po kilku latach wypuściła mniejszą wersję, rzeczywiście 1-osobową, ale również wersję powiększoną – Enduro. Apotheosis miał zewnętrzną narzutę i zbudowany był na 3 pałąkach z włókna szklanego, które podczas rozkładania każdorazowo trzeba było wkładać. Było to nieco uciążliwe, ale wówczas nie znano innych rozwiązań. Na bazie Apotheosisa inne firmy budowały potem swoje kopie.   


2. Korda Krusha

Kiedy rozpoczęła się era kulek proteinowych, szybko znalazły one swoje zastosowanie nie tylko jako przynęta, ale także jako zanęta. Zauważono ponadto, że kulki lepiej uwalniają zawarte w sobie zapachy, kiedy są pokruszone. Dlatego oprócz całych kulek, do zanęty trafiały połówki lub innego kształtu ich fragmenty. Cięcie kulek, zwłaszcza twardych, było pracochłonnym zajęciem, wymagającym ostrego noża, co często prowadziło do przecinania palców. Na zupełnie nowy, rewolucyjny sposób kruszenia kulek wpadła firma Korda, znana wówczas z wprowadzania wielu innowacyjnych produktów, która na początki pierwszej dekady XXI w. zaproponowała przyrząd o nazwie Krusha. To była okrągła puszka wykonana z bardzo twardego plastiku, z wbudowanymi wewnątrz „kolcami”, które w fantastyczny sposób rozdrabniały kulki na mniejsze części. Ponieważ przyrząd był niewielkich rozmiarów, mógł na stałe zagościć wśród akcesoriów zabieranych na zasiadki karpiowe. 3. Shimano Big Baitrunner LC

Niewiele jest takich produktów, które stały się legendami natychmiast po ich premierze i zostały nimi aż do końca produkcji. Tak było z bodaj najsłynniejszym kołowrotkiem karpiowym wszech czasów – Big Baitrunner Long Cast. Firma Shimano wówczas miała już na swoim koncie dwa znakomite modele, wyznaczające nowe trendy w wędkarstwie karpiowym: duży Baitrunner 6500 i kompaktowy Baitrunner Aero. Inżynierom firmy udało się połączyć najlepsze cechy obu modeli, tworząc w 2000 r. pierwszy w historii kołowrotek Big Pit z wolnym biegiem szpuli – Big Baitrunner LC. Kołowrotek miał pojemną (700 m żyłki 0,30 mm), wysoką szpulę, był mocny jak żaden z dotychczasowych i zdecydowanie trafiał w gusta karpiarzy. Kiedy kilka lat temu Shimano pokazało jego usprawnionego następcę, to mimo iż miał on mechanizm działający o wiele lepiej, nie zdobył takiej popularności. Stare Big Baitrunnery LC są nadal poszukiwanym towarem i zapewne za kilkanaście lat ceny używanych modeli będą takie same jak zupełnie nowych konstrukcji. 


► Więcej artykułów opisujących historię wędkarstwa karpiowego znajdziecie TU


4. Century FMJ, Big Bertha

Od lat 90. ub.w. na rynku zaczęło działać kilka firm specjalistycznych produkujących wędziska karpiowe. Był to czas rewolucji materiałowej, kiedy wprowadzano do użycia zupełnie nowe generacje mat węglowych, o znacznie lepszych parametrach niż dotychczasowe. Jedną z wiodących firm, które nie tylko składały wędziska, ale również produkowały maty węglowe była Century. Firma miała w tym względzie olbrzymie doświadczenie, bo jej głównymi klientami były zespoły Formuły 1 (nadwozia z włókien węglowych) oraz producenci samolotów myśliwskich (kokpity). Na tej bazie powstało kilka słynnych modeli karpiówek, o parametrach do tej pory nieosiągalnych przez innych producentów. To były głównie wędziska umożliwiające bardzo dalekie rzuty, z użyciem znacznego obciążenia. Pierwsza z takich karpiówek FMJ (Full Metal Jacket) już w fazie testów stała się sensacją, kiedy w 1999 r. podczas 2 edycji zawodów World Carp Classic, publicznie rzucał nią tester firmy Frank Warwick, osiągając niebotyczne odległości, ale jednocześnie, przy zbyt dużym obciążeniu, łamiąc jeden z egzemplarzy. Drugim przełomowym modelem Century było wędzisko Big Bertha, w dwóch wersjach: C i mocniejszej DD. To był pierwszy w historii spod dedykowany do użycia z rakietą zanętową.    


5. Shimano Technium

Linka to jeden z najważniejszych elementów zestawu wędkarskiego. Do łowienia karpi od zawsze używane są żyłki mono, zaś od lat 90. ub.w. także plecionki. Karpiarze zaczęli się dzielić na tych, którzy preferują żyłki lub plecionki. Oba materiały mają jednak swoje plusy i minusy. Na żyłki trudno łowić z dalszych odległości, bo są rozciągliwe i słabo sygnalizują branie. Plecionki natomiast mają tendencję do pływania, poza tym nie nadają się do dalekich rzutów. Znakomitym kompromisem okazał się materiał, który niemal 25 lat temu do sprzedaży wprowadziła firma Shimano. Technium to bowiem linka mono, jednak o parametrach zbliżonych do plecionek. Ta 3-rdzeniowa linka jest bardziej sztywna niż typowe żyłki, nie pozwalając na ekstremalnie dalekie rzuty, natomiast tonie i charakteryzuje się minimalną rozciągliwością, co przy dużej wytrzymałości na zerwanie predysponuje ją do łowienia w trudnych łowiskach. Początkowo była produkowana wyłącznie w kolorze czarnym, jednak od pewnego czasu jest też jej przezroczysta wersja Invisitec, a także Tribal w kolorze kamuflującym. Ze zgłoszeń karpi do Parady Łowców „Karp Maxa” wynika, że od 4 lat Technium jest najpopularniejszą linką stosowaną przez polskich karpiarzy. 


6. Spomb

Pierwsze pomysły na rakiety zanętowe zrodziły się w Anglii ponad 50 lat temu. Ideą było posyłanie zanęty (ziaren) na znaczną odległość, co nie było możliwe np. przy pomocy procy. Pierwsze rakiety zanętowe były „otwarte”, więc podczas rzutu pewna część zanęty wysypywała się w locie. Pierwszą innowację w tym względzie wprowadziła firma Gardner Tackle (bodajże w 1996 r.), wymyślając dekielek, który zamykał rakietę i otwierał ją dopiero po wpadnięciu do wody. Jednak prawdziwa rewolucja w nęceniu z brzegu nadeszła dopiero za sprawą Bryana Houghtona. Wpadł on na pomysł zupełnie nowej konstrukcji, rakiety, która nie dość, że mieściła sporo zanęty, to w dodatku mogła lecieć bardzo daleko, otwierając się dopiero przy uderzeniu o wodę i, co istotne, dawała się bez oporów ściągnąć do brzegu (największa wada starych rakiet). Rakieta nazwana przez Houghtona Spomb wywołała prawdziwą rewolucję na rynku karpiowym. Założona przez niego firma rozpoczęła produkcję Spomba w 3 wielkościach. Mimo że na rynku zaczęły się pojawiać najróżniejsze wersje tej rakiety, sygnowane przez innych producentów, Spomb cały czas jest numerem jeden. Kilka lat temu firmę Houghtona kupił Fox, jednak nie dodał do konstrukcji Spomba żadnych innowacji, co tylko świadczy o tym, jak innowacyjny był to produkt. 
 


7. Fox MK Swingers

Sygnalizatory mechaniczne stosowane są w wędkarstwie karpiowym od niepamiętnych czasów. Bombki wieszane na żyłce przed laty były najlepszą sygnalizacją brania, kiedy nikt jeszcze nawet nie śnił o sygnalizatorach elektronicznych. W drugiej połowie lat 90. XX w. najbardziej wówczas innowacyjna marka karpiowa Fox wprowadzała do swojego katalogu wiele nowych produktów, wcześniej niespotykanych. Jednym z najważniejszych były swingery MK. Wyposażone były w plastikową głowicę, w której zamontowano zawiasowy system trzymania żyłki, który otwierał się podczas brania, wraz z podniesieniem wędki. Kolejne wersje swingerów MK otrzymały inny system, skręconych drutów, który niestety nie był doskonały, dlatego parę lat temu firma powróciła do pierwotnego rozwiązania, tylko nieco go modyfikując. Swingery MK były też pierwszymi, które zaopatrzone zostały w świecące podczas brania diody i połączenie z sygnalizatorem elektronicznym, jak również w metalowy, przesuwny walec dociążający. Takie klasyczne rozwiązanie zostało potem przejęte przez dziesiątki innych wytwórców. 


8. Fox Sky Pod

Historia rod podów narodziła się naturalnie w Anglii. Pierwszą firmą, która na dużą skalę rozpoczęła ich produkcję był Gardner Tackle. To był przełom lat 80./90. ub.w. Wzorem Gardnera poszli inni brytyjscy wytwórcy: Cygnet Tackle i Fox. Ten ostatni w połowie tamtej dekady miał w katalogu najbardziej pożądany, innowacyjny statyw Euro Pod. Wówczas wszystkie rod pody to były proste konstrukcje, niewielkich rozmiarów, doskonale sprawdzające się na małych, angielskich wodach. Kiedy jednak brytyjscy karpiarze zaczęli wybierać się na karpie do Europy (głownie do Francji), okazało się, że dotychczasowe konstrukcje rod podów zupełnie się nie sprawdzają nad dużymi i dzikimi wodami. Francuzi już wówczas mieli swoje nowatorskie pody (Amiaud Pêche). Pierwszą angielską firmą, która zaproponowała statyw nowego rodzaju, był Fox. Sky Pod pozwalał na łowienie zarówno w klasyczny sposób, jak i z dołączeniem długich przednich nóg, do ustawienia pionowego, które znacznie ułatwiało łowienie w trudnym terenie. Sky Pod ujrzał światło dzienne w 2002 r. natychmiast stając się jednym z największych bestsellerów na rynku. Bez jakichkolwiek zmian oferowany jest do dzisiaj. 


9. Nash Safety Bold Bead

Jednym z najważniejszych elementów karpiowego zestawu końcowego jest tzw. bezpieczny klips. Pozwala on na szybką wymianę ciężarka, ale przede wszystkim umożliwia jego wypięcie, kiedy holowany karp ugrzęźnie z roślinach lub innych zawadach. Ma to bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo ryby, która w razie zerwania zestawu, nie pływa z ciężarkiem. Nieprzypadkowo na wielu łowiskach obowiązuje nakaz stosowania bezpiecznego zestawu. Bezpieczne klipsy w swojej ofercie mają dzisiaj właściwie wszystkie firmy oferujące sprzęt karpiowy. Kształty klipsów bywają różne, jednak wszystkie oparte są na modelu, który powstał jako pierwszy. Jego pomysłodawcą (niemal 30 lat temu) był słynny Kevin Nash. To on jako pierwszy zaproponował ten zestaw, nazywając go Safety Bold Bead. Jego konstrukcja, zaledwie po niewielkich zmianach jest nadal w ofercie Nash Tackle. Trudno dzisiaj sobie wyobrazić, aby elementy zestawu bezpiecznego nie były na wyposażeniu każdego łowcy karpi.


10. Angling Technics Baitboat 

Zanętowe łódki zdalnie sterowane są dzisiaj na porządku dziennym. Niemal każdy, kto zaczyna swoją przygodę z karpiami, myśli o kupieniu jednego z modeli. Nic w tym dziwnego, bo łódki znacznie ułatwiają zadanie, służąc nie tylko jako środek transportu zanęty, ale także jako sposób na umieszczenie zestawów w łowisku. Producentów modeli jest coraz więcej, jest więc z czego wybierać. Warto jednak wiedzieć, że pierwszy pomysł na użycie modelu zdalnie sterowanego w wędkarstwie karpiowym zrodził się w Anglii jeszcze w latach 80. XX w. Pierwszym karpiarzem, który skonstruował taką łódkę był Pete Regan. Używał ją jednak wyłącznie do własnych celów. Jego śladem poszli inni, zaś pierwszą firmą, która na skalę przemysłową rozpoczęła wytwarzanie takich łódek była Angling Technics, założona przez Phila Fry. W 1992 r. na rynek trafił pierwszy model Baitboat, od którego zaczerpnięto popularne określenie łódek zanętowych. W katalogu firmy po chwili pojawiły się kolejne, nowocześniejsze modele, m.in. słynny Microcat. Modele Angling Technics nie zyskały dużej popularności w Europie kontynentalnej, jednak stały się zaczątkiem nowego sposobu łowienia, umieszczania zestawów w łowisku bez konieczności rzutu wędką lub wywózki z pontonu. 

Autor: Przemysław Mroczek

Przeczytaj pierwszą część artykułu Wiedzę na temat wędkarstwa karpiowego pogłębicie czytając czasopismo "Karp Max", które możecie kupić TU


 


 

Jeżeli chcesz nas poinformować o ważnym wydarzeniu pisz: redakcja@karpmax.pl.

KOMENTARZE

Możesz komentować bez logowania.
usuńODPOWIADASZ NA:
max 1000 znaków (0)
max 60 znaków (0)
Wydawca portalu nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.
Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną.
Chcesz być powiadamiany o nowych komentarzach w tej dyskusji?

Obserwuj nas

zamknij

ZALOGUJ SIĘ

Zapamiętaj mnie
zaloguj się przez swoje konto na facebooku
facebook
Nie masz konta, zarejestruj się: REJESTRACJA
zamknijMENU
 
Szanowny Użytkowniku
 
Chcielibyśmy Cię poinformować, że z dniem 25.05.2018 r. ulegają zmianie przepisy, na podstawie których przetwarzane są dane osobowe. Będą one dotyczyły wszystkich użytkowników. Zmiany wynikają z istotnych przyczyn, jakie stanowi wejście w życie przepisów europejskiego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO), które nakładają na nas obowiązek dostosowania regulaminu do nowych regulacji prawnych. 
 
Co to jest RODO?
RODO to skrót od Rozporządzenie o Ochronie Danych Osobowych, inny skrót często spotykany to GDPR (General Data Protection Regulation). Pełna nazwa aktu, który regulować będzie przetwarzanie danych osobowych to: „Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady UE z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE”.
 
Główny cel wprowadzenia RODO to zmniejszenie zróżnicowania przepisów w zakresie ochrony danych osobowych między poszczególnymi krajami UE oraz zwiększenie zabezpieczeń przetwarzania i ochrony danych osobowych, tak by przepisy prawa nadążały za zmieniającą się technologią.
 
Od kiedy RODO będzie obowiązywać?
27.04.2016 r. Parlament Europejski przyjął w drodze rozporządzenia zmianę prawa o ochronie danych osobowych. Wszystkie kraje Unii Europejskiej, w tym i Polska muszą dostosować swoje prawo do nowych przepisów, które będą bezpośrednio stosowane od 25.05.2018 r.
 
Co to są dane osobowe?
Dane osobowe są to wszelkie informacje dotyczące zidentyfikowanej lub możliwej do zidentyfikowania osoby fizycznej. Informacja ma charakter osobowy, dopóki jest możliwe ustalenie, kogo ona dotyczy, a sama w sobie nie musi od razu określać tożsamości osoby. Muszą to być zatem informacje, które pozwalają na identyfikację, odróżnienie od innych, wskazują na osobę, jak również te informacje, które są źródłem wiedzy o osobie wyodrębnionej spośród innych osób. Warto pamiętać, że dane osobowe możemy znaleźć nie tylko w dowodzie osobistym czy paszporcie. Danymi będą również numer telefonu czy adres e-mail, a więc informacje, które często nie są chronione z należytą starannością.
 
 
Administrator danych oraz informacje kontaktowe
Administratorem danych jest Centrum Promocji Wędkarstwa Karpiowego Przemysław Mroczek; ul. Monte Cassino 6; 75-412 Koszalin. REGON: 330870429; NIP: 669-156-30-44. W sprawie swoich danych osobowych możesz skontaktować się z nami pod adresem e-mail: k.matejek@karpmax.pl
 
Cele przetwarzania oraz podstawa prawna przetwarzania
Twoje dane osobowe przetwarzamy do następujących celów:
 

Okres przez który dane będą przetwarzane
 
Komu przekazujemy
 
Prawa osoby, której dane dotyczą
Przysługuje Ci prawo dostępu do Twoich danych oraz prawo żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania. W zakresie, w jakim podstawą przetwarzania Twoich danych osobowych jest przesłanka prawnie uzasadnionego interesu administratora, przysługuje Ci prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.
Prawo do cofnięcia zgody. Cofnięcie zgody ma skutek od momentu wycofania zgody. Cofnięcie zgody nie wpływa na przetwarzanie dokonywane przez nas zgodnie z prawem przed jej cofnięciem. Cofnięcie zgody nie pociąga żadnych negatywnych konsekwencji. Może jednak uniemożliwić dalsze korzystanie z usług lub funkcjonalności, które zgodnie z prawem możemy świadczyć jedynie za zgodą. 
W zakresie, w jakim Twoje dane są przetwarzane w celu zawarcia i wykonywania umowy lub przetwarzane na podstawie zgody – przysługuje Ci także prawo do przenoszenia danych osobowych, tj. do otrzymania od administratora Twoich danych osobowych, w ustrukturyzowanym, powszechnie używanym formacie nadającym się do odczytu maszynowego. Możesz przesłać te dane innemu administratorowi danych.
Przysługuje Ci prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego, gdy uznasz, że przetwarzanie Twoich danych osobowych narusza przepisy obowiązującego prawa.
Podanie danych osobowych w celach marketingowych jest dobrowolne, natomiast podanie danych w celu zarejestrowania na portalu lub po dokonaniu zakupu w sklepiku jest niezbędne. Konsekwencją odmowy będzie brak możliwości założenia konta lub realizacji zamówienia.  
 
W zakresie, w jakim podstawą przetwarzania Twoich danych osobowych jest zgoda, masz prawo wycofania zgody. Wycofanie zgody nie ma wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego  dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.
 
W zakresie, w jakim Twoje dane są przetwarzane w celu zawarcia i wykonywania umowy lub przetwarzane na podstawie zgody – przysługuje Ci także prawo do przenoszenia danych osobowych, tj. do otrzymania od administratora Twoich danych osobowych, w ustrukturyzowanym, powszechnie używanym formacie nadającym się do odczytu maszynowego. Możesz przesłać te dane innemu administratorowi danych.
 
Przysługuje Ci również prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego zajmującego się ochroną danych osobowych.