MENU
Jesteś tutaj:

Rzucić wyzwanie

Dodano: 1.03.2017
DODAJ WPIS
wystaw ocenę:
12345
Rzucić wyzwanie
Rzucić wyzwanie

Sięgając pamięcią, gdy łowiłem na spławik, nie pomyślałbym, że mogę kiedyś płynąć pontonem, położyć zestaw i powrócić na brzeg. Znajome mi było rzucić zestaw i czekać na branie. Początki wędkarstwa karpiowego wyglądały podobnie. Zmieniła się przynęta, zestawy, doszły elektroniczne sygnalizatory brań, ale umieszczenie zestawu w wodzie pozostało takie samo - rzut.

Przez kilka lat, gdy doskonalę wędkarstwo karpiowe, poznałem metodę zwaną wywózką. Szczerze powiem, że właśnie ta metoda zdominowała moje podejście do zasiadek karpiowych. Przede wszystkim ponton, do którego dołączam echosondę i stukadełko jest moim priorytetem w poszukiwaniu podwodnych mieszkańców. Pozwala mi to na lepsze poznanie wody, zlokalizowanie ryb i pewne umieszczenie zestawu. W większości wypraw karpiowych opieram się właśnie na wywózce.

Chciałbym jednak wspomnieć o rzucie, od którego coraz częściej się odchodzi. Mam wielu znajomych karpiarzy, którzy łowią z rzutu tylko wtedy, gdy muszą, czyli na niektórych zawodach. Ja pozwalam sobie zrobić chociaż kilka zasiadek w roku i rzucić wyzwanie, gdzie ponton odstawiam na bok i do akcji wchodzi metoda rzutowa. Wszystko po to, by ta technika nie poszła do przysłowiowego „lamusa” i aby dać radę w każdej sytuacji.

Dlaczego ludzie odchodzą od metody rzutowej ? Przykładów jest kilka. Czasem jest to uzasadnione, czasem jednak nie jesteśmy dobrze przygotowani. Co zrobić by ta metoda była prawidłowo wykonana i skuteczna, dowiemy się w dalszej części artykułu.

Łowiąc w dalekich odległościach, wywożąc zestaw na ponad 200 metrów, sprawa jest prosta, rzut nie ma prawa bytu. Inną sprawą jest łowienie na bliższych odległościach, gdzie nasze możliwości sprzętowe dadzą radę sprostać i posłać zestaw w wybrane miejsce. Tutaj możemy wykorzystać swój sprzęt i umiejętności. Nie zawsze trzeba łowić daleko. Łowiąc na odległości 30 m od brzegu można łowić piękne karpie. Łowiąc na odległości 150 m nie zawsze środek pływający jest potrzebny. Wystarczy odpowiednie przygotowanie sprzętu i odpowiednia technika by sprostać takim odległościom.

Poznanie wody.

Tutaj zamiast środka pływającego, echosondy i stukadełka w grę wchodzi wędka z markerem.

Prostota zestawu: marker, śrucina, ciężarek na agrafce.

By zrobić taki zestaw nie potrzeba wiele. Wystarczy przez linkę główną przełożyć na początku ciężarek z krętlikiem, by mógł się swobodnie poruszać po żyłce lub plecionce, następnie na końcu linki wiążemy marker, który służy do sondowania łowiska.

Po zarzuceniu takiego zestawu, ciężarek opada na dno, a marker wypływa na powierzchnię. Następnie poprzez zwijanie linki głównej ściągamy marker do ciężarka (wyczuwalny znaczny opór).

Gdy już nasz marker wraz z ciężarkiem znajduje się na dnie wody, to następną czynnością jest wyciąganie naszej linki głównej z kołowrotka. By być dokładnym należy zaznaczyć na wędce wybraną odległość np. 50 cm. Wyciągamy linkę główną aż do pojawienia się markera.

Gdy zsumujemy ilość wyciągniętej linki aż do pojawienia się markera, wiemy jaka głębokość znajduje się w danym miejscu.

Sondując łowisko markerem można także określić, czy dno jest twarde, muliste, czy występuje zielsko, czyli orientacyjnie określić, jak wygląda miejsce, w którym chcemy położyć swoje zestawy. Czynność wygląda podobnie jak przy mierzeniu głębokości. Zarzucamy zestaw z markerem, ściągamy marker do ciężarka poprzez skręcenie linki głównej na kołowrotku. Następnie nie wyciągamy linki głównej, jak to miało miejsce w mierzeniu głębokości, lecz podnosimy wędkę przeciągając ciężarek po dnie. Jeśli poczujemy opór, to prawdopodobnie na dnie znajduje się muł lub roślinność (często pozostałości roślin zostają na ciężarku), natomiast jeśli ciężarek oderwie się swobodnie od dna, to dno łowiska prawdopodobnie jest twarde. Nie da to tak dobrego poznania miejsca jak w sytuacji, gdy używamy ponton i stukadełko ale orientacyjnie jesteśmy w stanie zbadać dno łowiska.

Nęcenie.

Gdy już miejsce mam wybrane, zaznaczam wybraną odległość na klipsie kołowrotka na zestawie z markerem.

Następnie po ściągnięciu tego zestawu, odmierzam odległość poprzez nawinięcie żyłki wokół sztyc (np. Distance Sticks) , by odmierzyć tą samą odległość na zestawie do rakiety. Tutaj także zapinam linkę na klipsie, by za każdym razem oddać celne rzuty w nęcone miejsce. Gdy już mam wszystko zaznaczone, ponownie zarzucam wędkę z markerem, na wybraną wcześniej odległość (linka dojdzie do klipsa kołowrotka) i zestaw ten zostawiam w łowisku, by móc widzieć dokładnie miejsce, w którym będę posyłał zanętę rakietą.

Moja ulubiona mieszanka, gdy nęcę łowisko rakietą: kukurydza, konopie i pokruszone kulki, wszystko zalane boosterem.

Nęcenie rakietą jest czasochłonne ale także skuteczne.

Sprzęt.

Jeśli chodzi o sprzęt, to przeznaczone są specjalne wędki do rakiety i markera. Wędki takie charakteryzują się większą krzywą ugięcia, które pozwalają na rzuty ciężkimi rakietami, czy ciężarkami. Ponadto wędki takie są raczej sztywne i posiadają akcje szczytową. Takie same właściwości powinny posiadać wędki, na które łowimy.

Większość producentów wskazuje zastosowanie danego wędziska. Nie zawsze wędki o krzywej ugięcia 3,5 lbs nadają się do dalekich rzutów. Tak samo jest z długością wędki. Preferowane są kije o długości 3,9 m, mimo to wędki o długości 3,6 m także świetnie mogą radzić sobie z dalekimi rzutami. Najważniejsze jest akcja wędki, podczas silnych rzutów. Jak wspomniałem wcześniej akcja szczytowa to podstawowy element doboru wędki do dalekich rzutów.

W tym miejscu, trzeba wspomnieć o bardzo ważnym elemencie, jakim jest odpowiednia technika, by osiągnąć dalekie i celne rzuty.

Ciężar ciała przed rzutem powinien być przeniesiony na tylną stopę, następnie podczas rzutu ciężar i energia przenosi się do przodu. Wyprostowane ramiona podczas rzutu pozwalają na dłuższe i  dokładniejsze umieszczenie zestawu. To teoria, która zapozna nas z tematem. Pamiętać trzeba, że praktyka czyni mistrza i trzeba to ćwiczyć.

Ramiona wyprostowane to bardzo ważny aspekt techniczny, podczas dalekich i celnych rzutów.

Wszystkie siły skupione w jednym celu- dobrze wyrzucić zestaw.

Wybierając kołowrotek, najlepiej wybrać model typu big pit, który pozwoli nam rzucić markerem, czy rakietą na znaczną odległość. Kołowrotek taki powinien charakteryzować się także wolną oscylacją szpuli, dzięki której linka główna dobrze się układa na szpuli, co ma wpływ na dalekie rzuty. By uniknąć zerwań podczas rzutu, najlepiej stosować przypon strzałowy. Podczas rzutów ciężkimi zestawami warto stosować specjalny ochraniacz na palec.

Wszystko zależy natomiast od łowiska, na którym będziemy łowić. Pamiętam, że na jedną z pierwszych wód, na której sondowałem markerem, wystarczyła mi zwykła karpiówka bo odległość, na której chciałem łowić nie przekraczała 40 m. Wtedy większość wędek i kołowrotków pozwala na posłanie markera czy rakiety na taką odległość.

Warto tu wspomnieć o doborze linki głównej i ciężarka. Oczywiste jest, że czym mniejsza średnica tym dalsze rzuty. Należy jednak pamiętać, że nasze zestawy są poddane niemałym obciążeniom( rzut, ryby, warunki na łowisku), dlatego często stosuje żyłkę w przedziale 0,28-0,31 mm. Ciężarek dobieramy do krzywej ugięcia wędziska, by dobrze wykorzystać właściwości sprzętowe. Do tego odpowiedni kształt ma bardzo istotne znaczenie. Najczęściej stosowanymi ciężarkami do rzutu, to ciężarki o wydłużonym kształcie. Przypon strzałowy także stosuję na każdym zestawie do rzutu. Niezależnie od tego czy jest to wędka z rakietą czy wędka, na którą łowię. Przypon strzałowy wykonuję najczęściej z żyłki mono, ponieważ podczas holu ryby jest lepsza amortyzacja.

Przypon końcowy wykonuję często z sztywnych materiałów typu fluorocarbon, czy plecionki w otulinie. Takie przypony mają zazwyczaj długość 15-20 cm, z krótkim włosem, blisko kolanka haczyka by uniknąć splątań. Dodatkowo stosuję gumową nasadkę antysplątaniową na końcowym odcinku przyponu.

Podsumowując.

Każdy ma swoją ulubioną metodę połowu. Dla jednych jest to wywózka pontonem, łódką czy modelem zdalnie sterowanym, a dla innych rzut. Znając każdą z wymienionych metod, jesteśmy w stanie dostosować się do każdych warunków nad wodą. Czasem jest to regulamin łowiska, a czasem warunki pogodowe. Warto poświęcić kila zasiadek w sezonie, aby doskonalić swoje umiejętności rzutowe.

Gdy łowię z rzutu, stosuję głównie krótkie i sztywne przypony. Czasem stosuję przypony także dłuższe i z miękkiej plecionki ale wtedy zawsze zakładam siatkę PVA by uniknąć splątań.

Ten karp wziął z rzutu, gdy warunki pogodowe nie pozwoliły mi wywieść zestawu pontonem.

Pozdrawiam

Paweł Frydrych Carp-World Team

KOMENTARZE

Możesz komentować bez logowania.
usuńODPOWIADASZ NA:
max 1000 znaków (0)
max 60 znaków (0)
Wydawca portalu nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.
Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną.
Chcesz być powiadamiany o nowych komentarzach w tej dyskusji?

Obserwuj nas

zamknij

ZALOGUJ SIĘ

Zapamiętaj mnie
zaloguj się przez swoje konto na facebooku
facebook
Nie masz konta, zarejestruj się: REJESTRACJA
zamknijMENU
 
Szanowny Użytkowniku
 
Chcielibyśmy Cię poinformować, że z dniem 25.05.2018 r. ulegają zmianie przepisy, na podstawie których przetwarzane są dane osobowe. Będą one dotyczyły wszystkich użytkowników. Zmiany wynikają z istotnych przyczyn, jakie stanowi wejście w życie przepisów europejskiego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO), które nakładają na nas obowiązek dostosowania regulaminu do nowych regulacji prawnych. 
 
Co to jest RODO?
RODO to skrót od Rozporządzenie o Ochronie Danych Osobowych, inny skrót często spotykany to GDPR (General Data Protection Regulation). Pełna nazwa aktu, który regulować będzie przetwarzanie danych osobowych to: „Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady UE z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE”.
 
Główny cel wprowadzenia RODO to zmniejszenie zróżnicowania przepisów w zakresie ochrony danych osobowych między poszczególnymi krajami UE oraz zwiększenie zabezpieczeń przetwarzania i ochrony danych osobowych, tak by przepisy prawa nadążały za zmieniającą się technologią.
 
Od kiedy RODO będzie obowiązywać?
27.04.2016 r. Parlament Europejski przyjął w drodze rozporządzenia zmianę prawa o ochronie danych osobowych. Wszystkie kraje Unii Europejskiej, w tym i Polska muszą dostosować swoje prawo do nowych przepisów, które będą bezpośrednio stosowane od 25.05.2018 r.
 
Co to są dane osobowe?
Dane osobowe są to wszelkie informacje dotyczące zidentyfikowanej lub możliwej do zidentyfikowania osoby fizycznej. Informacja ma charakter osobowy, dopóki jest możliwe ustalenie, kogo ona dotyczy, a sama w sobie nie musi od razu określać tożsamości osoby. Muszą to być zatem informacje, które pozwalają na identyfikację, odróżnienie od innych, wskazują na osobę, jak również te informacje, które są źródłem wiedzy o osobie wyodrębnionej spośród innych osób. Warto pamiętać, że dane osobowe możemy znaleźć nie tylko w dowodzie osobistym czy paszporcie. Danymi będą również numer telefonu czy adres e-mail, a więc informacje, które często nie są chronione z należytą starannością.
 
 
Administrator danych oraz informacje kontaktowe
Administratorem danych jest Centrum Promocji Wędkarstwa Karpiowego Przemysław Mroczek; ul. Monte Cassino 6; 75-412 Koszalin. REGON: 330870429; NIP: 669-156-30-44. W sprawie swoich danych osobowych możesz skontaktować się z nami pod adresem e-mail: k.matejek@karpmax.pl
 
Cele przetwarzania oraz podstawa prawna przetwarzania
Twoje dane osobowe przetwarzamy do następujących celów:
 

Okres przez który dane będą przetwarzane
 
Komu przekazujemy
 
Prawa osoby, której dane dotyczą
Przysługuje Ci prawo dostępu do Twoich danych oraz prawo żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania. W zakresie, w jakim podstawą przetwarzania Twoich danych osobowych jest przesłanka prawnie uzasadnionego interesu administratora, przysługuje Ci prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.
Prawo do cofnięcia zgody. Cofnięcie zgody ma skutek od momentu wycofania zgody. Cofnięcie zgody nie wpływa na przetwarzanie dokonywane przez nas zgodnie z prawem przed jej cofnięciem. Cofnięcie zgody nie pociąga żadnych negatywnych konsekwencji. Może jednak uniemożliwić dalsze korzystanie z usług lub funkcjonalności, które zgodnie z prawem możemy świadczyć jedynie za zgodą. 
W zakresie, w jakim Twoje dane są przetwarzane w celu zawarcia i wykonywania umowy lub przetwarzane na podstawie zgody – przysługuje Ci także prawo do przenoszenia danych osobowych, tj. do otrzymania od administratora Twoich danych osobowych, w ustrukturyzowanym, powszechnie używanym formacie nadającym się do odczytu maszynowego. Możesz przesłać te dane innemu administratorowi danych.
Przysługuje Ci prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego, gdy uznasz, że przetwarzanie Twoich danych osobowych narusza przepisy obowiązującego prawa.
Podanie danych osobowych w celach marketingowych jest dobrowolne, natomiast podanie danych w celu zarejestrowania na portalu lub po dokonaniu zakupu w sklepiku jest niezbędne. Konsekwencją odmowy będzie brak możliwości założenia konta lub realizacji zamówienia.  
 
W zakresie, w jakim podstawą przetwarzania Twoich danych osobowych jest zgoda, masz prawo wycofania zgody. Wycofanie zgody nie ma wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego  dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.
 
W zakresie, w jakim Twoje dane są przetwarzane w celu zawarcia i wykonywania umowy lub przetwarzane na podstawie zgody – przysługuje Ci także prawo do przenoszenia danych osobowych, tj. do otrzymania od administratora Twoich danych osobowych, w ustrukturyzowanym, powszechnie używanym formacie nadającym się do odczytu maszynowego. Możesz przesłać te dane innemu administratorowi danych.
 
Przysługuje Ci również prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego zajmującego się ochroną danych osobowych.