MENU
Jesteś tutaj: Strona głównaBlogimrkarpfanPrzepisy na kulki proteinowe - domowa produkcja (w piwnicy)
Dodano: 11.03.2015
DODAJ WPIS
wystaw ocenę:
12345
Przepisy na kulki proteinowe - domowa produkcja (w piwnicy)

Producka kulek w piwnicy, czyli domowe niedrogie rolowanie, nietypowo bo na bazie zanęt wędkarskich - zobacz jak to zrobić i wypróbuj ! 

Z roku na rok, wzrasta liczba karpiarzy, decydujących się na samodzielne wykonanie kulek proteinowych. Poza zwolennikami stosowania kulek gotowych, sprawdzonych producentów, jakich na rynku jest cała masa, znaczna część karpiarzy  wykonuje  kuleczki z własnych miksów lub korzysta z już dostępnych receptur. I nic w tym dziwnego, ponieważ wykonując kulki z własnego miksu, zawsze mamy pewność co jest w zawartości naszych kulek, możemy modyfikować skład mieszanek i dowolnie dopasowywać skład miksu do warunków w jakich będziemy łowić. Wystarczy zaopatrzyć się w niezbędne składniki czyli dodatki i komponenty do tworzenia miksów, pistolet do wyciskania ciasta, roller i do dzieła !

Z jakimi trudnościami spotykają się Ci, którzy dopiero zaczynają temat tworzenia swoich pierwszych mieszanek ? Najczęściej zadawane pytania i kwestie, które decydująco wpływają na efekt końcowy naszej mieszanki  to skład miksów, rodzaj komponentów użytych w mieszance i ich właściwości w miksie, proporcje,  a także kwestie doboru składników płynnych. Wiele zagadnień natury technicznej wykonania kulek czyli, długość gotowania czy parowania, kwestie suszenia, aromatyzowania i pakowania gotowego wyrobu.
 

 

Postaramy się trochę przybliżyć te zagadnienia, podamy kilka naszych przepisów na kulki proteinowe, które przy pomocy niewielkiego nakładu z powodzeniem można zrobić w domowej kuchni. 
 
 
Istotna sprawa to miejsce do tworzenia swoich własnych miksów.  Jeśli mamy  możliwość wykonywać to w domu, w kuchni, to kwestie mamy rozwiązaną, aczkolwiek będą towarzyszyć nam przeróżne zapachy, nie każdemu pozwalają na to inni domownicy, dlatego najlepszym rozwiązaniem jest wygospodarowanie sobie pomieszczenie, mamy wówczas większe pole do manewru - możemy sobie stworzyć małą domową fabrykę produkcji kulek,  które wykorzystamy na naszych zasiadkach w ciągu całego sezonu.
Niezbędnym wyposażeniem przydomowej produkcji będzie roller do rolowania kuleczek, najlepiej jeśli zakupimy rollery o różnych średnicach  16mm, 18mm, 20mm, 24mm jesteśmy wówczas przygotowaniu do tworzenia kulek w kilku wielkościach, na różne wody, różne pory roku. Kolejna sprawa to pistolet do wyciskania ciasta, lub maszynka do mielenia mięsa, która również doskonale się do tego sprawdza. Będą nam potrzebne do kompletu końcówki na pistolet, które pasują również na maszynkę, o różnych średnicach dopasowanych do średnicy rollera. Pamiętać należy że średnica końcówki musi być minimalnie mniejsza, ponieważ ciasto po wyciśnięciu minimalnie nam urośnie, a zbyt duże wałki w rollerze będą utrudniać rolowanie, a nasze kulki nie będą okrągłe.  W miarę nabierania wprawy i wyposażania naszej domowej produkcji,  możemy się pokusić o zakup  profesjonalnego sprzętu do mieszania, używanego w przemyśle spożywczym  a także wyciskania ciasta, wszystko uzależnione jest od naszych potrzeb i wielkości naszej domowej produkcji. Z pomocą przychodzi nam również końcówka zakładana na wiertarkę -  mieszadło do mieszania większej ilości miksu. Jeśli jednak nie robimy dużych ilości, w zupełności wystarczą nam własne ręce i spokojnie wyrobimy 1-2 kg ciasta nie używając żadnego sprzętu. 


 
 
Pomocnymi narzędziami, jakie przydadzą nam się przy komponowaniu własnych miksów w domowej produkcji kulek, są strzykawki do dawkowania płynnych komponentów takich jak konserwanty czy słodziki, wszelkiego rodzaju pojemniki z miarkami, dokładna waga do odważania dawek komponentów, parownik lub garnek do gotowania, sita lub skrzynki do suszenia a także pojemniki, wiaderka do przechowywania komponentów i gotowych kulek. 
Kolejną i najistotniejszą sprawą jest wybór składników i skomponowanie gotowego miksu z którego zrolujemy swoje kulki. Tutaj zawsze nasuwa się najwięcej pytań i wątpliwości. Bardzo często dostawaliśmy maile z zapytaniami o sprawdzone przepisy na kulki proteinowe lub pytania:  co z czym połączyć ? jakich użyć składników?
 
                                       
 
Wybór komponentów do produkcji kulek jest na rynku bardzo duży, mamy do wyboru wszelkie dodatki, mączki, zioła, ziarna, śruty zbożowe,  atraktory, aromaty, oleje, melasy itd. Dzisiejsza ilość składników miksów, do produkcji kulek proteinowych, może przyprawić początkującego karpiarza, który chciałby sporządzić swój pierwszy własnoręcznie zrobiony miks, w mały zawrót głowy. Wokół kuchni karpiowej rozwinął się olbrzymi przemysł, wybór składników, dodatków jest ogromny. Co za tym idzie, kulki proteinowe mają bogatą ilość składników, które przyciągają karpie, sama kulka jest wartościowym pokarmem zawierającym aminokwasy, węglowodany, tłuszcze, składniki mineralne. Dzisiaj do produkcji kulek domowym sposobem oprócz składników bazowych, możemy się zaopatrzyć w rewelacyjne naturalne dodatki takie jak, mielony sproszkowany małż, wyciąg z krylla, proszek z kałamarnicy, ekstrakt z wątroby, ekstrakt z krewetek, wszelkiego rodzaju mączki rybne, wybór jest ogromny. 
 
 

 

Nasz miks na początek nie musi być wcale bardzo skomplikowany. Karpie z powodzeniem możemy łowić na kulki z miksu z 5-6 składników, co już nie raz zostało udowodnione, przynęta i jej wybór jest jednym z czynników pomagającą w złowieniu karpia, ale należy pamiętać iż o sukcesie decyduje jeszcze wiele innych czynników, jak miejsce położenia zestawu, pogoda, znajomość wody i zachowań karpi w niej występujących itd.
 
Przez ostatnie kilka tygodni testowaliśmy nowe komponenty i tworzyliśmy nowe bazy i mieszanki z których można wykonać kuleczki. Użyliśmy do tego sprawdzonych i niedrogich komponentów i dodatków do tworzenia miksów i zanęt. Jako bazy do naszych mieszanek z powodzeniem możemy użyć zwykłej niedrogiej zanęty, jedyna kwestia to przemielenie jej w drobniejsze frakcje ułatwiające późniejsze rolowanie, i to uzależnione jest od ilości i stopnia granulacji komponentów, jakie później do niej dodamy, aczkolwiek próby pokazały, iż można użyć zanęty prosto z opakowania - to jak wartościowy ma być nasz miks zależeć będzie od naszej inwencji twórczej, czyli od ilości dodatków jakie dodamy do naszej bazy z zanęty. Skuteczną mieszankę tworzy się na bazie zdobytej wiedzy i zwykłych prób, nie należy się zrażać pierwszymi niepowodzeniami.
 
 
Jako bazy do której będziemy dodawać nasze składniki  użyjemy dobrej, sprawdzonej zanęty Profess HPB  - zanęta ta, swoją wysoką wartość odżywczą zawdzięcza zawartości takich składników jak ekstrakty białkowe (roślinne i zwierzęce), mączka rybna, mączka z krwi, olej rybny. Zawiera również optymalny poziom ekstraktów drożdżowych, dodatków słodzących, betainy, wzmacniaczy smaku oraz zestaw wszystkich niezbędnych rybom aminokwasów. Taka bazę wystarczy wzbogacić o kilka składników, które polepszą strukturę kulek i pozwolą na bezproblemowe rolowanie. 
 
Przepisy podane poniżej to nasza własna inwencja i pomysłowość , poparta doświadczeniem z tymi składnikami, można je modyfikować, dodatkowo wzbogacać, nie ma przymusu zawsze trzymać się z labolatoryjną dokładnością dawkowania składników, nie rzadko najlepsze miksy karpiowe jakie powstały były dziełem przypadku lub efektem wielu przypadkowych prób. Jednakże warto zapisywać sobie swoje przepisy i proporcję składników tak abyśmy uzyskali i otrzymali niezbędną i skuteczną bazę do ewentualnych modyfikacji. Warto również eksperymentować i łamać stereotypy, zachowując podstawowe zasady przy mieszaniu składników. Dodawanie niezliczonej ilości składników z myślą, że miks taki będzie skuteczniejszy jest podstawowym błędem i mija się z celem, nie ma potrzeby dodawania wszystkiego co mamy pod ręką do naszej mieszanki, wystarczy odpowiednio dobrać składniki, wypracować optymalne dawki komponentów i uzyskamy pełnowartościowy miks z którego wykonamy bardzo skuteczne kulki.
 
Przepis nr. 1     KOPEROBIN  
 
Z  legendarnym, skutecznym dodatkiem Robin Red, dodatkowo złamany ziołowa nutą kopru włoskiego. Proteix enzymatyczny Profess do dodatek który w swoim składzie posiada mączke rybną , krew suszoną i betainę - składniki maksymalnie dopalające mieszankę,  jest to miks całoroczny :
 

1 kg zanęty HPB Profess
100 g śruta sojowa
100 g maka kukurydziana
50 g klej zanętowy
150 g proteix
50 g robin red
100 g grysik kukurydziany
40 g koper włoski
100 g pieczywo fluo żółte
25 ml olej rybny
50 ml melasa
15 jajek
Gotowych kulek ok 2,5 kg

 
 
 
 
 
 
Przepis nr. 2     KRWISTY PIERNIK
 
Kolejną naszą bazą jaką użyliśmy do stworzenia dobrego miksu jest zanęta z serii Extra Profess - zanęta ta ma ciemny kolor co w połączeniu z tanim dodatkiem jakim jest pieczywko fluo, stworzyło bardzo ciekawą wizualnie mieszankę. Jedyne co trzeba zrobić to delikatnie pokruszyć cząstki fluo, aby dobrze łączyły się z miksem.  Dodatek hemoglobiny, krwi suszonej wzbogaca miks o przyswajalne białko a zapach mieszance nadaje nuta mieszanki przypraw ziołowych Mieszanka Piernikowa Porfess.
 
                                               
 
 
 
 

1 kg zanęta EXTRA Profess
 20 g betaina
100 g mieszanka piernikowa
50 g mączka z krwi
100 g pieczywo fluo czerwone
100 g mączka słodka kukurydziana
11 jajek
konserwant, słodzik, olej rybny
Gotowych kulek ok 2 kg

 

 
  
 
 


Przepis nr. 3    FISH Impuls

To mieszanka na bazie zanęty bazowej Rzeka Profess - podstawowej zanęty na ryby karpiowate. W tym konkretnym  przypadku połączyliśmy ją z mączka rybną tworząc mieszankę o typowej rybnej nucie smakowej, mączka rybna wzbogaca miks w wartościowe białko i bogaty profil aminokwasowy. Dodatek całych ziaren delikatnie utrudnia rolowanie ale "napowietrza" całą mieszankę i tworzy jej bardzo atrakcyjny wizualny efekt. 
Miks ten jest wyjątkowo niedrogi. 
 


Zanęta RZEKA BAZA Profess – 1 kg
Mączka rybna – 200 g
Proso ziarno – 150 g
Murzynek – 150 g
Siemie lniane – 100 g
Mąka kukurydziana – 170 g
Maka pszenna – 150 g
konserwant, jajka, olej rybny

 

                                                   
          
 

 

Do wszystkich tych przepisów możemy dodać w zależności od potrzeb słodziki lub naturalne melasy, które dosładzają mieszankę, oleje czy to rybne czy kukurydziane, które wzbogacają miks i ułatwiają rolowanie ciasta. Przepisy te wykonaliśmy na bazie dobrej jakości zanęt i komponentów, celowo z niedrogich dodatków, jeśli chcemy wykonać wyjątkowo bogaty miks, dodanie mączki z kryla do miksu rybnego czy mączki z kałamarnicy nie zmieni diametralnie ich konsystencji a spokojnie je zrolujemy a uzyskamy miks wyjątkowo bogaty w składniki odżywcze i przyciągające karpie aminokwasy.
 
Przepisy na kulki proteinowe - domowa produkcja (w piwnicy)
Przepisy na kulki proteinowe - domowa produkcja (w piwnicy)
Przepisy na kulki proteinowe - domowa produkcja (w piwnicy)

KOMENTARZE

Możesz komentować bez logowania.
usuńODPOWIADASZ NA:
max 1000 znaków (0)
max 60 znaków (0)
Wydawca portalu nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.
Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną.
Chcesz być powiadamiany o nowych komentarzach w tej dyskusji?
Bardzo dobry artykuł ! Wszystko krok po kroku napisane. Zawsze używałem tych przepisówhttp://karpiars two.pl/przepisy-na-kulki- proteinowe/ ale teraz jak będę robił kulki to muszę wypróbować twój :) Pozdrawiam !
17.05.2015 19:02    autor: janeknowak12
Mam ogromne trudności z wyciskaniem ciasta i Strasznie Bola mnie ręce niezależnie od twardości
04.06.2017 18:13    autor: ~Anonim
za malo jajek lub oleju na sucha mieszanke
05.06.2017 18:08    autor: ~panamera
Ja używam maszynki do mielenia mięsa, z tym że na koniec przykrecam lejek, i obcinam go na pożądanej średnicy.
05.02.2019 10:46    autor: ~wawand
Ten komentarz został ukryty przez użytkowników
kliknij tutaj aby zobaczyć komentarz
Witam. Poproszę o uzupełnię informacja w jakiej kolejności mieszać składniki i czy to wgl ma znaczenie?
13.09.2017 12:29    autor: ~Wojtek
Suche z suchym, ciecze z cieczami, a później suche sypać do ciekłych.
10.09.2018 06:51    autor: ~Rosiu
Fajnie gdyby było podane ile do tych przepisów dodawać jajek i oleju?
03.10.2017 03:07    autor: ~Wojtek
Zwykle proporcje jajek są takie same na 2-3kg masy 11jaj a olej dozujemy do uzyskania odpowiedniej masy ja zwykle leje ok 150-200ml
25.09.2018 19:18    autor: ~Krzysztof
Chyba najlepszym producentem mączki rybnej jest POLFISH.www.maczka-rybna. pl
26.11.2018 12:22    autor: ~Andrzej
zamknij

ZALOGUJ SIĘ

Zapamiętaj mnie
zaloguj się przez swoje konto na facebooku
facebook
Nie masz konta, zarejestruj się: REJESTRACJA
 
Szanowny Użytkowniku
 
Chcielibyśmy Cię poinformować, że z dniem 25.05.2018 r. ulegają zmianie przepisy, na podstawie których przetwarzane są dane osobowe. Będą one dotyczyły wszystkich użytkowników. Zmiany wynikają z istotnych przyczyn, jakie stanowi wejście w życie przepisów europejskiego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO), które nakładają na nas obowiązek dostosowania regulaminu do nowych regulacji prawnych. 
 
Co to jest RODO?
RODO to skrót od Rozporządzenie o Ochronie Danych Osobowych, inny skrót często spotykany to GDPR (General Data Protection Regulation). Pełna nazwa aktu, który regulować będzie przetwarzanie danych osobowych to: „Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady UE z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE”.
 
Główny cel wprowadzenia RODO to zmniejszenie zróżnicowania przepisów w zakresie ochrony danych osobowych między poszczególnymi krajami UE oraz zwiększenie zabezpieczeń przetwarzania i ochrony danych osobowych, tak by przepisy prawa nadążały za zmieniającą się technologią.
 
Od kiedy RODO będzie obowiązywać?
27.04.2016 r. Parlament Europejski przyjął w drodze rozporządzenia zmianę prawa o ochronie danych osobowych. Wszystkie kraje Unii Europejskiej, w tym i Polska muszą dostosować swoje prawo do nowych przepisów, które będą bezpośrednio stosowane od 25.05.2018 r.
 
Co to są dane osobowe?
Dane osobowe są to wszelkie informacje dotyczące zidentyfikowanej lub możliwej do zidentyfikowania osoby fizycznej. Informacja ma charakter osobowy, dopóki jest możliwe ustalenie, kogo ona dotyczy, a sama w sobie nie musi od razu określać tożsamości osoby. Muszą to być zatem informacje, które pozwalają na identyfikację, odróżnienie od innych, wskazują na osobę, jak również te informacje, które są źródłem wiedzy o osobie wyodrębnionej spośród innych osób. Warto pamiętać, że dane osobowe możemy znaleźć nie tylko w dowodzie osobistym czy paszporcie. Danymi będą również numer telefonu czy adres e-mail, a więc informacje, które często nie są chronione z należytą starannością.
 
 
Administrator danych oraz informacje kontaktowe
Administratorem danych jest Centrum Promocji Wędkarstwa Karpiowego Przemysław Mroczek; ul. Monte Cassino 6; 75-412 Koszalin. REGON: 330870429; NIP: 669-156-30-44. W sprawie swoich danych osobowych możesz skontaktować się z nami pod adresem e-mail: k.matejek@karpmax.pl
 
Cele przetwarzania oraz podstawa prawna przetwarzania
Twoje dane osobowe przetwarzamy do następujących celów:
 
 • rejestracja konta na portalu www.karpmax.pl – na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO
 • zakup prenumeraty, pojedynczego numeru oraz gadżetów, filmów i płyt w sklepiku na portalu www.karpmax.pl – na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b i c RODO
 • udział w konkursach organizowanych na łamach gazety, przez portal www.karpmax.pl oraz przez fanpage na serwisie społecznościowym Facebook – na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b i c RODO
 • otrzymywanie informacji wysyłanych za pośrednictwem newslettera – na podstawie art. 6 ust. 1 lit. a RODO
 • otrzymywanie informacji dotyczących ofert wspólnych Centrum Promocji Wędkarstwa Karpiowego i partnerów (na podany e-mail) – na podstawie art. 6 ust. 1 lit. a RODO
 • przekazywanie danych osobowych firmom sponsorującym nagrody, w celu wysyłki nagród
 • wykonanie ciążących na nas obowiązków prawnych np. wystawianie i   przechowywanie  faktur  oraz  dokumentów księgowych oraz osobowych pracowników, udzielanie odpowiedzi na reklamacje w  terminie i formie przewidzianych przepisami – na podstawie art. 6 ust. 1 lit. f RODO
 • zabezpieczenie ewentualnych roszczeń – na podstawie art. 6 ust. 1 lit. c i f RODO
 • tworzenie zestawień, analiz i statystyk na nasze potrzeby wewnętrzne. Obejmuje to w szczególności  raportowanie, badania marketingowe – przez  czas  trwania  umowy, a  następnie nie dłużej  niż  przez okres, po którym przedawnią się roszczenia wynikające z umowy. 
 • weryfikacja wiarygodności płatniczej – przez okres niezbędny do dokonania takiej oceny przy zawarciu, przedłużeniu lub rozszerzeniu zakresu tej lub kolejnej umowy

Okres przez który dane będą przetwarzane
 • rejestracja konta w serwisie www.karpmax.pl – do czasu wniesienia sprzeciwu na przetwarzanie danych lub żądania usunięcia danych
 • zakup pojedynczego numeru magazynu lub rocznej prenumeraty – przez okres 5 lat od zakończenia roku obrachunkowego
 • udział w konkursach organizowanych na łamach gazety, przez portal www.karpmax.pl oraz przez fanpage na serwisie społecznościowym Facebook – przez okres 5 lat od zakończenia roku obrachunkowego
 • informacje przesyłane za pomocą newslettera – do czasu wycofania zgody
 • informacje dotyczące ofert wspólnych Centrum Promocji Wędkarstwa Karpiowego i partnerów (na podany e-mail) – do czasu wycofania zgody
 • wykorzystanie geolokalizacji w związku z prezentacją oferty – do czasu wycofania zgody
 • profilowanie do celów dostosowania oferty – do czasu wycofania zgody
 • rozpatrywanie reklamacji – do 30 dni od czasu złożenia reklamacji
 • zabezpieczenie ewentualnych roszczeń – do czasu przedawnienia tych roszczeń zgodnie z terminami określonymi w kodeksie cywilnym
 
Komu przekazujemy
 • Państwa dane osobowe mogą być ujawnione pracownikom lub współpracownikom Centrum Promocji Wędkarstwa Karpiowego, jak też podmiotom udzielającym wsparcia – na zasadzie zleconych usług i zgodnie z zawartymi umowami powierzenia
 
Prawa osoby, której dane dotyczą
Przysługuje Ci prawo dostępu do Twoich danych oraz prawo żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania. W zakresie, w jakim podstawą przetwarzania Twoich danych osobowych jest przesłanka prawnie uzasadnionego interesu administratora, przysługuje Ci prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.
Prawo do cofnięcia zgody. Cofnięcie zgody ma skutek od momentu wycofania zgody. Cofnięcie zgody nie wpływa na przetwarzanie dokonywane przez nas zgodnie z prawem przed jej cofnięciem. Cofnięcie zgody nie pociąga żadnych negatywnych konsekwencji. Może jednak uniemożliwić dalsze korzystanie z usług lub funkcjonalności, które zgodnie z prawem możemy świadczyć jedynie za zgodą. 
W zakresie, w jakim Twoje dane są przetwarzane w celu zawarcia i wykonywania umowy lub przetwarzane na podstawie zgody – przysługuje Ci także prawo do przenoszenia danych osobowych, tj. do otrzymania od administratora Twoich danych osobowych, w ustrukturyzowanym, powszechnie używanym formacie nadającym się do odczytu maszynowego. Możesz przesłać te dane innemu administratorowi danych.
Przysługuje Ci prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego, gdy uznasz, że przetwarzanie Twoich danych osobowych narusza przepisy obowiązującego prawa.
Podanie danych osobowych w celach marketingowych jest dobrowolne, natomiast podanie danych w celu zarejestrowania na portalu lub po dokonaniu zakupu w sklepiku jest niezbędne. Konsekwencją odmowy będzie brak możliwości założenia konta lub realizacji zamówienia.  
 
W zakresie, w jakim podstawą przetwarzania Twoich danych osobowych jest zgoda, masz prawo wycofania zgody. Wycofanie zgody nie ma wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego  dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.
 
W zakresie, w jakim Twoje dane są przetwarzane w celu zawarcia i wykonywania umowy lub przetwarzane na podstawie zgody – przysługuje Ci także prawo do przenoszenia danych osobowych, tj. do otrzymania od administratora Twoich danych osobowych, w ustrukturyzowanym, powszechnie używanym formacie nadającym się do odczytu maszynowego. Możesz przesłać te dane innemu administratorowi danych.
 
Przysługuje Ci również prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego zajmującego się ochroną danych osobowych.