MENU
Jesteś tutaj:

Taktyka na Upały

Dodano: 9.08.2015
DODAJ WPIS
wystaw ocenę:
12345
Taktyka na Upały

 

Taktyka na Upały

 

Podobnie jak ja, tak i wielu z Was nie lubi upałów a tym bardziej łowienia podczas nich. Nie jest to dobry okres żerowania dla karpi jednak z upałem można sobie poradzić wybierając odpowiednią wodę i strategię połowu. Nie zawsze możemy przecież odwołać zasiadkę a to ze względu na rezerwację łowiska czy też urlopu przypadajacy nam w takie dni.

Jeśli chcemy i mamy ochotę to oczywiście korzystajmy z wolnego czasu i ruszajmy nad wodę nawet w upalne dni, bo na dobrą sprawę w domu będzie znacznie gorzej. Nagrzane mury niczego dobrego nie wróżą a przeciez nad wodą mamy wodę. Możemy do niej wejść i się schłodzić choć nie wszędzie i nie zawsze więc tu zacznę od wyboru zbiornika.Łowisko w upały

Wydawać by się mogło, że każda dobrze dorybiona woda do tego się nadaje, jednak ja jestem innego zdania. Na zasiadkę w upalne dni wybieram jeziora polodowcowe, które charakteryzują się czystą wodą i większą głębokością. Do tego akweny tego typu najczęściej otoczone są lasami, które dają dodatkową ochłodę. Zbiorniki te nie nagrzewają się tak szybko jak płytkie i małe stawiki, co jest dużą szansą na to że ryby będą tam żerować. Karpie znajdą tam zarówno schronienie przed upałem w głębszych partiach wody jak i pokarm. W takich zbiornikach woda jest mocniej dotleniona co w tym okresie jest jedną z najważniejszych czynników. Aby karpie miały ochotę na żerowanie muszą dobrze się czuć czyli muszą mieć dobrze natlenioną wodę. Wody te mają także dla nas wielki plus bo moża w niej przesiadywac do woli. Pływanie w takim jeziorze łączę z ochłodą i nurkowaniem w masce. Mam wtedy dwie korzyści. Jedna to wielka ochłoda a druga to lepsze poznanie struktury dna czego nie da nam nawet najlepsza kamera podwodna.


Dobre na zasiadki są także rzeki, bo woda z nurtem jest dobrze dotleniona i karpie bardzo dobrze tam żerują. Jednak gorzej dla nas bo trudno mówić o wejściu do rzeki w celu kąpieli dla ochłody. Owszem można to zrobić ale tylko w spokojnych miejscach i pod żadnym pozorem nie należy wchodzić dalej i walczyć z nurtem bo na pewno nie wygramy. Rzeki jednak nie są moimi ulubionymi wodami podczas takich upałow bo ja wolę spokojną i głęboką wodę leśnych jezior. Dobrym wyborem to także głębsze żwirownie oraz glinianki. Raczej omijam płytkie i zarośnięte akweny bo tam szybko sytuacja może się zmienić i karpie zamiast żerować będą szukać tlenu wystawiając pyszczki na powierzchni wody.

Położenie zestawów

Jedno z podstawowych pytań brzmi gdzie kłaść zestawy w tak duże upały. Odpowiedź może być banalna bo powinna brzmieć tam, gdzie karpie mają optymalne warunki do przebywania. Czyli tam, gdzie występuje pokarm, woda jest dobrze natleniona i panuje średnia temperatura. Właśnie z tego co zauważyłem to karpie podążają za wszelkimi drobnymi stworzeniami, które stanowią ich naturalny pokarm bo przecież i one muszą mieć dotlenioną wodę i nie za gorącą. Temperatura wody powinna wachać się wgranicach 18-24 stopni to takie optymalne warunki sprzyjające dobremu żerowaniu. Dobrze jest nieco znać akwen i poszukać głębszych jego parti ale najlepiej urozmaiconych. Moimi ulubionymi miejscami są wszelkiego rodzaju podwodne górki. Jednak nie interesują mnie ich szczyty a spady lub miejsce, gdzie one się konczą i przechodzą w płaskie dno. Dobre są także wszelkiego rodzaju uskoki lub kamienie. Tam warto kłaść swoje zestawy. Głębokość na której łowię waha się między 5 a 12 metrów. Oczywiście nie traktujmy tego dosłownie bo każda woda jest inna i optymalne warunki mogą panowac nawet na znacznie większych głębokościach. Każde jezioro trzeba poznać samemu. W zeszłym roku pamietam moją jedną z najleposzych zasiadek, kiedy złowiłem w dobę kilkanaście ryb w upalne dni. Było to pod koniec sierpnia więc data bardzo zbliżona do tej teraz. Po dłuższym czasie bezrybia postanowiłem jeden zestaw zupełnie położyć, z boku, gdzie indziej z dala od nęconego pola. Wybrałem dość stromy uskok dna, które było pokryte drobnymi i grubszymi kamieniami. Głębokość w tamtym miejscu wahała się od 7 do 10 metrów. Zestaw położyłem na kamienaich na głębokości 8,5 metra. To co piotem sie działo przez kolejną dobę było czymś wspaniałym. Miałem regularne brania średnio co 2-3 godziny odjazd. Pamietam, że testowałem wtedy nowe kulki pływające 4D oraz smaki takie jak Turbo Ślimak i Blondie. Wszystko to zadziałało wyśmienicie. Nałowiłem się do syta. Karpie brały wciągu całego dnia nie ważne czy połodnie piętnasta czy trzynasta godzina i patelnia na dworze. One po prostu miały ostry żer bo właśnie tam znalazły optymalne warunki podczas upałów i do tego otrzymały dobry towar do spróbowania. Uwieńczeniem zasiadki była złowiona dwudziestka, która sama odpowie na wasze pytania czy warto siadać w upały na karpie.


 

Cóż mogę dodać szukajcie też podwodnych źródełek, które niosą natlenioną wodę lub miejsc, gdzie do akwenu wpadają nawet niewielkie strumyki, bo to może okazać się decydującym czynnikiem i najlepszą miejscówką na jeziorze.

Wiatr i kąpieliska

Każdy czynnik, który choć trochę wpływa na natlenianie wody będzie dla nas najważniejszym. Jednym z nich jest wiatr, który w kilka godzin potrafi pobudzić ryby nawet do intensywnego żerowania. Przykład mam sprzed kilku dni, kiedy łowiłem w bardzo płytkiej wodzie, w której trwał mocny zakwit więc woda była zielona. Brań przez pierwszą noc nie było wcale. Dopiero kiedy przyszedł poranek a wiatr zaczał się wzmagać ryby jakby nabrały energii. Miałem regularne brania co kilka godzin podczas tego wiatru raz nawet podwójne bo na dwa kije jednocześnie. Ryby intensywnie żerowały a ja mogłem w tym czasie przetestowac sobie nowe produkty jakie będą w przyszłym roku czyli seria Pulsar i kulki 7D. Jak możecie sie domyślać brania skończyły się razem z wiatrem i przy tafli nie złowiłem już nic. Pokazuje to jak ważnym czynnikiem w upalne dni jest wiatr, który miesza i dobrze natlenia wodę. Obserwujmy więc wiatr i zawszse podążajmy za nim czyli wybierajmy strony nawietrzne. Tam dotleniona woda mocno pobudzi karpie do żerowania.


 

Kapieliska to chyba jedne z najczęściej omijanych miejsc jakie można sobie wyobraźić. Bo kto ma ochotę łowić niedaleko plaży z kąpiącymi się ludzmi. Pewnie nikt tylko, że prawda jest taka, że karpie w upały tylko tam będą intensywnie żerowały. Sam przekonałem się o tym na własnej skórze. Kiedy kilkanaście lat temu w sierpniu nie miałem brań postanowiłęm zarzucić wędkę w okolice kąpiących się ludzi. To był wybór jeden znajlepszych. Łowiłem karpia za karpiem, kiedy inne wędki kolegów milczały. Sprawa szybko się wyjaśniła. Karpie żerowały tylko wtedy gdy ludzie robili dużo szumu w wodzie. Gdy robił się wieczór i ludzi nie było w wodzie brania ustawały. Taka sytuacja powtarza sie się codziennie a więc nie był to żaden przypadek a słuszna zależność. Pokazuje to tylko jak często łowimy w nieodpowiednich miejscach sądząć, że karpie nie żerują.

Noc i Zig Rig

Jeśli jednak chcemy wybierać pory najlepsze do żerowania to bedzie to z pewnoscią noc. Wtedy robi się chłodniej i karpie nabierają ochoty na jedzenie. Warto zastosować pewien schemat, który może nam dużo pomóc podczas połowów w upały. Najczęściej z dna łowię w nocy od godziny np.18-20 do maksymalnie 10 rano. Potem jeśli karpie z dna nie żerują to przynajmniej jedną wędkę przezbrajam na Zig Riga. Ta metoda w upały może się okazać jedyną do przechytrzenia wygrzewajacych sie karpi. Wiele razy mogłem się o tym przekonać, że z dna bez ryby a dzięki Zigopwi nałowiłem ryb. Kiedy bym nie zastosował tej metody mógłbym po prostu jechać do domu o kiju. Warto więc obserwowac wodę i szukać ryb, które wędrują przy powierzchni wody. Wtedy zwiększymy swoje szanse na udany połów podczas upałów.

Nęcenie

Ciepła woda i upalne dni sprawiają, że ryby jeśli już mają ochotę na pokarm to pochłaniają go wielkimi ilościami. Nie ma co sie bać o sypanie większych ilości. Ryby szybko sobie poradzą z naszą zanęte nawet jeśli nie będą to karpie. Ważniejsze jest to aby zanęta była świeża, Nie sypmy także surowych ziaren bo nawet jeszcze teraz słysze takie opowieści, że wsypałem worek surowej kukurydzy. Wszystkie ziarna i orzechy muszą być ugotowane i dopiero wtedy można je sypać do wody. Czy ktoś z Was próbował jeść surowego ziemniaka czy surowe mięso? Może i tak ale napewno i dla nas jak i dla ryb nie jest to dobrym rozwiązaniem. Latem sypię sporo kulek proteinowych, ziaren oraz orzechów. Do tego jeśli w łowisku niema leszczy sypię pellet. Ostatnio stosuje takie smaki jak secret forest czy Arctic Krill. Sa to pellety, które naprawdę szybko ściągają ryby w łowisko. Dodatkowo dla zwiększenia siły wabienia zanętę posypuję shooterem lub zalewam boosterem. Często też do zanęty dodaję gezjer stick miksa zwłaszcza jeśli moje łowisko nie było nęcone przed zasiadką. Pomaga to w szybszej lokazlizacji moich smakołyków w krótkim czasie. Co do ilości to jest już kwestia rodzaju wody i populacji ryb. Jesli używam łódki zdalnie sterowanej to sypię pełne dwie komory na jeden zestaw. Generalnie jeśli łowię w czystszych wodach stosuję smaki owocowo – rybne lub owocowe, bo lato to czas łowienia na owocowo.

Mam nadzieję, że choć trochę przybliżyłem Wam łowienie w upalne dni. Pamiętajmy, że oprócz karpi możemy zapolować na amury, które dobrze żerują w temperaturach wody przekraczajacych nawet 30 stopni. Wystraczy tylko mieć spory zapas zanęty i można na nie zapolować. Pozostaje tylko nie narzekać a cieszyć się słoneczną pogodą bo już za moment zaczniemy psioczyć na paskudne zimno i sam fakt, że nie możemy się ruszyć wogóle nad wodę bo nadeszła zima.I na koniec jeszcze jedno, podczas zeszłorocznej zasiadki o temperaturach grubo ponad 30 stopni udało mi się złowić dwie sztuki ponad 20kg w tym karpia o masie 24,40kg. A na początku zasiadki nie chcielismy sie nawet rozkładac. Jak sobie dobrze przypomnę właśnie w upały złowiłem kilka ryb o masie ponad 20 kilogramów. Daje to więc wiele do myslenia i jeśli sie zastanawiacie czy warto jechać na zasiadkę to mówie Wam, że zawsze warto bo dopóki wędki w wodzie jest szansa na ten wymarzony okaz.

 

Życzę Wam tylko więcej czasu na zasiadki i połamania

Do zobaczenia nad wodą

KOMENTARZE

Możesz komentować bez logowania.
usuńODPOWIADASZ NA:
max 1000 znaków (0)
max 60 znaków (0)
Wydawca portalu nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.
Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną.
Chcesz być powiadamiany o nowych komentarzach w tej dyskusji?

Obserwuj nas

zamknij

ZALOGUJ SIĘ

Zapamiętaj mnie
zaloguj się przez swoje konto na facebooku
facebook
Nie masz konta, zarejestruj się: REJESTRACJA
zamknijMENU
 
Szanowny Użytkowniku
 
Chcielibyśmy Cię poinformować, że z dniem 25.05.2018 r. ulegają zmianie przepisy, na podstawie których przetwarzane są dane osobowe. Będą one dotyczyły wszystkich użytkowników. Zmiany wynikają z istotnych przyczyn, jakie stanowi wejście w życie przepisów europejskiego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO), które nakładają na nas obowiązek dostosowania regulaminu do nowych regulacji prawnych. 
 
Co to jest RODO?
RODO to skrót od Rozporządzenie o Ochronie Danych Osobowych, inny skrót często spotykany to GDPR (General Data Protection Regulation). Pełna nazwa aktu, który regulować będzie przetwarzanie danych osobowych to: „Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady UE z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE”.
 
Główny cel wprowadzenia RODO to zmniejszenie zróżnicowania przepisów w zakresie ochrony danych osobowych między poszczególnymi krajami UE oraz zwiększenie zabezpieczeń przetwarzania i ochrony danych osobowych, tak by przepisy prawa nadążały za zmieniającą się technologią.
 
Od kiedy RODO będzie obowiązywać?
27.04.2016 r. Parlament Europejski przyjął w drodze rozporządzenia zmianę prawa o ochronie danych osobowych. Wszystkie kraje Unii Europejskiej, w tym i Polska muszą dostosować swoje prawo do nowych przepisów, które będą bezpośrednio stosowane od 25.05.2018 r.
 
Co to są dane osobowe?
Dane osobowe są to wszelkie informacje dotyczące zidentyfikowanej lub możliwej do zidentyfikowania osoby fizycznej. Informacja ma charakter osobowy, dopóki jest możliwe ustalenie, kogo ona dotyczy, a sama w sobie nie musi od razu określać tożsamości osoby. Muszą to być zatem informacje, które pozwalają na identyfikację, odróżnienie od innych, wskazują na osobę, jak również te informacje, które są źródłem wiedzy o osobie wyodrębnionej spośród innych osób. Warto pamiętać, że dane osobowe możemy znaleźć nie tylko w dowodzie osobistym czy paszporcie. Danymi będą również numer telefonu czy adres e-mail, a więc informacje, które często nie są chronione z należytą starannością.
 
 
Administrator danych oraz informacje kontaktowe
Administratorem danych jest Centrum Promocji Wędkarstwa Karpiowego Przemysław Mroczek; ul. Monte Cassino 6; 75-412 Koszalin. REGON: 330870429; NIP: 669-156-30-44. W sprawie swoich danych osobowych możesz skontaktować się z nami pod adresem e-mail: k.matejek@karpmax.pl
 
Cele przetwarzania oraz podstawa prawna przetwarzania
Twoje dane osobowe przetwarzamy do następujących celów:
 

Okres przez który dane będą przetwarzane
 
Komu przekazujemy
 
Prawa osoby, której dane dotyczą
Przysługuje Ci prawo dostępu do Twoich danych oraz prawo żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania. W zakresie, w jakim podstawą przetwarzania Twoich danych osobowych jest przesłanka prawnie uzasadnionego interesu administratora, przysługuje Ci prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.
Prawo do cofnięcia zgody. Cofnięcie zgody ma skutek od momentu wycofania zgody. Cofnięcie zgody nie wpływa na przetwarzanie dokonywane przez nas zgodnie z prawem przed jej cofnięciem. Cofnięcie zgody nie pociąga żadnych negatywnych konsekwencji. Może jednak uniemożliwić dalsze korzystanie z usług lub funkcjonalności, które zgodnie z prawem możemy świadczyć jedynie za zgodą. 
W zakresie, w jakim Twoje dane są przetwarzane w celu zawarcia i wykonywania umowy lub przetwarzane na podstawie zgody – przysługuje Ci także prawo do przenoszenia danych osobowych, tj. do otrzymania od administratora Twoich danych osobowych, w ustrukturyzowanym, powszechnie używanym formacie nadającym się do odczytu maszynowego. Możesz przesłać te dane innemu administratorowi danych.
Przysługuje Ci prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego, gdy uznasz, że przetwarzanie Twoich danych osobowych narusza przepisy obowiązującego prawa.
Podanie danych osobowych w celach marketingowych jest dobrowolne, natomiast podanie danych w celu zarejestrowania na portalu lub po dokonaniu zakupu w sklepiku jest niezbędne. Konsekwencją odmowy będzie brak możliwości założenia konta lub realizacji zamówienia.  
 
W zakresie, w jakim podstawą przetwarzania Twoich danych osobowych jest zgoda, masz prawo wycofania zgody. Wycofanie zgody nie ma wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego  dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.
 
W zakresie, w jakim Twoje dane są przetwarzane w celu zawarcia i wykonywania umowy lub przetwarzane na podstawie zgody – przysługuje Ci także prawo do przenoszenia danych osobowych, tj. do otrzymania od administratora Twoich danych osobowych, w ustrukturyzowanym, powszechnie używanym formacie nadającym się do odczytu maszynowego. Możesz przesłać te dane innemu administratorowi danych.
 
Przysługuje Ci również prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego zajmującego się ochroną danych osobowych.