MENU
Jesteś tutaj: Strona głównaMethod feederMETHODA NA DUŻE KARPIE

METHODA NA DUŻE KARPIE

Dodano: 09.01.2017 13:03
wystaw ocenę:
12345
METHODA NA DUŻE KARPIE
Methoda to jeden z najbardziej popularnych sposobów połowu karpi. Jednak miłośnicy tej niezwykle prostej i skutecznej odmiany wędkarstwa łowią zazwyczaj średnie ryby. 

Trudno nie zgodzić się z faktem, że największe karpie łowi się przecież podczas wielodniowych zasiadek, odpowiednio selektywnie nęcąc i podając przynętę. Wiadomo, duża przynęta równa się przeważnie dużej rybie, ale i od tej reguły są wyjątki. Czy tak samo wygląda sprawa jeśli chodzi o osobniki ważące grubo ponad 5-6 kilo? To też przecież już spore ryby, dla większości społeczności wędkarskiej. Czy są one możliwe do złowienia na popularną Methodę? Oczywiście, że są.

Duże pellety, kulki czy robiące ostatnio furorę przynęty diffusion na pewno zwiększą szansę złowienia grubego karpia. Smakowita przynęta nie zawsze jednak stanowi o sukcesie. Bardzo ważną rolę pełni też poznanie łowiska i zwyczajów ryb. Karp ze zdjęcia zasmakował w dużym pellecie o aromacie monster halibut. Ryba uderzyła w podajnik wypełniony owocowym pelletem z dzikiej jeżyny, wymieszanym z zanętą turbo groundbaits o smaku halibuta. Połączenie smaków owocowo rybnych to methodowa klasyka.  
Istotą sprawy była jednak obserwacja wody i położenie podajnika w odpowiednim miejscu. Duże karpie z tego zbiornika wybierały sobie jedyne wypłycenie, gdzie żerowały i pobierały pokarm. W żerowaniu były jednak bardzo ostrożne i  skrupulatne, ponieważ wybierały tylko pasujące im kąski. Ryby udało się oszukać tylko na „cukierka” o smaku monster halibut. Warto podkreślić, że "cwaniaki", bo takie miano dostały  ryby po tym, gdy udało się rozszyfrować ich zwyczaje, gardziły wszelkimi innymi rarytasami. Oczywiście, inne przynęty działały na karpie zdecydowanie mniejsze, ale nie na Methodowe okazy.

fot. 
Grubsze frakcje do podajnika

Nie ma wątpliwości, że na wodach obfitujących w wędkarzy, którzy sypią sporo jedzenia do wody, ryby są w stanie przyzwyczaić się, wybrać i gustować w konkretnych smakach. Znalezienie tego jednego, często właśnie robi różnicę. Namawiamy do eksperymentów w tej dziedzinie, oczywiście zachowując umiar, bo wybieranie się nad wodę na kilka godzin z dwudziestoma słoikami różnych przynęt może doprowadzić nas do obłędu.

Podczas polowania na duże karpie warto zaryzykować z popularnym "jeżykiem". Jest to nic innego jak podajnik do Methody wypełniony grubszym pelletem z selektywną przynętą w postaci 6 lub 8 milimetrowej kulki lub pelletu hakowego. W przypadku stosowania tego rozwiązania warto sięgnąć po przynętę podaną na włosie. 

fot. 
„Jeżyk” z halibutowym pelletem

Nie będziemy tu nikogo oszukiwać. Gdyby na Methodę można było stale, z powodzeniem łowić okazy, które widujecie w „Karp Maxie”, to karpiarstwo w swej czystej formie mogłoby poczuć się zagrożone. Tak jednak nie jest i nie będzie. Methodą nie łowimy bowiem na zasiadkach, a z doskoku, wypadając z domu dosłownie na kilka godzin. Właśnie wtedy gdy o długich wypadach, z powodu braku czasu możemy zapomnieć, a mimo wszystko karpie śnią nam się po nocach. To podstawowa różnica, która sprawia, że szanse na złowienie okazu są mniejsze. Duże karpie na Methodę próbujemy selekcjonować, ale nie oszukujmy się - tu potrzeba bardzo dużo szczęścia, oprócz oczywiście świetnego przygotowania przynęt i zanęt, oraz sprzętu o dostatecznych parametrach i zapasie mocy. 

fot. 
Pellet halibutowy na gumce

Sprzęt potrzebny do tego, aby pokonać naszego upragnionego cyprinusa powinien być mocny, ale nie toporny. Methoda rządzi się swoimi prawami. Wędzisko o długości 3,60 m  przystosowane do wędkowania na Methodę będzie słusznym wyborem, bo przeważnie tak sygnowane kije będą miały akcje paraboliczną lub zbliżoną. Wędzisko o takiej konstrukcji zapewni nam płynność holu i zmniejszy ryzyko spięcia, czytaj  wyrwania haka z pyska karpia. To niejako kompromis, bo często do tego typu łowienia stosujemy wędki o długości 3-3,30 m, które wydają się jednak zbyt krótkie, aby móc w miarę kontrolować hol dużej już przecież ryby. Z kolei wędziska dłuższe nie sprawdzają się, szczególnie w płytkich, komercyjnych akwenach.

Kołowrotek do tego typu łowienia oczywiście nie musi być typowo karpiową katiuszą, ale rozmiar 4 lub 5 tysięcy nie będzie tu przesadą.  Rozmiar podobno ma znaczenie, ale jeszcze większą wagę przykładać należy do jakości. Kołowrotek może się nam ładnie zagrzać. Świetnym pomysłem będzie tu wolny bieg, który w razie konieczności posłuży nam jako zabezpieczenie przed zabraniem wędziska z ramienia feedera, oraz jako sygnalizator dźwiękowy.

fot. 
„Jeżyk” z krylowym pelletem i halibutową przynętą

Zasadzając się na duże egzemplarze karpiowatych nie przesadzamy z odchudzaniem haczyków i przyponów. Skoro nawet krąpie i leszczyki na dzikiej wodzie zacinają się na haki nr 12, na krótkim przyponie z żyłki 0,23 mm, to dlaczego miałoby to przeszkadzać „nieco” większym karpiowatym? Przypon możemy pozostawić bez zmian, natomiast hak powinniśmy powiększyć o 2-4 numery. To w połączeniu z odpowiednio ustawionym hamulcem i wędziskiem o parabolicznej akcji pozwoli nam wygrać walkę z 8-10 kilogramową rybą. To już dużo jeśli chodzi o Methodę. 

Pamiętajcie, że nie da się zastąpić karpiowania w ten sposób. Nie jest to metoda na ogromne ryby z takim pietyzmem wyczekane przez łowców, podczas klasycznych zasiadek. To jedynie alternatywa w momencie, gdy mamy mniej czasu na to, aby poczuć coś dużego na kiju. Namawiamy do rozszerzania swoich horyzontów i otwierania się na nowe, nomen omen, metody.

Tekst i fot. Tomasz Sikorski, Marcin Cieślak
Fot. Paweł Cieślak

Co sądzisz o łowieniu karpi na method feedera?

PROCENT ODDANYCH GŁOSÓW

To ciekawa alternatywa
Wolę tradycyjne karpiowanie

GALERIA

  • METHODA NA DUŻE KARPIE
  • METHODA NA DUŻE KARPIE
  • METHODA NA DUŻE KARPIE
  • 05
  • 06
  • 07
  • 08
  • 09
  • GŁOWNE
Jeżeli chcesz nas poinformować o ważnym wydarzeniu pisz: redakcja@karpmax.pl.

KOMENTARZE

Możesz komentować bez logowania.
usuńODPOWIADASZ NA:
max 1000 znaków (0)
max 60 znaków (0)
Wydawca portalu nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.
Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną.
Chcesz być powiadamiany o nowych komentarzach w tej dyskusji?

Obserwuj nas

© 2015 KarpMax
Wszelkie prawa zastrzeżone
tworzenie stron www: PERSABIO
© 2016 KarpMax
Wszelkie prawa zastrzeżone
zamknij

ZALOGUJ SIĘ

Zapamiętaj mnie
zaloguj się przez swoje konto na facebooku
facebook
Nie masz konta, zarejestruj się: REJESTRACJA
zamknijMENU