MENU
Jesteś tutaj: Strona głównaPoradyBACK LEADY - ZATAPIANIE ŻYŁKI

BACK LEADY - ZATAPIANIE ŻYŁKI

Dodano: 10.10.2016 14:43
wystaw ocenę:
12345
BACK LEADY - ZATAPIANIE ŻYŁKI
Akcesoriów karpiowych, związanych montażem zestawów końcowych, z wyrobem kulek, czy nęceniem, jest nieprzebrana ilość. Początkujący łowcy karpi zazwyczaj w tym wszystkim się gubią. Dotyczy to zresztą również doświadczonych karpiarzy, gdyż cały czas pojawiają się najróżniejsze nowinki, za którymi nie tak łatwo nadążyć.

Back Leady (czyt. „bak ledy”), specjalne ciężarki, które w języku polskim nie mają odpowiednika. Mają one zamontowane klipsy, w które wkłada się linkę główną, już po zarzuceniu zestawu. Back lead służy do zatopienia żyłki, tak aby niemal od szczytówki wędki, aż do zestawu końcowego, biegła po dnie. Przydaje się to w trzech sytuacjach. Po pierwsze, żyłka leżąca na dnie, a nie przebiegająca w toni wody, nie straszy karpi. Po drugie, w akwenach służących również do wodnej rekreacji, zapobiega przypadkowemu wplątaniu się linki w śrubę silnika łódki, luz zaczepieniu wiosłami. Po trzecie, ułatwia lądowanie ryby, która nie wplącze się w żyłkę drugiej wędki. 

Back leady mogą mieć różną masę, jak również są różnej konstrukcji. Najprostsze i najczęściej spotykane mają przymocowany do ciężarka okrągły klips z przecięciem, w które wkłada się linkę (fot. 1 – back lead TB). Inny rodzaj to najprostszy z back leadów (na fot. 2 firmy back lead Rig Marole), składający się z ołowianego ciężarka, oraz wygiętego haczyka, wciskanego w otwór ciężarka. Najbardziej złożony back lead produkuje Fox (for. 3). Na górze obciążenia zamontowany jest stalowy klips, który działa na takiej samej zasadzie jak w swingerach Mk2.

Dodatkowo, do back lead’a zamocowana jest kilkumetrowa linka, którą mocuje się do statywu. W momencie podcięcia Captive Back Lead sam się otwiera i uwalnia żyłkę. W przypadku pozostałych back lead’ów, zostają one na żyłce cały czas podczas holu ryby. 

Back leady nie są niezbędnymi akcesoriami w karpiowaniu, mimo to komplet warto mieć w swoim pudełku ze sprzętem, bo mogą się przydać w najmniej spodziewanym momencie. 

GALERIA

  • BACK LEADY - ZATAPIANIE ŻYŁKI
  • BACK LEADY - ZATAPIANIE ŻYŁKI
  • BACK LEADY - ZATAPIANIE ŻYŁKI
  • BACK LEADY - ZATAPIANIE ŻYŁKI
Jeżeli chcesz nas poinformować o ważnym wydarzeniu pisz: redakcja@karpmax.pl.

KOMENTARZE

Możesz komentować bez logowania.
usuńODPOWIADASZ NA:
max 1000 znaków (0)
max 60 znaków (0)
Wydawca portalu nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.
Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną.
Chcesz być powiadamiany o nowych komentarzach w tej dyskusji?

Obserwuj nas

© 2015 KarpMax
Wszelkie prawa zastrzeżone
tworzenie stron www: PERSABIO
© 2016 KarpMax
Wszelkie prawa zastrzeżone
zamknij

ZALOGUJ SIĘ

Zapamiętaj mnie
zaloguj się przez swoje konto na facebooku
facebook
Nie masz konta, zarejestruj się: REJESTRACJA
zamknijMENU