MENU
Jesteś tutaj: Strona głównaAktualnościŁódka zanętowa – zabawka czy sposób na złowienie k ...

Łódka zanętowa – zabawka czy sposób na złowienie karpia?

Dodano: 26.10.2020 10:01
wystaw ocenę:
12345
Łódka zanętowa – zabawka czy sposób na złowienie karpia?

Popularność łódek zanętowych w ostatnich latach stale się zwiększa i trudno dziś sobie wyobrazić ich brak. Trudno znaleźć inny dyskutowany temat, który byłby bardziej kontrowersyjny niż ten.Najnowocześniejsze technologie nie tylko pomagają w umieszczeniu przynęty i precyzyjnym nęceniu jednego miejsca, ale też sprawiają, że łódki wyposażone są w echosondę, GPS, autopilota i kamery podwodne. Jedno jest pewne, że ten, kto używa tych narzędzi znacznie zwiększa swoje szanse na złowienie okazałych karpi. 

Kilka tematów związanych z łódkami zanętowymi wzbudza liczne kontrowersje i istnieje wiele różnych opinii na ten temat. Albo kochasz łódki zanętowe, albo ich nienawidzisz. Niektórzy (obrońcy) wydają na łódkę zanętową 6000 euro (!), a przeciwnicy z kolei nie mogą sobie na coś takiego pozwolić lub skarżą się, że inni wędkarze wywożą po zbiorniku łódką zanętową zestawy na odległość setek metrów. Takie zachowanie jest nie do zaakceptowania i prowadzi do stosowania kolejnych ograniczeń, co w efekcie często skutkuje całkowitym zakazem używania łódek. Według mnie łódki zanętowe mają swoje zalety, ale przynoszą też dla nas wędkarzy, pewne niekorzystne zjawiska. 
1. Koszt. Łódka zanętowa nie zawsze musi kosztować ok.8 tysięcy złotych.  Na rynku są tańsze produkty, których cena zaczyna się już od ok. 2 tysięcy złotych. 

2. Rozmiary transportowe. Każdy myśli o łódce zanętowej jako o gigantycznym urządzeniu, które trudno spakować w samochód. Jeśli ponadto łódka ma zewnętrzną echosondę, GPS lub autopilota, trzeba nad wodę zabierać więcej urządzeń. W ten sposób jedna torba zamienia się w kilka toreb. Jest to bardzo frustrujące. Staram się ograniczać to zjawisko. Im mniej bezużytecznych rzeczy zabieram nad wodę, tym bardziej elastyczne jest moje łowienie. Jednak nawet w tym przypadku nie da się odchudzić każdej łódki zanętowej. Dlatego też starannie wybierałam łódkę pod kątem małych rozmiarów transportowych. Moja łódka Carp Baron z firmy Royal Carp mieści się w plecaku i ma wszystko wbudowane w pilocie zdalnego sterowania. Pilot ten ma wyświetlacz echosondy, GPS i funkcję autopilota. Ponadto sama łódka jest bardziej poręczna niż większość innych modeli. Nie przeszkadza mi też wielkość komory zanętowej, gdyż podczas łowienia z łódką zanętową rzadko kiedy używam więcej niż 2 garście zanęty. Moim mottem jest: im mniej, tym lepiej.3. Przegradzanie łowiska linkami. Często widzę, że karpiarze używają łódek zanętowych do nęcenia miejsc po drugiej stronie zbiornika. Bez problemu można rozciągnąć przez całe jezioro linkę na odcinku 300–500 metrów. To jest jeden z powodów, dla którego coraz więcej właścicieli wód zakazuje stosowania łódek zanętowych. Nigdy nie wywożę swoich zestawów dalej, niż jestem w stanie je zarzucić. Dlatego też nie przeszkadzam innym wędkarzom i nie mam poczucia winy, że to przeze mnie łódki zanętowe zostały zakazane na naszych wodach.

4. Hałas. Łódki zanętowe używane są głównie tam, gdzie zakazane jest pływanie normalnymi łodziami. Pomagają one wędkarzowi umieścić optymalnie zestawy w wodzie oraz zanęcić miejsca na większej odległości. Silniki każdej łódki zanętowej wytwarzają pewien hałas, który może wpłynąć na zachowanie karpi. Jeśli łowię w jakimś jeziorze, po którym pływa wiele łódek z silnikami, to problemu nie ma. Kiedy jednak łowię w małym, leśnym jeziorku, gdzie zwracam szczególną uwagę na wszelki hałas, łódka zanętowa może mieć pewien wpływ na zachowanie płochliwych ryb. Wciąż nie ma na rynku łódki zanętowej, która pływałaby zupełnie bezgłośnie. Jednak poszczególne łódki zanętowe wzajemnie się różnią. Z tego też względu starannie wybieram cichsze urządzenia, aby ograniczyć to zjawisko. W łowiskach, gdzie hałas jest bardzo niekorzystny, staram się, gdy tylko jest to możliwe, zarzucać zestawy.5. Miejsce. Największym ułatwieniem jest dla mnie łódka zanętowa, dzięki której mogę łatwo znaleźć miejsce do łowienia. Jest to efekt zintegrowania łódki zanętowej z echosondą. Dzięki echosondzie oszczędzam czas, gdyż badanie dna całego jeziora z echosondą doczepioną do wędki zajęłoby znacznie więcej czasu. Oczywiście sama łódź wymaga rozbudowy, a to także zajmuje trochę czasu. Gdy tylko znajdę interesujący blat, stok lub coś innego, zatrzymuję łódkę i mogę bardzo precyzyjnie umieścić tam mój zestaw. Mogę też dokładnie go zanęcić. Ponadto jestem pewna, że cały zestaw leży poprawnie na dnie.

6. Nęcenie selektywne. Po znalezieniu miejsca mogę zanęcić miejsce, w którym precyzyjnie położyłam zestaw z przynętą. Tutaj, w przeciwieństwie do innych metod nęcenia, mogę zanęcić miejsca na bardzo dużych odległościach dowolnym rodzajem zanęty. Od kulek po małe ziarna jak konopie czy zanęty sypkie. Można używać wszystkiego. Zazwyczaj mała łódka zanętowa mieści około 2 kg zanęty, a w większych można zmieścić nawet 8 kg.  Osobiście na zestaw nie nęciłam większą ilością niż 500 g. Zazwyczaj nęcę 100–200 g zanęty. Jednak widziałam wędkarzy, którzy nęcili łódkami zanętowymi wypełnionymi 6–8 kg zanęty. Z mojego punktu widzenia jest to zupełnie bezcelowe. Nęcenie 6 kg zanęty 1 metra kwadratowego niczego nie daje. Na dnie pojawia się olbrzymi kopiec zanęty, którego atrakcyjność nie jest większa niż kilogram tej samej zanęty. Wprost przeciwnie, myślę, że to odstrasza ryby. Dlatego też, gdy używam łódki zanętowej, zawsze nęcę małą ilością.7. Znajdowanie tego samego miejsca. Moja łódka ma autopilot i GPS. Gdy tylko znajdę dobre miejsce, zapisuję je w GPS i łódka może w nocy płynąć stale w to samo miejsce. Podczas rzucania nie mam takiej pewności. Dlatego jest to bardzo duża zaleta łódki zanętowej. Oczywiście podstawą jest posiadanie autopilota.

8. Pokonywanie długich dystansów. Dla mnie, osoby, która kiepsko rzuca, łódka zanętowa jest prawdziwym błogosławieństwem. Pozwala mi na precyzyjne położenie zestawu na większej odległości. Ważną rzeczą dla mnie jest to, aby zestawy nie leżały zbyt daleko, tak aby nie przeszkadzać innym wędkarzom oraz aby nie stracić ryby na jakimś zaczepie podczas holu. Łódka zanętowa pozwala mi łowić na większej odległości, na jakiej nie mogą łowić inni wędkarze i jednocześnie pozwala utrzymać tam pole nęcenia.
W łowieniu nie zamierzam rezygnować z łódki zanętowej. Pozwoliła mi ona wyholowanie kilku pięknych ryb, których nie złowiłabym bez niej.Oczywiście nie musi też kosztować tyle co mały samochód. Na rynku jest wiele tanich łódek zanętowych, które świetnie się sprawdzają i są niezawodne. Jedna rzecz jest pewna, że za łódkę odpowiada jej właściciel. Znam wielu ludzi, którzy źle używali łódek zanętowych, co, niestety, doprowadziło do zakazu ich stosowania na niektórych zbiornikach. Dlatego też warto odpowiedzialnie ich używać i zwracać uwagę na innych wędkarzy. Jeśli jesteś przeciwnikiem łódek zanętowych, powinieneś poświęcić parę chwil na wypróbowanie jakiegoś modelu, abyś jednak mógł dostrzec jego zalety. Warto zawsze mieć dobre nastawienie. 


Autorka: Klaudia Darga


Więcej podobnych artykułów znajdziecie w każdym wydaniu dwumiesięcznika łowców karpi "Karp Max".

 

GALERIA

  • łódka zanętowa
  • łódka zanętowa
  • łódka zanętowa
  • łódka zanętowa
  • łódka zanętowa
  • łódka zanętowa
  • łódka zanętowa
  • łódka zanętowa
  • łódka zanętowa
Jeżeli chcesz nas poinformować o ważnym wydarzeniu pisz: redakcja@karpmax.pl.

KOMENTARZE

Możesz komentować bez logowania.
usuńODPOWIADASZ NA:
max 1000 znaków (0)
max 60 znaków (0)
Wydawca portalu nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.
Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną.
Chcesz być powiadamiany o nowych komentarzach w tej dyskusji?
Czytam artykuł i czegoś chyba nie zrozumiałemPierwsze zdanie "Nigdy nie wywożę swoich zestawów dalej, niż jestem w stanie je zarzucić"Drugie zdanie " Po znalezieniu miejsca mogę zanęcić miejsce, w którym precyzyjnie położyłam zestaw z przynętą. Tutaj, w przeciwieństwie do innych metod nęcenia, mogę zanęcić miejsca na bardzo dużych odległościach" Jedno zdanie wyklucza drugie.I przytoczę jeszcze jeden cytat"Dla mnie, osoby, która kiepsko rzuca, łódka zanętowa jest prawdziwym błogosławieństwem"I to jest największa wada łódek zanętowych, odkąd powstało wędkarstwo to nieodzowną jego częścią było rzucanie, wielu zaczynających łowienie ma z tym problem, bo co skoro są łódki.Pominę już tą ilość zanęty, którą Pani Claudia wkłada do łódki zanętowej, jak ktoś jeździ całe życie na niewielkie komercyjne wody lub na jeziora, gdzie karpi więcej niż płotek i leszczy to zrozumiem.
30.10.2020 20:25    autor: ~oreo
Nie wyklucza, dziewczyna po prostu pisze, że łódką może zanęcić na bardzo dużych odległościach, ale nie pisze, że to robi.
31.10.2020 09:50    autor: ~jan
#jan Czyżby ?"w którym precyzyjnie położyłam zestaw "
31.10.2020 11:00    autor: ~oreo

Obserwuj nas

zamknij

ZALOGUJ SIĘ

Zapamiętaj mnie
zaloguj się przez swoje konto na facebooku
facebook
Nie masz konta, zarejestruj się: REJESTRACJA
zamknijMENU
 
Szanowny Użytkowniku
 
Chcielibyśmy Cię poinformować, że z dniem 25.05.2018 r. ulegają zmianie przepisy, na podstawie których przetwarzane są dane osobowe. Będą one dotyczyły wszystkich użytkowników. Zmiany wynikają z istotnych przyczyn, jakie stanowi wejście w życie przepisów europejskiego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO), które nakładają na nas obowiązek dostosowania regulaminu do nowych regulacji prawnych. 
 
Co to jest RODO?
RODO to skrót od Rozporządzenie o Ochronie Danych Osobowych, inny skrót często spotykany to GDPR (General Data Protection Regulation). Pełna nazwa aktu, który regulować będzie przetwarzanie danych osobowych to: „Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady UE z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE”.
 
Główny cel wprowadzenia RODO to zmniejszenie zróżnicowania przepisów w zakresie ochrony danych osobowych między poszczególnymi krajami UE oraz zwiększenie zabezpieczeń przetwarzania i ochrony danych osobowych, tak by przepisy prawa nadążały za zmieniającą się technologią.
 
Od kiedy RODO będzie obowiązywać?
27.04.2016 r. Parlament Europejski przyjął w drodze rozporządzenia zmianę prawa o ochronie danych osobowych. Wszystkie kraje Unii Europejskiej, w tym i Polska muszą dostosować swoje prawo do nowych przepisów, które będą bezpośrednio stosowane od 25.05.2018 r.
 
Co to są dane osobowe?
Dane osobowe są to wszelkie informacje dotyczące zidentyfikowanej lub możliwej do zidentyfikowania osoby fizycznej. Informacja ma charakter osobowy, dopóki jest możliwe ustalenie, kogo ona dotyczy, a sama w sobie nie musi od razu określać tożsamości osoby. Muszą to być zatem informacje, które pozwalają na identyfikację, odróżnienie od innych, wskazują na osobę, jak również te informacje, które są źródłem wiedzy o osobie wyodrębnionej spośród innych osób. Warto pamiętać, że dane osobowe możemy znaleźć nie tylko w dowodzie osobistym czy paszporcie. Danymi będą również numer telefonu czy adres e-mail, a więc informacje, które często nie są chronione z należytą starannością.
 
 
Administrator danych oraz informacje kontaktowe
Administratorem danych jest Centrum Promocji Wędkarstwa Karpiowego Przemysław Mroczek; ul. Monte Cassino 6; 75-412 Koszalin. REGON: 330870429; NIP: 669-156-30-44. W sprawie swoich danych osobowych możesz skontaktować się z nami pod adresem e-mail: k.matejek@karpmax.pl
 
Cele przetwarzania oraz podstawa prawna przetwarzania
Twoje dane osobowe przetwarzamy do następujących celów:
 

Okres przez który dane będą przetwarzane
 
Komu przekazujemy
 
Prawa osoby, której dane dotyczą
Przysługuje Ci prawo dostępu do Twoich danych oraz prawo żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania. W zakresie, w jakim podstawą przetwarzania Twoich danych osobowych jest przesłanka prawnie uzasadnionego interesu administratora, przysługuje Ci prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.
Prawo do cofnięcia zgody. Cofnięcie zgody ma skutek od momentu wycofania zgody. Cofnięcie zgody nie wpływa na przetwarzanie dokonywane przez nas zgodnie z prawem przed jej cofnięciem. Cofnięcie zgody nie pociąga żadnych negatywnych konsekwencji. Może jednak uniemożliwić dalsze korzystanie z usług lub funkcjonalności, które zgodnie z prawem możemy świadczyć jedynie za zgodą. 
W zakresie, w jakim Twoje dane są przetwarzane w celu zawarcia i wykonywania umowy lub przetwarzane na podstawie zgody – przysługuje Ci także prawo do przenoszenia danych osobowych, tj. do otrzymania od administratora Twoich danych osobowych, w ustrukturyzowanym, powszechnie używanym formacie nadającym się do odczytu maszynowego. Możesz przesłać te dane innemu administratorowi danych.
Przysługuje Ci prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego, gdy uznasz, że przetwarzanie Twoich danych osobowych narusza przepisy obowiązującego prawa.
Podanie danych osobowych w celach marketingowych jest dobrowolne, natomiast podanie danych w celu zarejestrowania na portalu lub po dokonaniu zakupu w sklepiku jest niezbędne. Konsekwencją odmowy będzie brak możliwości założenia konta lub realizacji zamówienia.  
 
W zakresie, w jakim podstawą przetwarzania Twoich danych osobowych jest zgoda, masz prawo wycofania zgody. Wycofanie zgody nie ma wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego  dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.
 
W zakresie, w jakim Twoje dane są przetwarzane w celu zawarcia i wykonywania umowy lub przetwarzane na podstawie zgody – przysługuje Ci także prawo do przenoszenia danych osobowych, tj. do otrzymania od administratora Twoich danych osobowych, w ustrukturyzowanym, powszechnie używanym formacie nadającym się do odczytu maszynowego. Możesz przesłać te dane innemu administratorowi danych.
 
Przysługuje Ci również prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego zajmującego się ochroną danych osobowych.