MENU
Jesteś tutaj: Strona głównaAktualnościŁowienie karpi zimą w rzece - poradnik

Łowienie karpi zimą w rzece - poradnik

Dodano: 01.12.2017 12:58
wystaw ocenę:
12345
Łowienie karpi zimą w rzece - poradnik

Zima to najtrudniejszy czas na połów karpi. Temperatura wody jest niska, a ryby mają wolniejszy metabolizm – są praktycznie przykute do swoich stałych miejsc. Jednakże ci, którzy znajdą takie miejsca i zarzucą tam właściwe zestawy, będą łowić karpie nawet w zimnej wodzie. 

 

Gdzie szukać zimą karpi? 

Zimą łowię także na rzekach. Temperatura wody jest wszędzie taka sama – stały prąd miesza wodę w całym korycie, co zapobiega powstawaniu różnic temperaturowych. Karpie oszczędzają energię, więc ich zimowe miejscówki znajdują się tam, gdzie prąd rzeki jest wolniejszy. Lubię łowić w głębokich rynnach, na zewnętrznej stronie zakoli – tam siła prądu przy dnie jest znacząco mniejsza. Na takich głębokościach karpie często wpadają w letarg, żywiąc się sporadycznie dryfującym pokarmem. Zimą, dobrymi miejscami są także bardzo głębokie rynny o stałym prądzie. Rzeki wykuwają sobie drogę w krajobrazie, nanoszą ziemię i zmieniają dno. Lekkie cząstki, jak glina lub piasek, nanoszone są dużo łatwiej niż żwir lub kamienie – tym samym, rzeka o piaszczystym dnie robi się głębsza. Jak tylko rozpocznie się jesień, rozpoczynam badanie tego typu miejscówek i za pomocą echosondy rzucanej wędką lub markerem, szukam głębszych miejsc. Warto wtedy dokładnie oznaczyć takie miejsca na mapie. Często głębokość na odcinku kilku metrów może znacząco się zmieniać. Schronieniem przed prądem są także porty, które czasami można spotkać nad rzekami.  

Jak nęcić zimą karpie? 

Używam bardzo mało zanęty. Zimą „mniej” często oznacza „więcej”. Dobre wyniki miałem na mocno słodzone ziarna, jak kukurydza czy fasola. Podczas gotowania 2 kg kukurydzy dodaję nawet 250 g cukru. W stosowaniu słodkich przynęt nie ma sprzeczności. Karpie, także zimą, lubią słodkie przynęty – przecież na święta Bożego Narodzenia zajadamy się czekoladowymi mikołajami, prażonymi migdałami i pijemy grzaniec. Cukier to olbrzymie źródło energii. Mieszam słodkie ziarna z bogatymi w białka kulkami Rubby Dubby i pelletami rybnymi. Karpie (tak jak i inne ryby) łatwo trawią białka. Jeśli mam czas, staram się wstępnie zanęcać łowisko. Nie potrzebuję do tego dużych ilości. Im jest zimniej, tym mniej zanęty stosuję. Przy temperaturze wody 8°C, nie używam więcej zanęty niż kilogram dziennie. Mieszanka zawiera pellety zbożowe. Doskonałe są także zanęty wędkarskie używane do połowu innych gatunków. Bardzo dobrze wabią ryby i są łatwo trawione. Szczególnie lubię zanętę Sweet Magnum Browninga, która nie klei się zbyt mocno i jest bardzo słodka. Moją receptą na sukces zimą jest zanęta, która składa się z lekkiej, sypkiej mieszanki aromatów oraz szybko pracujących pelletów ze słodkimi ziarnami i większymi przynętami, bogatymi w białka.Jeśli jednak nie mam czasu na wstępne zanęcanie łowiska, to nie ma to aż tak dużego znaczenia dla ostatecznego wyniku. W przeciwieństwie do wiosny, lata czy jesieni, zimą ryby przebywają na ograniczonej przestrzeni. Nęcę końcówkę jednego z głębokich zakrętów rzeki, gdzie łowię już od paru lat i gdzie czasami nęciłem tylko okazjonalnie.

Zaczynam jesienią i kontynuuję moje „zwykłe" nęcenie zimą. Jedyną ważną rzeczą jest to, aby ryby kojarzyły to miejsce i wiedziały, że jest tam coś do jedzenia i tym samym regularnie odwiedzały je zimą. Jestem też przekonany, że karpie w sposób naturalny będą kierować się do swojej kryjówki w głębokiej części zakrętu.Staram się dostarczyć jak najbardziej atrakcyjną przynętę. W zimnej wodzie stosuję mniej kolorów i więcej aromatów. Przynęty haczykowe są proste: kulki Blood Chicken o średnicy 16 mm i 20 mm z ziarnem żółtej kukurydzy na górze – to sprawdzony wybór. Klasyczną przynętą zimową są także trzy ziarna kukurydzy lub orzechów tygrysich na włosie. Skuteczne są także rybne pellety 20 mm.

 

Prądy w rzece

Zimą dużą uwagę zwracam na rozkład prądów w rzece. Często okoliczne tereny są zamarznięte, więc nawet mały opad deszczu może spowodować podniesienie się rzeki. Nawet deszcze padające kilkanaście kilometrów dalej mogą w ciągu 12–24 godzin znacząco podnieść poziom wody. Odpowiednie narzędzia pomagają kontrolować poziom wód w rzekach. Podobnie ma się rzecz z temperaturami. 


 

Metabolizm karpi

Zimą karpie są mniej aktywne. Dlaczego tak się dzieje? Prosta zasada w biologii mówi, że procesy chemiczne u ryb, w tym metabolizm, zwalniają dwu- albo trzykrotnie, gdy temperatura spadnie o 10°C. Spowolnienie metabolizmu oznacza także zmniejszenie zapotrzebowania na pokarm. Ryby są zwierzętami zmiennocieplnymi, co oznacza, że ich temperatura jest taka sama, jak temperatura wody. Kiedy organizm spowalnia, ryby pobierają mniej pokarmu.  Zimowe przypony 

Zimą stosuję krótkie przypony o długości 12–15 cm. Ryby poruszają się wolniej, co oznacza, że krótki przypon zapewnia szybsze naprężenie odcinka między haczykiem a ciężarkiem i pewne wbicie haka. Tekst i zdjęcia:
Robin Ilner

Artykuł pochodzi z najnowszego wydania "Karp Maxa" 6/2017. Więcej tego typu poradników znajdziecie w każdym wydaniu magazynu. 


 
 

GALERIA

 • Łowienie karpi zimą w rzece
 • Łowienie karpi zimą w rzece
 • Łowienie karpi zimą w rzece
 • zimowe karpie z rzeki (3)
 • zimowe karpie z rzeki (5)
 • zimowe karpie z rzeki (6)
 • 12
 • lowienie karpi zima nad rzeka (2)
 • lowienie karpi zima nad rzeka (3)
 • lowienie karpi zima nad rzeka (4)
 • lowienie karpi zima nad rzeka
 • 2
 • 3
 • 9
 • 10
 • 11
 • 4
 • 8
Jeżeli chcesz nas poinformować o ważnym wydarzeniu pisz: redakcja@karpmax.pl.

KOMENTARZE

Możesz komentować bez logowania.
usuńODPOWIADASZ NA:
max 1000 znaków (0)
max 60 znaków (0)
Wydawca portalu nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.
Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną.
Chcesz być powiadamiany o nowych komentarzach w tej dyskusji?

Obserwuj nas

© 2015 KarpMax
Wszelkie prawa zastrzeżone
tworzenie stron www: PERSABIO
© 2016 KarpMax
Wszelkie prawa zastrzeżone
zamknij

ZALOGUJ SIĘ

Zapamiętaj mnie
zaloguj się przez swoje konto na facebooku
facebook
Nie masz konta, zarejestruj się: REJESTRACJA
zamknijMENU