MENU
Jesteś tutaj: Strona głównaPoradyMega kulki

Mega kulki

Dodano: 28.01.2011 00:00
wystaw ocenę:
12345
Mega kulki

  Podstawową sprawą jest odszukanie odpowiedniej wody, w której są duże karpie, a następnie zlokalizowanie miejsc ich przebywania, a przede wszystkim żerowania. Jednak, kiedy już to się uda, wcale nie możemy być pewni, że brać nam będą właśnie te wymarzone, wielkie okazy.
  Od czasu, kiedy postawową przynętą na karpia stały się kulki, możliwe jest selektywne ich dobieranie tak, aby wyeliminować (a raczej zmiejszyć) możliwość brania mniejszych ryb. Już od kilkunastu lat wiadomo jest, że kulki o dużej średnicy są znakomitą wybiórczą przynętą. Jednak karpiarzy regularnie stosujących kule o średnicach ponad 24 mm spotyka się niewielu. Dlaczego? Wszystko na to wskazuje, że działają tu dwa czynniki. Po pierwszy bariera psychologiczna, podpowiadająca, że na tak duże przynęty ryby brać nie będą. W dodatku założenie mega kulki determinuje wielkość ryb, na które polujemy, tym samym drastycznie zmniejszając ilość brań. Po drugie niewiele firm oferuje gotowe kulki o średnicach ponad 24 mm. Z tym niekiedy wiąże się konieczność własnego wyrobu takich przynęt, co nie każdemu odpowiada.
  Czy duże kulki rzeczywiście są selektywne, no i przede wszystkim, co to znaczy duże? Wydaje mi się, że takim mianem możemy nazywać przynęty o średnicach ponad 24 mm (fot. 1). Pamiętać przy tym musimy, że jeżeli rzeczywiście decydujemy się na ewentualne brania karpi o masie od około 15 kg wzwyż, to tak dużych kulek powinniśmy używać także do nęcenia, zaś na włos zakładać nie jedną, a dwie takie kule. Wówczas możemy być niemal pewni, że do pyska karpia mniejszego niż dyszka taki zestaw się nie zmieści. Niewielu karpiarzy praktykuje ten sposób, ale ci, którzy stosują go od dłuższego czasu, osiągają znakomite rezultaty. Przykładem jest Zibi Hukałowicz, który robi kulki o średnicy ponad 30 mm i rzeczywiście tylko sporadycznie interesują się nimi mniejsze karpie (fot. 2).
  Jaka wielkość kulki jest graniczna, której przekroczenie może być już tylko groteską? Szczerze mówiąc nie wiem, ale oglądają pyski karpi ponad 20 kg, sądzę, że przekraczanie owych 3 cm jest już ryzykowne.
Jest jednak pewien sposób, który pozwala na nawet znaczne zwiększenie średnicy przynęty, bez obawy o możliwość pobrania jej przez karpia. To oblepienie kulki miękkim ciastem (fot. 3). Ciasto, czy pasta mogą być produktem gotowym (kilka firm oferuje takie karpiowe pasty), lub też przygotowanym własnoręcznie przez karpiarza. Wystarczy do standardowego miksu do kulek dodać wody i ulepić ciasto, które da przynęcie zarówno wielkość, jak i uwalniać będzie zawarte w nim składniki samkowo-zapachowe. Miks wyrobiony z wodą jest miękki i rozpuszcza się, więc działa pobudzająco na karpie i nawet jego znaczna średnica (może mieć nawet 5 cm) w niczym rybom nie przeszkadza. Taka pojedyncza smużąca kula może być prawdziwą tajną bronią na duże karpie (fot. 4). Pamiętać jedynie należę, aby włos był miękki, dość długi, zaś haczyk niewielki (nr 4-6).

GALERIA

  • Mega kulki
  • Mega kulki
  • Mega kulki
Jeżeli chcesz nas poinformować o ważnym wydarzeniu pisz: redakcja@karpmax.pl.

KOMENTARZE

Możesz komentować bez logowania.
usuńODPOWIADASZ NA:
max 1000 znaków (0)
max 60 znaków (0)
Wydawca portalu nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.
Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną.
Chcesz być powiadamiany o nowych komentarzach w tej dyskusji?

Obserwuj nas

© 2015 KarpMax
Wszelkie prawa zastrzeżone
tworzenie stron www: PERSABIO
© 2016 KarpMax
Wszelkie prawa zastrzeżone
zamknij

ZALOGUJ SIĘ

Zapamiętaj mnie
zaloguj się przez swoje konto na facebooku
facebook
Nie masz konta, zarejestruj się: REJESTRACJA
zamknijMENU