MENU
Jesteś tutaj: Strona głównaAktualnościŚPIWORY KARPIOWE - PORADNIK DLA KUPUJĄCYCH

ŚPIWORY KARPIOWE - PORADNIK DLA KUPUJĄCYCH

Dodano: 15.12.2016 22:11
wystaw ocenę:
12345
ŚPIWORY KARPIOWE - PORADNIK DLA KUPUJĄCYCH
Nikogo chyba nie muszę przekonywać, jak ważnym elementem wyposażenia każdego karpiarza jest śpiwór. Nie będę tu rozwodził się nad kształtem, wagą i rodzajem wypełnienia, bo opisując tylko te parametry, musiałbym na to poświecić co najmniej dwa numery KM, a w naszym przypadku te parametry maja dla nas drugorzędne znaczenie. Na co więc zwrócić uwagę, i co każdy śpiwór ma, lub mieć powinien?   

Zamek - ten banalny z pozoru element, ale źle dobrany lub wszyty niepoprawnie zepsuje nam niejedną noc. Powinien być gruby, mocny i idealnie chodzić w obie strony. Dobrze by było, aby znajdował się on po obu stornach śpiwora – wtedy nie jesteśmy uzależnieni od miejsca ustawienia łóżka. Dodatkowo, od wewnętrznej strony, zamek powinien posiadać listwę termiczną, która chroni wnętrze śpiwora przed wnikaniem chłodnego powietrza do środka. Przy zakupie zwróćmy uwagę czy listwa ta nie wcina się w zamek, podczas zapinania i rozpinania, gdyż na dłuższą metę taki „defekt” może okazać się bardzo irytujący.

Kaptur - z reguły pojawia się on w śpiworach wielosezonowych, a na pewno znajdziemy go w wersji typowo zimowej. Pomaga zredukować straty cieplne wynikające z ochłodzenia górnych części ciała. 


Kieszeń na poduszkę - niektóre śpiwory posiadają wszytą pod głową kieszeń na poduszkę, można do niej włożyć także polar lub inną część odzieży, która będzie ją zastępować. 

Pas spinający lub pasy antypoślizgowe - większość śpiworów karpiowych posiada wszyty pas, za pomocą którego możemy przypiąć śpiwór do łóżka. Unikniemy w ten sposób ślizgania się poliestrowego materiału po jego powierzchni. W niektórych modelach spotkać możemy antypoślizgowe (gumowane) pasy, które spełniają podobną funkcję, jednakże są bardziej przydatne podczas korzystania ze śpiwora np. na karimacie ułożonej na nierównym terenie. 

Worek kompresyjny - zdecydowanie najlepsze są tu worki zaopatrzone w zamek na całej swojej długości oraz posiadające kilka krzyżujących się taśm, które kompresują śpiwór w każdym kierunku. Niestety, część producentów nadal opiera swoje konstrukcje na zwykłym worku ochronno – transportowym, do którego wkładamy ciasno zrolowany śpiwór.

Komfort termiczny, czyli kilka słów o normie EN 13537 
Niestety, bardzo często producenci podają nieprawdziwe dane dotyczące temperatur komfortu, zapewniając nas tym samym, że ich śpiwór, pomimo niewielkiej wagi, zapewnia optymalną temperaturę podczas wielkich mrozów, a przy tym kosztuje on grosze. Zapamiętajmy więc podstawową zasadę - śpiwór musi albo ważyć albo kosztować i nie ma tu miejsca na żaden kompromis. Aby więc ujednolicić sposób określania temperatur komfortowych i ukrócić przekłamania producentów, wprowadzono niedawno europejską normę EN 13537. Z braku miejsca na obszerny opis tego zagadnienia wspomnę tylko, że jeżeli termika danego modelu została sprawdzona za pomocą tej normy, to możemy być pewni, że producent nie zaniża podanych w niej temperatur. Z uwagi na te parametry możemy, w uproszczeniu, podzielić śpiwory na trzy podstawowe kategorie. 

 
 • Śpiwór letni - posiada temperaturę komfortową określoną na poziomie ok. +5°C. Jeżeli taki śpiwór ma nam służyć tylko w lecie i podczas okazjonalnych wyjazdów, możemy pominąć modele z kołnierzem termicznym i listwą przy zamku. Pozwoli to nam zaoszczędzić nieco pieniędzy i zredukować wagę śpiwora. W tej kategorii mamy bardzo szeroki wybór śpiworów syntetycznych (jednowarstwowych), z ociepliną raczej niskiej jakości. Możemy je kupić nawet w pobliskim supermarkecie, a ich cena to wydatek rzędu 100 - 200 zł. 
 
 • Śpiwór trzysezonowy - w naszych warunkach klimatycznych temperatura komfortowa, jaka w tym przypadku nas interesuje to ok. -5°C. Taki śpiwór bezwzględnie powinien mieć dobry, zaciągany kaptur, kołnierz termiczny i listwę ocieplającą. Przeważnie na rynku doszukamy się modeli syntetycznych, dwuwarstwowych, których waga oscyluje w granicach 1,6-1,8 kg. i nie powinny kosztować więcej jak 300 zł. O wiele lepsze są w tej kategorii śpiwory puchowe, ale niestety, ich cena drastycznie wzrasta, nawet do poziomu 500 - 700 zł.
 
 • Śpiwór zimowy - zwany również czterosezonowym. Pozwala komfortowo i bezpiecznie przespać noc w temperaturach spadających do -15°C. Podobnie jak w przypadku śpiworów trzysezonowych, kołnierz termiczny i dobrze dopasowany kaptur to podstawa, a porządna listwa termiczna to element wręcz niezbędny w tego typu śpiworze. Modele syntetyczne powinny kosztować w tym przypadku od 300 zł w górę, a puchowe 800 zł i więcej. 

Na koniec mała ciekawostka. Żaden z prezentowanych poniżej śpiworów nie posiada oznaczeń zgodnych z ww. normą. 

Zakup
Znamy już podstawowe kryteria wyboru śpiwora., Na co jeszcze powinniśmy zwrócić uwagę przy zakupie? Należy przede wszystkim dokładnie obejrzeć wybrany przez nas egzemplarz. Sprawdzamy jakość wykonania, płynność działania zamków itp. Pamiętajmy także o doborze odpowiedniego rozmiaru. Jeżeli wyprostowanymi nogami dotykamy końca śpiwora, należy wziąć nieco większy rozmiar, a w modelu zimowym warto uwzględnić kilka dodatkowych centymetrów na okoliczność np. grubszego ubrania. Tradycyjnie więc, w momencie zakupu, samodzielnie rozkładamy i składamy śpiwór, co pozwoli nam od razu wyłapać jego ewentualne mankamenty konstrukcyjne.

Konserwacja
Na koniec słów kilka o tym, jak dbać o śpiwór, by służył nam jak najdłużej. 
Po pierwsze i najważniejsze: śpiworów, ani tych puchowych ani syntetycznych nigdy nie przechowujemy w worku kompresyjnym dłużej, niż jest to konieczne. W domu śpiwór rozwieszamy (najlepiej w szafie) lub przechowujemy go w pozycji leżącej np. w szufladzie na pościel. Śpiwór do worka kompresyjnego upychamy, a nie rolujemy. Zapobiega to zginaniu ociepliny i materiału ciągle w tych samych miejscach.

Śpiwory pierzemy tylko w ostateczności, gdyż każde pranie pogarsza jego właściwości termiczne. Jeżeli już musimy to zrobić, do prania stosujemy minimalne ilości środków piorących zalecanych przez producenta, bądź oddajemy śpiwór do profesjonalnego zakładu piorącego.

Śpiworów z wypełnieniem sztucznym nie należy wystawiać na bezpośrednie działanie promieni słonecznych - degradują one strukturę włókien poliestrowych, co prowadzi do ich szybszego uszkodzenia. 

Na koniec praktyczna rada - w śpiworze najlepiej spać w bieliźnie termoaktywnej, a zimą możemy założyć skarpetki i czapkę, a w razie potrzeby, dodatkową warstwę cienkiego polaru. Założenie wierzchniej kurtki, spodni i butów sprawi, że prawie nic z ciepła naszego ciała nie przedostanie się do śpiwora.


ANACONDA SLUMBER BAG
Ten śpiwór wykonany jest z poliestru (190T) i posiada temperaturę komfortu określoną przez producenta na poziomie - 10°C. Wyposażony jest w dość solidne, dwustronne zamki znajdujące się po obu jego stronach, które przykryte zostały ochronną listwą termiczną. Wnętrze śpiwora wykończone jest warstwą ocieplającą z miękkiego polaru, a w górnej jego części znajduje się kieszonka wraz z polarową poduszką, którą w razie potrzeby, możemy oczywiście wyjąć. Na jego spodniej stronie znajdują się szlufki (kieszenie), za pomocą których mocujemy śpiwór na łóżku, pas z klamrą do przypięcia oraz wstawki z siatkowanego materiału, zapewniające optymalną cyrkulację powietrza. Całość zapakowana jest w solidną, poliestrową torbę zapinaną na zamek, a dodatkowo umieszczono na niej dwa paski spinające, które ułatwiają kompresję śpiwora. 
Wymiary: 230 x 82 x 10 cm. Waga: 3,9 kg. Cena: ok. 300 zł.
FOX  EVO TS
Fox Evo to czterosezonowy śpiwór wykonany tradycyjnie z poliestru. Posiada on łatwą do czyszczenia powłokę zewnętrzną, natomiast w środku znajdziemy dwie warstwy (jedna z polaru, druga z poliestru), które możemy stosować zamiennie lub też jednocześnie, w zależności od naszego uznania. Od dolnej strony znajdują się elastyczne kieszenie mocujące śpiwór do łóżka i pas spinający, a cały spód śpiwora wykonany jest z nylonu, co poprawia jego izolację termiczną i zwiększa odporność na uszkodzenia. Dobrej jakości, podwójne zamki po obu jego stronach, przykryte zostały listwą uszczelniającą oraz wszyte zostały dodatkowe zakładki pomagające utrzymać ciepło wewnątrz śpiwora. Śpiwór zapakowany jest w worek kompresyjny z jednym otworem (bez zamka) i dwoma krzyżującymi się paskami spinającymi, za pomocą których możemy nieco zmniejszyć jego wymiary transportowe. 
Wymiary: 210 x 100 cm. Waga: 4,8 kg. Cena ok. 700 zł
MAD SIESTA 4 SEASON 
Ta czterowarstwowa konstrukcja pozwala nam na zastosowanie tego śpiwora w dość niskich temperaturach, ale producent nie określił dokładnie punktu komfortu termicznego. MAD Siesta 4S posiada wymienne, wewnętrzne warstwy, które możemy stosować w zależności od temperatury otoczenia lub naszych indywidualnych preferencji. Dodatkowo komfort użytkowania poprawia wnętrze wyściełane polarem oraz zewnętrzna, wodoodporna warstwa, chroniąca nas przed wilgocią. Śpiwór posiada dobrej jakości zamki, kieszenie mocujące oraz pas spinający, i jak zapewnia producent, pasuje on na każde łóżko firmy DAM / MAD. W komplecie znajduje się oczywiście torba transportowa, która zapinana jest na zamek i posiada również dodatkowe dwa pasy spinające. 
Wymiary: 245 x 95 cm. Waga: brak informacji. Cena ok. 950 zł.NASH FROSTBITE SUB ZERO
Sub Zero to konstrukcja jednowarstwowa, uznana przez producenta, jako czterosezonowa i podobnie jak w innych modelach, temperatura komfortu nie została dokładnie określona. Zewnętrzna warstwa to poliester, natomiast spód uszyty jest z nieco mocniejszego materiału, bardziej odpornego na przetarcia. We wnętrzu śpiwora znajduje się miękki, ciepły polar, a w górnej jego części znajduje się, zapinana na zamek, kieszeń na poduszkę. W śpiworze wszyty jest mocny, dwustronny zamek, który posiada oczywiście listwę i kołnierz ochronny zapobiegający stratom ciepła. Standardowo pod spodem znajdziemy dwie kieszenie mocujące oraz pas spinający śpiwór z łóżkiem. Cechą charakterystyczną tego modelu jest efektowne logo firmy umieszczone w dolnej części śpiwora, choć jest to walor wyłącznie estetyczny. Śpiwór zapakowany jest w worek kompresyjny z dwiema krzyżującymi się taśmami ściągającymi.
Wymiary: 210 x 88 cm. Waga: 4 kg. Cena ok. 650 zł.
PROLOGIC ATON 
Model Aton to śpiwór wykonany z wodoodpornego materiału zewnętrznego, natomiast w środku wyłożony jest miękkim polarem. Zastosowane materiały zapewniają dobrą cyrkulację powietrza, zapewniając jednocześnie dobrą izolację termiczną. Od środka znajduje się także listwa ochronna, która uszczelnia mocny, dwustronny zamek znajdujący się po obu stronach śpiwora. Standardowo od dołu znajdują się kieszenie mocujące i pas, za pomocą którego przypinamy śpiwór do łóżka. Producent określił ten model, jako śpiwór całoroczny, ale nie podał dokładnej temperatury granicznej komfortu cieplnego. Sądząc po jego grubości można jednak przypuszczać, że nie nadaje się on do temperatur spadających poniżej -5°C, tym samym trudno nazwać go całorocznym. W komplecie znajduje się torba transportowa z jednym, centralnym otworem. 
Wymiary: 230 x 110 cm. Waga: 4,2 kg. Cena: ok. 400 zł.ROD HUTCHINSON ALL SEASON
Ten śpiwór to podstawowy, dwuwarstwowy model w ofercie R. Hutchinson i jak zaleca producent, znakomicie spełnia on swe zadanie od wczesnej wiosny do późnej jesieni, natomiast zimą będziemy potrzebowali nieco grubszej odzieży lub założenia dodatkowej narzuty na śpiwór. Model All Season wykonany został z oddychających, ale wodoszczelnych materiałów, a mocna, zewnętrzna warstwa podnosi odporność śpiwora na przetarcia.. Wewnątrz, jego dolna część, wykończona jest miękkim materiałem, natomiast część górna to powłoka z ciepłego polaru. Po obu stronach znajdują się dwustronne, dobrej jakości zamki, które osłonięte są nie tylko od środka, ale i od zewnątrz specjalną zakładką. Ma to za zadanie poprawić izolację, ale również zapobiegać zacinaniu się zamka. Od spodu znajdują się zapinane (obustronnie) na rzep kieszenie ułatwiające montaż śpiwora na łóżku oraz pas spinający. W komplecie jest oczywiście torba transportowa (bez zamka) z dwoma krzyżującymi się pasami ułatwiającymi kompresję.
Wymiary: 210 x 95 cm. Waga: 5 kg. Cena ok. 550 zł.

TANDEM BAITS BIG ONE
Model Big One to jeden z największych śpiworów karpiowych dostępnych obecnie na rynku i jest on dedykowany do łóżka Phantom Big One, jako śpiwór całoroczny. Jest też idealnym przykładem na to, że dobry śpiwór musi ważyć nieco więcej, gdyż jego waga (blisko 7 kg) zapewnia nam dobrą jakość materiałów oraz odpowiednią ilość wypełnienia. Śpiwór ten posiada wewnętrzną kurtynę utrzymującą ciepło, a także nowatorskie rozwiązanie – chowaną w dolnej części narzutę, którą w razie potrzeby, można rozwinąć i zabezpieczyć się przed chłodem lub wilgocią. Zewnętrzna warstwa jest wykonana z laminowanego poliestru, natomiast warstwa wewnętrzna to pikowany poliester typu Tafta. Dwustronne, mocne zamki zabezpieczone są listwą termiczną oraz ochronną taśmą zapobiegającą jego zacięciu. Od spodu znajdują się dwa kołnierze mocujące oraz standardowa taśma, spinana za pomocą klamry. Śpiwór zapakowany jest w nylonowy worek transportowy z jednym otworem. 
Wymiary: 235 x 116 cm. Waga: 6,5 kg. Cena 550 zł. 
TRAKKER  BIG SNOZE +
Trakker Big Snooze Plus wykonany został z oddychających tkanin i pasuje do wszystkich standardowych łóżek Trakker’a, a przez producenta został on określony, jako śpiwór trzysezonowy. Dla nas oznacza to przede wszystkim dobry komfort użytkowania od późnej wiosny do niezbyt zimnej jesieni, a z racji niskiej wagi i niewielkiej objętości, zajmuje niezbyt wiele miejsca. Jego zewnętrzna warstwa wykonana jest z poliestru, natomiast od wewnątrz cały pokryty jest ciepłym polarem. Mocne, dwustronne zamki po obu stronach śpiwora posiadają listwę zabezpieczającą je przed zacinaniem, ale są pozbawione ochronnej listwy termicznej. Od spodu standardowo znajdują się kieszenie mocujące śpiwór do łóżka oraz elastyczny pas spinający. Śpiwór dostarczany jest w komplecie z poliestrowym workiem transportowym, bez zamka i pasów spinających. 
Wymiary: 215 x 90 cm. Waga: 3,5 kg. Cena ok. 350 zł. 
TRAPER COMFORT
Traper Comfort charakteryzuje się pikowaną i przyjemną w dotyku tkaniną, z której wykonana jest jego zewnętrzna warstwa. W środku wyłożony jest miękkim polarem oraz w górnej części posiada on praktyczny, polarowy kołnierz zapobiegający utracie ciepła. W śpiworze tym zastosowano także (niespotykane w innych modelach) klapki boczne, zamykane na suwaki, które służą do trzymania rąk na zewnątrz. Dwustronne zamki, po obu bokach śpiwora, posiadają taśmy ochronne (zabezpieczające przed zacinaniem się zamka) oraz listwy termiczne chroniące przed utratą ciepła. Od spodu tradycyjnie znajdują się kieszenie montażowe oraz regulowany pas spinający, a cały śpiwór zapakowany jest w wygodny, zapinany na zamek, worek kompresyjny wyposażony w dwie dodatkowe taśmy spinające.
Wymiary: 225 x 93 cm. Waga: 4 kg. Cena ok. 360 zł.Tekst i zdjęcia: Arek KaczorowskiWięcej tego typu artykułów znajdziecie w każdym wydaniu naszego dwumiesięcznika "Karp Max". 

GALERIA

 • ŚPIWORY KARPIOWE - PORADNIK DLA KUPUJĄCYCH
 • Anaconda2
 • ŚPIWORY KARPIOWE - PORADNIK DLA KUPUJĄCYCH
 • ŚPIWORY KARPIOWE - PORADNIK DLA KUPUJĄCYCH
 • ŚPIWORY KARPIOWE - PORADNIK DLA KUPUJĄCYCH
 • Fox2
 • Fox1
 • Fox3
 • MAD3
 • MAD1
 • MAD2
 • Nash2
 • Nash1
 • Nash3
 • Prologic2
 • Prologic3
 • Prologic1
 • Hutchinson2
 • Hutchinson1
 • Hutchinson3
 • TB2
 • TB1
 • TB3
 • Trakker2
 • Trakker1
 • Trakker3
 • Traper2
 • Traper1
 • Traper3
Jeżeli chcesz nas poinformować o ważnym wydarzeniu pisz: redakcja@karpmax.pl.

KOMENTARZE

Możesz komentować bez logowania.
usuńODPOWIADASZ NA:
max 1000 znaków (0)
max 60 znaków (0)
Wydawca portalu nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.
Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną.
Chcesz być powiadamiany o nowych komentarzach w tej dyskusji?
No właśnie szukam jakiegoś na zimę. Który polecacie?
16.12.2016 09:42    autor: ~Rafał d
To bierz Foxa, no tylko, że sporo kosztuje.
16.12.2016 12:21    autor: ~Spiwór
od 4 sezonów użytkuję Anaconda magic dream II - przy - 5 spałem w krótki spodenkach i koszulce i było mi ciepło.polecam.
16.12.2016 20:03    autor: ~pj78
jak ktos szuka zimowego i ma maly budzet to warto rozwazyc spiwor Cyprinus Magmatex 3-5 season, mozna niedrogo kupic na ebay, ciezki, wodoodporny, mega cieply
20.12.2016 12:30    autor: ~bolec
Warto przejrzeć ofertę śpiworów turystycznych.
21.12.2016 10:28    autor: ~54r
Na spokey.pl mają duży wybór śpiworów i są super jakości, na pewno nadają się na zimę. W dodatku fajny design - dla syna mam ze słoniem i młody od razu się przekonał, mimo początkowego jęczenia, że nie chcę wchodzić do śpiwora tylko "pod kojdejke".
05.09.2017 09:36    autor: ~Mona343

Obserwuj nas

zamknij

ZALOGUJ SIĘ

Zapamiętaj mnie
zaloguj się przez swoje konto na facebooku
facebook
Nie masz konta, zarejestruj się: REJESTRACJA
zamknijMENU
 
Szanowny Użytkowniku
 
Chcielibyśmy Cię poinformować, że z dniem 25.05.2018 r. ulegają zmianie przepisy, na podstawie których przetwarzane są dane osobowe. Będą one dotyczyły wszystkich użytkowników. Zmiany wynikają z istotnych przyczyn, jakie stanowi wejście w życie przepisów europejskiego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO), które nakładają na nas obowiązek dostosowania regulaminu do nowych regulacji prawnych. 
 
Co to jest RODO?
RODO to skrót od Rozporządzenie o Ochronie Danych Osobowych, inny skrót często spotykany to GDPR (General Data Protection Regulation). Pełna nazwa aktu, który regulować będzie przetwarzanie danych osobowych to: „Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady UE z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE”.
 
Główny cel wprowadzenia RODO to zmniejszenie zróżnicowania przepisów w zakresie ochrony danych osobowych między poszczególnymi krajami UE oraz zwiększenie zabezpieczeń przetwarzania i ochrony danych osobowych, tak by przepisy prawa nadążały za zmieniającą się technologią.
 
Od kiedy RODO będzie obowiązywać?
27.04.2016 r. Parlament Europejski przyjął w drodze rozporządzenia zmianę prawa o ochronie danych osobowych. Wszystkie kraje Unii Europejskiej, w tym i Polska muszą dostosować swoje prawo do nowych przepisów, które będą bezpośrednio stosowane od 25.05.2018 r.
 
Co to są dane osobowe?
Dane osobowe są to wszelkie informacje dotyczące zidentyfikowanej lub możliwej do zidentyfikowania osoby fizycznej. Informacja ma charakter osobowy, dopóki jest możliwe ustalenie, kogo ona dotyczy, a sama w sobie nie musi od razu określać tożsamości osoby. Muszą to być zatem informacje, które pozwalają na identyfikację, odróżnienie od innych, wskazują na osobę, jak również te informacje, które są źródłem wiedzy o osobie wyodrębnionej spośród innych osób. Warto pamiętać, że dane osobowe możemy znaleźć nie tylko w dowodzie osobistym czy paszporcie. Danymi będą również numer telefonu czy adres e-mail, a więc informacje, które często nie są chronione z należytą starannością.
 
 
Administrator danych oraz informacje kontaktowe
Administratorem danych jest Centrum Promocji Wędkarstwa Karpiowego Przemysław Mroczek; ul. Monte Cassino 6; 75-412 Koszalin. REGON: 330870429; NIP: 669-156-30-44. W sprawie swoich danych osobowych możesz skontaktować się z nami pod adresem e-mail: k.matejek@karpmax.pl
 
Cele przetwarzania oraz podstawa prawna przetwarzania
Twoje dane osobowe przetwarzamy do następujących celów:
 

Okres przez który dane będą przetwarzane
 
Komu przekazujemy
 
Prawa osoby, której dane dotyczą
Przysługuje Ci prawo dostępu do Twoich danych oraz prawo żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania. W zakresie, w jakim podstawą przetwarzania Twoich danych osobowych jest przesłanka prawnie uzasadnionego interesu administratora, przysługuje Ci prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.
Prawo do cofnięcia zgody. Cofnięcie zgody ma skutek od momentu wycofania zgody. Cofnięcie zgody nie wpływa na przetwarzanie dokonywane przez nas zgodnie z prawem przed jej cofnięciem. Cofnięcie zgody nie pociąga żadnych negatywnych konsekwencji. Może jednak uniemożliwić dalsze korzystanie z usług lub funkcjonalności, które zgodnie z prawem możemy świadczyć jedynie za zgodą. 
W zakresie, w jakim Twoje dane są przetwarzane w celu zawarcia i wykonywania umowy lub przetwarzane na podstawie zgody – przysługuje Ci także prawo do przenoszenia danych osobowych, tj. do otrzymania od administratora Twoich danych osobowych, w ustrukturyzowanym, powszechnie używanym formacie nadającym się do odczytu maszynowego. Możesz przesłać te dane innemu administratorowi danych.
Przysługuje Ci prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego, gdy uznasz, że przetwarzanie Twoich danych osobowych narusza przepisy obowiązującego prawa.
Podanie danych osobowych w celach marketingowych jest dobrowolne, natomiast podanie danych w celu zarejestrowania na portalu lub po dokonaniu zakupu w sklepiku jest niezbędne. Konsekwencją odmowy będzie brak możliwości założenia konta lub realizacji zamówienia.  
 
W zakresie, w jakim podstawą przetwarzania Twoich danych osobowych jest zgoda, masz prawo wycofania zgody. Wycofanie zgody nie ma wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego  dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.
 
W zakresie, w jakim Twoje dane są przetwarzane w celu zawarcia i wykonywania umowy lub przetwarzane na podstawie zgody – przysługuje Ci także prawo do przenoszenia danych osobowych, tj. do otrzymania od administratora Twoich danych osobowych, w ustrukturyzowanym, powszechnie używanym formacie nadającym się do odczytu maszynowego. Możesz przesłać te dane innemu administratorowi danych.
 
Przysługuje Ci również prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego zajmującego się ochroną danych osobowych.