MENU
Jesteś tutaj: Strona głównaAktualnościUchwyty dolnika do wędzisk karpiowych. Porady sprz ...

Uchwyty dolnika do wędzisk karpiowych. Porady sprzętowe

Dodano: 15.03.2019 09:37
wystaw ocenę:
12345
Uchwyty dolnika do wędzisk karpiowych. Porady sprzętowe

W tym artykule postaram się przybliżyć Wam najpopularniejsze rodzaje uchwytów do wędzisk karpiowych. 


Jeszcze nie tak dawno za podpórki do wędzisk służyły najzwyklejsze widełki wycięte z przybrzeżnych krzaków. Miały one tę podstawową zaletę, że były bezpłatne i ogólnodostępne. Jakby tego było mało, można było je bez żalu zostawić po zakończonym wędkowaniu, dzięki czemu wielokrotnie służyły innemu wędkarzowi, a nierzadko wskazywały także ciekawą lub obiecującą miejscówkę. Były też ekologiczne, gdyż ich zastosowanie w żaden sposób nie zaśmiecało środowiska naturalnego, ale paradoksalnie (wraz z rozwojem wędkarstwa) stosowanie tego typu podpórek zostało oficjalnie zakazane w Regulaminie Amatorskiego Połowu Ryb z uwagi na wchodzące w życie ustawy o ochronie przyrody. Na dziś (według danych szacunkowych), w Polsce jest około 2 mln wędkarzy, z czego ponad 600 tysięcy zrzeszonych jest w PZW. Nawet, jeżeli wykluczymy spinningistów i muszkarzy, którzy z podpórek nie korzystają, pozostaje nam grupa licząca około 1 mln aktywnych wędkarzy gruntowo-spławikowych. Łatwo sobie wyobrazić, jak dziś wyglądałaby nadbrzeżna flora, gdyby tego zakazu nie wprowadzono. 

Dopiero wraz ze wzrostem popularności wędkarstwa jako sportu i hobby, na rynku zaczęły się masowo pojawiać wszelakie produkty dedykowane do różnych metod wędkowania. Były to głównie wyroby pochodzące zza wschodniej granicy (o bardzo zróżnicowanej jakości), ale można było w nich przebierać do woli i za stosunkowo niewielkie pieniądze dało się skompletować całe potrzebne wyposażenie. Dla zamożniejszych wędkarzy, na półkach sklepowych coraz częściej zaczęły pojawiać się też produkty znanych, zachodnich firm. 

Doskonałym tego przykładem są właśnie uchwyty na dolnik wędziska (ang. butt grip). Współczesne katalogi wędkarskie oferują tak szeroki wachlarz tej grupy produktów, że nieobeznany w temacie wędkarz może mieć nie lada problem z prawidłowym wyborem odpowiedniego modelu. Oferta zaczyna się od tradycyjnych podpórek gruntowych, poprzez feederowe, wyczynowe i karpiowe, a kończy się na modelach przeznaczonych do połowów morskich lub z łodzi. Postaram się przybliżyć wam najpopularniejsze rodzaje uchwytów do wędzisk karpiowych. Z pozoru niemalże jednakowe, różnią się jednak pod wieloma względami. Inne stosuje się do blanków cienkich, inne do grubych, a jeszcze inne znajdują swe zastosowanie w zależności od posiadanego modelu wędziska czy też samego sposobu łowienia.


 


Anaconda 

Pierwszy model uchwytu firmy Anaconda to butt grip wykonany z tworzywa i osadzony na metalowym, gwintowanym łączniku, który dodatkowo ma nakrętkę kontrującą. Ułatwia ona prawidłowe zamocowanie uchwytu na podpórce. Butt grip ma sprężynujące ramiona, które od środka pokryte są gumową wkładką chroniącą blank wędziska przed zarysowaniem lub wysunięciem z uchwytu. Aby umieścić wędzisko w uchwycie wystarczy delikatnie wcisnąć je od góry pomiędzy ramiona. Rozchylą się one nawet pod niewielkim naciskiem i pewnie utrzymują wędzisko we właściwym miejscu. Podczas brania wystarczy unieść wędkę do góry, a sprężynujące ramiona zwolnią uchwyt. 

Drugi model uchwytu działa na tej samej zasadzie, z tą jednak różnicą, że wykonany jest w całości z metalu. Z pewnością więc będzie on trwalszy niż jego odpowiednik z tworzywa, ale małym minusem jest brak wewnętrznej, gumowej wkładki ochronnej. Może to nieco utrudniać prawidłowe zamocowanie wędziska (zwłaszcza łowiąc na wysoko postawione kije), a przy częstym stosowaniu, na blanku mogą powstawać drobne zarysowania. Te butt gripy są dostępne w kilku rozmiarach, które możemy dobrać w zależności od średnicy blanku.

Cena: 30 zł/szt. (model z tworzywa); 40 zł/szt. (wersja metalowa).
 

Fox 

Butt grip firmy Fox to klasyczny, gumowy uchwyt na metalowym łączniku. Miękkie ramiona dobrze trzymają wędzisko i chronią blank przed zarysowaniem. Dostępne są w trzech rozmiarach: Small, Medium oraz Large i przeznaczone do wędzisk o różnych blankach. Uchwyt Small dedykowany jest do cienkich blanków o klasycznie dzielonej rękojeści, Medium do rękojeści pokrytych warstwą antypoślizgową, a model Large do rękojeści w pełni pokrytych pianką lub korkiem. Minusem tego modelu uchwytów jest brak nakrętki kontrującej, co może nieco utrudniać ich prawidłowe pozycjonowanie na stojaku.

Power Butt Grip również wykonany jest z gumy, a na metalowym łączniku ma gumową podkładkę, która ułatwia pozycjonowanie uchwytu na stojaku. Ramiona modelu Power osadzone są na sprężynującym mechanizmie, który pozwala na ich obracanie. Dzięki temu uchwyt pasuje do wędzisk o średnicy blanku od 10 do 25 mm. Wystarczy więc wsunąć blank pomiędzy ramiona, a te samoczynnie dopasują się do kształtu wędziska.

Cena: ok. 25 zł/szt. (klasyczny uchwyt); ok. 50 zł/szt. (uchwyt typu Power)
Jaxon

Uchwyt Jaxon wykonany jest z mikrogumy i osadzony został na metalowym łączniku wyposażonym w nakrętkę kontrującą oraz gumową podkładkę. Dzięki temu z łatwością ustawimy prawidłowe położenie uchwytu na każdym stojaku. Ramiona w tym modelu pokryte są na całym obwodzie miękką, ochronną gumą, a w dodatku obracają się wokół osi (o 180 stopni) na dwóch niezależnych sprężynkach. Podobnie więc, jak w modelu Power firmy Fox, umożliwia to zastosowanie tego uchwytu do wędzisk o różnej średnicy. 

Drugi model uchwytu przeznaczony jest do specyficznych warunków łowiska, w których musimy niemal pionowo ustawić wędki na stojaku. Nasadka ta nosi potoczną nazwę „kielich”, gdyż jej kształt zapewne wzbudza właśnie takie skojarzenie. Uchwyt ten wykonany jest z tworzywa (na metalowym łączniku), a jego główna zaleta ujawnia się dopiero po ustawieniu wędzisk „na sztorc”. Siłą grawitacji dolnik opiera się wtedy na dnie „kielicha”, a jego boczne ściany zapobiegają wysunięciu się wędziska nawet podczas gwałtownego brania czy też podczas łowienia „na sztywno” wśród zaczepów. Tym samym brak kontrującej nakrętki nie jest zbyt uciążliwy dla użytkownika, ale musimy pamiętać o tym, że ten model uchwytu w żaden sposób nie trzyma wędziska w pozycji poziomej, a jest dla niego jedynie podparciem. 

Cena: nasadka klasyczna ok. 17 zł/szt.; „kielich” ok. 10 zł/szt. 
Nash 

Uchwyt firmy Nash nosi handlową nazwę Butt Lock, a jego oryginalna konstrukcja pozwala na bardzo wszechstronne zastosowanie. Wykonany z tworzywa i osadzony na metalowym łączniku z grubą, gumową podkładką da się bez trudu ustawić w prawidłowej pozycji na każdej podpórce. Ramiona uchwytu są od środka w całości pokryte gumową warstwą, co nie tylko zabezpiecza blank przed porysowaniem, ale także bardzo pewnie trzyma wędzisko podczas nagłego brania. Aby uwolnić wędkę z uchwytu należy ją po prostu podnieść do góry, a wtedy ramiona z łatwością odskoczą, uwalniając dolnik wędziska. Butt Lock dostępny jest w dwóch rozmiarach: Small (do wędzisk o klasycznym, cienkim blanku) i Large (do wędzisk pokrytych grubą pianką lub korkiem). 

Cena: 59 zł/szt. (rozmiar Small); 65 zł/szt. (rozmiar Large).

 


Prologic 

Snatch Rod Rest to solidny, metalowy (aluminiowy) uchwyt pozwalający na bardzo pewne zamocowanie wędziska. Nakrętka kontrująca ułatwia montaż i pozycjonowanie nasadki, a pomarańczowe, gumowe wkładki dobrze utrzymają dolnik i chronią blank wędziska przed zarysowaniem. Dodatkowym zabezpieczeniem jest magnetyczny klips umieszczony w górnej części ramion. Po osadzeniu wędki w uchwycie zamyka się on całkowicie, uniemożliwiając tym samym samoczynne wypięcie wędziska. Występuje on jednak tylko w jednym rozmiarze i aby prawidłowo zapiąć go na wędzisku, należy odpowiednio dopasować uchwyt do średnicy blanku.

Rod Mate to elegancki i kompaktowy uchwyt wykonany w całości z aluminium. Ma kontrujący pierścień, a jego wnętrze wypełnione zostało gumą zapewniającą dobrą ochronę blanku. Wyjątkowość tego modelu polega jednak na tym, że otwór w uchwycie jest dopasowany do płytki zintegrowanej z rękojeścią wędziska. Mocowanie to jest całkowicie bezpieczne i bez problemu utrzyma wędzisko nawet podczas łowienia z mocno dokręconym hamulcem. Niestety, nie jest to uchwyt uniwersalny i może on współgrać tylko z wędziskami C2 Natura (FC i TS) oraz z nowymi kijami Quasar K1. 

Cena: 25 zł/szt. (oba modele).
Traper

Zestaw uchwytów firmy Traper to chyba najbardziej popularne modele stosowane przez karpiarzy na całym świecie. Wykonane są z elastycznej gumy, dzięki czemu znakomicie utrzymują wędkę w żądanej pozycji, a do tego nie rysują wędziska. Z łatwością można je też dopasować zarówno do ultra cienkichblanków, jak i do tych pokrytych grubą pianką lub korkiem. Z racji tego, że wykonane są z gumy, mogą z czasem utracić swoją elastyczność, a co za tym idzie, nie będą już tak dobrze utrzymywały wędziska w prawidłowej pozycji. Jest na to jednak bardzo proste rozwiązanie. Wystarczy gumką owinąć ramiona uchwytu i na kilka minut zanurzyć go we wrzątku. Po wystygnięciu i zdjęciu gumki, uchwyt będzie jak nowy. Zestawy dostępne są w dwóch rozmiarach (mały i duży) oraz w dwóch wersjach kolorystycznych (czarny i fluo). Ten ostatni pomaga zlokalizować wędziska po zmroku.  

Cena: od 14 do 20 zł/2 szt. (w zależności od wybranego modelu).


Tekst i zdjęcia: Arek Kaczorowski  (a.kaczorowski@karpmax.pl)


Więcej karpiowych poradników sprzętowych znajdziecie w każdym wydaniu dwumiesięcznika łowców karpi "Karp Max".

 

GALERIA

  • Uchwyty dolnika do wędzisk karpiowych. Porady sprzętowe
  • Uchwyty dolnika do wędzisk karpiowych. Porady sprzętowe
  • Uchwyty dolnika do wędzisk karpiowych. Porady sprzętowe
Jeżeli chcesz nas poinformować o ważnym wydarzeniu pisz: redakcja@karpmax.pl.

KOMENTARZE

Możesz komentować bez logowania.
usuńODPOWIADASZ NA:
max 1000 znaków (0)
max 60 znaków (0)
Wydawca portalu nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.
Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną.
Chcesz być powiadamiany o nowych komentarzach w tej dyskusji?

Obserwuj nas

zamknij

ZALOGUJ SIĘ

Zapamiętaj mnie
zaloguj się przez swoje konto na facebooku
facebook
Nie masz konta, zarejestruj się: REJESTRACJA
zamknijMENU
 
Szanowny Użytkowniku
 
Chcielibyśmy Cię poinformować, że z dniem 25.05.2018 r. ulegają zmianie przepisy, na podstawie których przetwarzane są dane osobowe. Będą one dotyczyły wszystkich użytkowników. Zmiany wynikają z istotnych przyczyn, jakie stanowi wejście w życie przepisów europejskiego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO), które nakładają na nas obowiązek dostosowania regulaminu do nowych regulacji prawnych. 
 
Co to jest RODO?
RODO to skrót od Rozporządzenie o Ochronie Danych Osobowych, inny skrót często spotykany to GDPR (General Data Protection Regulation). Pełna nazwa aktu, który regulować będzie przetwarzanie danych osobowych to: „Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady UE z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE”.
 
Główny cel wprowadzenia RODO to zmniejszenie zróżnicowania przepisów w zakresie ochrony danych osobowych między poszczególnymi krajami UE oraz zwiększenie zabezpieczeń przetwarzania i ochrony danych osobowych, tak by przepisy prawa nadążały za zmieniającą się technologią.
 
Od kiedy RODO będzie obowiązywać?
27.04.2016 r. Parlament Europejski przyjął w drodze rozporządzenia zmianę prawa o ochronie danych osobowych. Wszystkie kraje Unii Europejskiej, w tym i Polska muszą dostosować swoje prawo do nowych przepisów, które będą bezpośrednio stosowane od 25.05.2018 r.
 
Co to są dane osobowe?
Dane osobowe są to wszelkie informacje dotyczące zidentyfikowanej lub możliwej do zidentyfikowania osoby fizycznej. Informacja ma charakter osobowy, dopóki jest możliwe ustalenie, kogo ona dotyczy, a sama w sobie nie musi od razu określać tożsamości osoby. Muszą to być zatem informacje, które pozwalają na identyfikację, odróżnienie od innych, wskazują na osobę, jak również te informacje, które są źródłem wiedzy o osobie wyodrębnionej spośród innych osób. Warto pamiętać, że dane osobowe możemy znaleźć nie tylko w dowodzie osobistym czy paszporcie. Danymi będą również numer telefonu czy adres e-mail, a więc informacje, które często nie są chronione z należytą starannością.
 
 
Administrator danych oraz informacje kontaktowe
Administratorem danych jest Centrum Promocji Wędkarstwa Karpiowego Przemysław Mroczek; ul. Monte Cassino 6; 75-412 Koszalin. REGON: 330870429; NIP: 669-156-30-44. W sprawie swoich danych osobowych możesz skontaktować się z nami pod adresem e-mail: k.matejek@karpmax.pl
 
Cele przetwarzania oraz podstawa prawna przetwarzania
Twoje dane osobowe przetwarzamy do następujących celów:
 

Okres przez który dane będą przetwarzane
 
Komu przekazujemy
 
Prawa osoby, której dane dotyczą
Przysługuje Ci prawo dostępu do Twoich danych oraz prawo żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania. W zakresie, w jakim podstawą przetwarzania Twoich danych osobowych jest przesłanka prawnie uzasadnionego interesu administratora, przysługuje Ci prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.
Prawo do cofnięcia zgody. Cofnięcie zgody ma skutek od momentu wycofania zgody. Cofnięcie zgody nie wpływa na przetwarzanie dokonywane przez nas zgodnie z prawem przed jej cofnięciem. Cofnięcie zgody nie pociąga żadnych negatywnych konsekwencji. Może jednak uniemożliwić dalsze korzystanie z usług lub funkcjonalności, które zgodnie z prawem możemy świadczyć jedynie za zgodą. 
W zakresie, w jakim Twoje dane są przetwarzane w celu zawarcia i wykonywania umowy lub przetwarzane na podstawie zgody – przysługuje Ci także prawo do przenoszenia danych osobowych, tj. do otrzymania od administratora Twoich danych osobowych, w ustrukturyzowanym, powszechnie używanym formacie nadającym się do odczytu maszynowego. Możesz przesłać te dane innemu administratorowi danych.
Przysługuje Ci prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego, gdy uznasz, że przetwarzanie Twoich danych osobowych narusza przepisy obowiązującego prawa.
Podanie danych osobowych w celach marketingowych jest dobrowolne, natomiast podanie danych w celu zarejestrowania na portalu lub po dokonaniu zakupu w sklepiku jest niezbędne. Konsekwencją odmowy będzie brak możliwości założenia konta lub realizacji zamówienia.  
 
W zakresie, w jakim podstawą przetwarzania Twoich danych osobowych jest zgoda, masz prawo wycofania zgody. Wycofanie zgody nie ma wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego  dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.
 
W zakresie, w jakim Twoje dane są przetwarzane w celu zawarcia i wykonywania umowy lub przetwarzane na podstawie zgody – przysługuje Ci także prawo do przenoszenia danych osobowych, tj. do otrzymania od administratora Twoich danych osobowych, w ustrukturyzowanym, powszechnie używanym formacie nadającym się do odczytu maszynowego. Możesz przesłać te dane innemu administratorowi danych.
 
Przysługuje Ci również prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego zajmującego się ochroną danych osobowych.