MENU
Jesteś tutaj: Strona głównaPoradyW CZYM PRZECHOWYWAĆ PRZYPONY?

W CZYM PRZECHOWYWAĆ PRZYPONY?

Dodano: 30.01.2017 13:50
wystaw ocenę:
12345
W CZYM PRZECHOWYWAĆ PRZYPONY?
Początek sezonu karpiowego zastaje nas zazwyczaj z dziesiątkami powiązanych zimą przyponów. Część z nich zostaje w domu, jednak większość zabieramy ze sobą na karpiowe wyprawy. W czym jednak przechowywać przypony, aby później w jak najlepszym stanie mogły trafić do wody?

Najłatwiej odpowiedzieć – w ogóle nie robić zapasów, a przypony w razie konieczności wiązać podczas zasiadki, nad wodą. Takie podejście wiąże się jednak z pewnym niebezpieczeństwem. Po pierwsze bywa, że do pudełka z akcesoriami zapomnimy włożyć odpowiedniej plecionki czy haczyków. Po drugie, kiedy trafimy na trudne łowisko pełne zaczepów, rwiemy przypony w zastraszającym tempie. Kiedy w dodatku karpie biorą, zamiast łowić tracimy czas na wiązanie przyponów, co czasami jest bardzo uciążliwe, na przykład w nocy. Zapas przyponów różnych typów, wykonanych z różnych materiałów, zawsze nam się przyda. 

Postawione na początku pytanie jest jednak istotne, bo od odpowiedniego przechowania przyponu w dużej mierze zależy czy w łowisku spełni on swoje zadanie. Odkształcony, zachowujący się jak sprężyna przypon tylko odstraszy karpia. Sposobów przechowywania przyponów jest wiele. Kiedyś bardzo popularne były zwijadełka, np. z korka. Nadały się jednak tylko do przechowywania przyponów z miękkich plecionek, a poza tym zajmowały dużo miejsca. Dużo lepsze są specjalistyczne mini zwijadełka, na swoich końcach posiadające gumowe zakończenia z wycięciami, w których zakleszcza się plecionkę. Zajmują one niewiele miejsca, mieszcząc się w przegródkach większości pudełek na akcesoria. Mają jednak dwie podstawowe wady – nie pozwalają na przechowywanie przyponów sztywnych, sztywnych także w otulinach. Poza tym, niektóre rodzaje haczyków (z ostrzami mocno odgiętymi do wewnątrz), nie wchodzą do przeznaczonych do tego otworów. Takich zwijadełek używam więc do przechowywania przyponów z plecionek, bez zawiązanych krętlików, na prostych haczykach.


Najbardziej uniwersalnym sposobem przechowywania gotowych przyponów są jednak sztywne, piankowe czy neoprenowe tablice z wmontowanym drutem do zaczepiania haczyków i plastikowymi szpilkami mocującymi krętliki. Zazwyczaj są używane do sztywnych przyponów, jednak również są doskonałe na przypony z plecionki w plastikowej otulinie, jak i każdy inny rodzaj przyponu. Jedynym ograniczeniem jest tu długość przyponu, która nie może być większa niż sama tablica. Dzisiaj jednak rzadko stosuję przyponu dłuższe niż 20 cm. 

Co jednak kiedy potrzebne są nam przypony dłuższe? Można oczywiście stosować większe tablice, są one jednak mało poręczne. Sposobem na to jest zwykły zamykany woreczek plastikowy. Można w nim zwinąć dowolnej długości przypon. Nawet jeżeli jest wykonany z plecionki w otulinie, duże zwoje nie wpłyną na jego odkształcenie. Musimy jedynie pamiętać, aby każdy przypon był pakowany w oddzielny woreczek.  

GALERIA

  • W CZYM PRZECHOWYWAĆ PRZYPONY?
  • W CZYM PRZECHOWYWAĆ PRZYPONY?
  • W CZYM PRZECHOWYWAĆ PRZYPONY?
  • W CZYM PRZECHOWYWAĆ PRZYPONY?
  • fot 1
Jeżeli chcesz nas poinformować o ważnym wydarzeniu pisz: redakcja@karpmax.pl.

KOMENTARZE

Możesz komentować bez logowania.
usuńODPOWIADASZ NA:
max 1000 znaków (0)
max 60 znaków (0)
Wydawca portalu nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.
Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną.
Chcesz być powiadamiany o nowych komentarzach w tej dyskusji?

Obserwuj nas

© 2015 KarpMax
Wszelkie prawa zastrzeżone
tworzenie stron www: PERSABIO
© 2016 KarpMax
Wszelkie prawa zastrzeżone
zamknij

ZALOGUJ SIĘ

Zapamiętaj mnie
zaloguj się przez swoje konto na facebooku
facebook
Nie masz konta, zarejestruj się: REJESTRACJA
zamknijMENU