MENU
Jesteś tutaj: Strona głównaPoradyWarwick Rig

Warwick Rig

Dodano: 28.01.2011 00:00
wystaw ocenę:
12345
Warwick Rig

  Prezentacja przynęty jest sprawą pierwszorzędną. Czy ktoś z Was próbował kiedykolwiek oglądać swoje zestawy w wodzie? Pewnie niewielu, a wystarczy położyć przypon z przynętą na płytkiej wodzie tuż przy brzegu i obserwować jak się zachowuje. Dotyczy to zwłaszcza przynęt pływających lub wyważonych neutralnie. Po wpadnięciu do wody powinny one wolno opadać na dno, pozostając nad nim w pewnej odległości (zestaw z kulka pływającą) lub delikatnie osiadając (zestaw o neutralnej pływalności). Kiedy lekko poruszymy wodę, a nasze przynęty nie reagują, pozostając niewzruszone na swoich miejscach, dla karpia z pewności wydadzą się podejrzane. Z doświadczeń wynika, że najlepsze jest neutralne wyważenie samej kulki. Nie zawsze jest to jednak możliwe. Do tej pory pływające przynęty balansowane były śrucinami lub metaliczną masą plastyczną przymocowaną do przyponu, tuż pod haczykiem, który stał pionowo nad dnem, z oczkiem skierowanym do dna. Karp zasysając przynętę, często wyczuwał wargami śrucinę i wypluwał zestaw, zanim nastąpiło zamozacięcie. Takie brania, sygnalizowane wyłącznie lekkim poruszeniem swingera, zdarzają się dość często przy połowie na kulki pływające. Jeżeli w tym momencie natychmiast zatniemy, karp zazwyczaj jest nasz. Kiedy czekamy na dalszą reakcję sygnalizatora, tracimy szansę na rybę. Nie przesadzę, jeżeli stwierdzę, że w większości przypadków naszą reakcją będzie czekanie na odjazd.
  Z każdej sytuacji jest jakieś wyjście. Jeden z najsłynniejszych najsłynniejszych angielskich karpiarzy Frank Warwick, przed paroma laty zaproponował swoistą racjonalizację zestawów pływających. Doszedł do wniosku, że aby przechytrzyć karpia należy obciążenie balansujące przynętę umieścić nie na przyponie, a na trzonku samego haczyka! Do wykonania tego zestawu potrzebne są: plecionka przyponowa, haczyk, odcinek dakronu, śrucina ołowiana (fot. 1).
  Jak to działa? Bardzo prosto. Na haczyk zakładamy odcinek cieniutkiej plecionki (np. hair rig, czyli plecionka włosowa, lub cienki dakron), której końce ściskamy ołowianą śruciną o wielkości odpowiedniej do zbalansowania przynęty. Oczko z plecionki powstałe wokół haczyka musi być na tyle duże, aby śrucina mogła swobodnie poruszać się po trzonku, z drugiej strony na tyle małe, aby zatrzymywała się na zadziorze, nie spadając z haczyka (fot. 2). Całość powinna być dokładnie wykończona. „Wąsy” pozostałe z drugiej strony śruciny najlepiej jest opalić zapalniczką.
  Tego typu obciążenie najlepiej się prezentuje na haczykach z długim trzonkiem. Jak to wszystko działa? Kulka na włosie znajduje się tuż nad dnem, zaś haczyk nie stoi pionowo nad dnem, a usytuowany jest poziomo - ostrze dotyka dna (fot.3). Karp zasysając przynętę wraz z haczykiem, nie jest w stanie wyczuć śruciny, gdyż znajduje się ona tuż pod kulką. Sama śrucina nie przeszkadza we wbiciu haka, ponieważ porusza się po trzonku haka, w końcu opierając się na mocowaniu włosa. Ten niezwykle prosty sposób jest fenomenalnie skuteczny, zwłaszcza w łowiskach o dużej presji, gdzie karpie pobierają pokarm bardzo ostrożnie i delikatnie. Sam się zdążyłem o tym przekonać, a także kilku polskich karpiarzy, m.in. Wiesiek Rychter, który testował Warwick Rig nad jedną z dolnośląskich wód, osiągając znakomitą skuteczność zacięcia. Miał również niewspółmiernie większą ilość brań, niż łowiący obok niego wędkarze.

GALERIA

  • Warwick Rig
  • Warwick Rig
Jeżeli chcesz nas poinformować o ważnym wydarzeniu pisz: redakcja@karpmax.pl.

KOMENTARZE

Możesz komentować bez logowania.
usuńODPOWIADASZ NA:
max 1000 znaków (0)
max 60 znaków (0)
Wydawca portalu nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.
Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną.
Chcesz być powiadamiany o nowych komentarzach w tej dyskusji?

Obserwuj nas

© 2015 KarpMax
Wszelkie prawa zastrzeżone
tworzenie stron www: PERSABIO
© 2016 KarpMax
Wszelkie prawa zastrzeżone
zamknij

ZALOGUJ SIĘ

Zapamiętaj mnie
zaloguj się przez swoje konto na facebooku
facebook
Nie masz konta, zarejestruj się: REJESTRACJA
zamknijMENU