MENU
Jesteś tutaj:

WĘDZISKA KARPIOWE TYPU „SPOD”. CO WYBRAĆ? PRZEGLĄD ...

WĘDZISKA KARPIOWE TYPU „SPOD”. CO WYBRAĆ? PRZEGLĄD SPRZĘTU

Dodano: 16.11.2016 12:35
wystaw ocenę:
12345
WĘDZISKA KARPIOWE TYPU „SPOD”. CO WYBRAĆ? PRZEGLĄD SPRZĘTU
Arek Kaczorowski na tapetę wziął temat wędzisk typu Spod. Z poniższego tekstu dowiecie się o zaletach i wadach tego typu sprzętu firm: Shimano, MAD, Prologic, Fox, Tandem Baits, Greys, JRC, Daiwa. 

Jeszcze nie tak dawno, lat temu może kilkanaście, o wędziskach tego typu niewielu ludzi w ogóle słyszało, a jeszcze mniej miało okazję takim wędziskiem się posługiwać. Jeżeli już zaszła potrzeba rzucenia daleko ciężkim zestawem, wykorzystywano do tego ciężkie, ale tanie wędziska gruntowe o znacznym ciężarze wyrzutu. 

Z ledwością uginały się pod ciężarem nawet 200 gram, a ich akcja i elastyczność była identyczna jak drewnianego kija od miotły. Nawet wiodące w tamtym czasie firmy wędkarskie nie miały tak specjalistycznego wędziska w ofercie, a powód był bardzo prozaiczny. Popyt na tego typu asortyment po prostu nie istniał.


W krótkim czasie sytuacja się jednak zmieniła. Dynamiczny rozwój wędkarstwa karpiowego pociągnął za sobą konieczność wprowadzenia sprzętu specjalistycznego, dedykowanego do tej metody połowu. Coraz częściej zachodziła konieczność nęcenia miejscówek na znacznych odległościach i choć w większości wypadków sprawę rozwiązywał ponton lub w późniejszym czasie zdalnie sterowana łódka, to współcześni karpiarze zmuszeni są pokonać jeszcze jedną przeszkodę. Jest nią zakaz stosowania wszelkich środków pływających, który ostatnimi czasy zagościł zarówno na państwowych jak i komercyjnych wodach. Zakaz ten spotyka się też ostatnio coraz częściej, na różnej rangi zawodach w kraju i za granicą. Z jednej strony jest to wyrównanie szans dla łowiących, a z drugiej strony wymusza na nas zmianę niektórych przyzwyczajeń i przygotowanie odpowiedniego sprzętu do takiego właśnie łowienia. I tu pojawił się problem. Jak szybko i celnie dostarczyć kilka (a nawet kilkanaście) kilogramów zanęty w wytypowane miejsce? Z pomocą przychodzi właśnie wędzisko typu Spod. Jego krzywa ugięcia zawiera się w przedziale od 4 do nawet 6 lbs, a to pozwala bezpiecznie zastosować obciążenie rzędu 200-300 gram i z pełną mocą posłać taki zestaw na odległość ponad 100 metrów. Oczywiście wymaga to spełnienia kilku podstawowych warunków. Przede wszystkim dużą rolę odgrywa odpowiednia technika rzutu, niezbyt gruba żyłka główna oraz zastosowanie mocnego przyponu strzałowego. Tym sposobem możemy w krótkim czasie zanęcić obficie całą miejscówkę lub bez zbytniego hałasu donęcić punktowo łowisko. 

Wędzisko tego typu ma jeszcze kilka zalet, o których często zapominamy. Przede wszystkim znakomicie pełni rolę wędziska zapasowego, zwłaszcza gdy uszkodzenie wędki dopadnie nas złośliwie już na początku długo oczekiwanego wyjazdu. Może być także stosowane z powodzeniem przy połowach dużych karpi i sumów np. w mocno zarośniętych (zakrzaczonych) zbiornikach lub rzekach o silnym uciągu.I ostatnia, najważniejsza sprawa – cena. Jest ona zdecydowanie niższa niż tradycyjnych wędzisk karpiowych. Wynika to z faktu, że do ich produkcji przeważnie nie stosuje się najdroższych komponentów, a jedynie takie, które pozwolą uzyskać żądaną wytrzymałość i sztywność blanku. Z racji sporadycznego używania Spoda na dalszy plan schodzi też jego waga. Tańsze i cięższe konstrukcje, to z reguły wędki o dość dużej zawartości żywicy. Oczywiście dla bardziej wymagających karpiarzy w ofercie znajdują się też wędziska wykonane z najlepszych materiałów i zgodnie z najwyższymi standardami. Niestety ich cena jest wtedy znacznie wyższa. 

Poniżej prezentuję kilka wybranych wędzisk dostępnych obecnie na rynku. Zarówno te tańsze, jak i te droższe modele znakomicie spełniają swoją rolę. Mam więc nadzieję, że każdy bez problemu znajdzie coś dla siebie.SHIMANO ALIVIO  DX SPECIMEN 
Podobnie jak w kategorii wędzisk karpiowych, tak i tutaj wciąż niesłabnącą popularnością cieszy się Shimano Alivio Spod. Wędzisko zbudowane jest na cienkim blanku typu XT 30, a jego matowe wykończenie pozbawione jest „krzykliwych” oznaczeń. Zastosowano w nim dwustopkowe, nierdzewne przelotki SiC Hard Lite SS, które wraz z idealnie dopasowanym uchwytem kołowrotka DPS powodują, że ten kij, choć „budżetowy”, swoim wyglądem nabiera dyskretnego charakteru. Model testowy to dwuczęściowe wędzisko o długości 12 ft i krzywej ugięcia określonej na poziomie 5,5 lbs. Z racji swej sztywności, znakomicie spisuje się ono pod dużym obciążeniem. Rzucając modelem Alivio trudno nie ulec złudzeniu, że do tego wędziska można by z powodzeniem przywiązać ciężarek o wadze 300-400 gram, bez obawy o uszkodzenie kija przy wyrzucie. I choć wędzisko to jest stosunkowo sztywne, to równie dobrze radzi sobie z lżejszymi rakietami zanętowymi i bez problemu możemy dość celnie umieścić zestaw w wybranym miejscu. Dobrze zgrana akcja całego wędziska pozwala także zastosować je do ciężkiej, rzecznej gruntówki, gdzie wręcz nieodzowna jest odpowiednia moc i wytrzymałość kija. Alivio słabo natomiast wypada w momencie, kiedy chcemy zbadać strukturę dna za pomocą ciężarka. Poprzez swoją sztywną akcję słabo przekazuje delikatne drgania, a tym samym trudno jest nam jednoznacznie ocenić, co tak naprawdę jest na dnie. Jest to więc idealna wędka dla tych, którzy cenią sobie wytrzymałość. Za naprawdę niewielką cenę otrzymamy mocne wędzisko niemal do każdego rodzaju nęcenia i łowienia.  

Niestety, firma Shimano postanowiła zakończyć produkcję wędzisk z serii Alivio. Już wkrótce wszystkie te modele będą występowały pod wspólną nazwą Tribal, a różnić się będą jedynie oznaczeniami. Warto więc zawczasu rozejrzeć się za używanym modelem. Jeżeli znajdziemy taki w naprawdę dobrym stanie, posłuży on nam przez długie lata. 

Gwarancja: 12 miesięcy.
Cena: około 300 zł. 
MAD D-FENDER 2
D-Fender 2 to następca znanej i cenionej już serii wędzisk MAD D-Fender. Dwuczęściowe wędzisko posiada długość 12 ft i krzywą ugięcia 5 lbs. Wyróżnia się ono przede wszystkim charakterystycznym, choć subtelny designem, a wszystkie zdobienia i elementy dekoracyjne zostały ograniczone do minimum. Smukły, czarno-matowy blank uzbrojono w mocne, węglowe mocowanie kołowrotka oraz gumowane wykończenie dookoła rękojeści (shrink wrapping), co znacznie poprawia jej właściwości ergonomiczne i antypoślizgowe.Powyżej uchwytu znajduje się także klips do linki, gdyż jak wspominałem na wstępie, wędzisko to z powodzeniem może służyć, jako kij do połowu w trudnych, rzecznych warunkach. Producent zapewnia w katalogu o zastosowaniu w tym modelu powiększonych, dwustopkowych przelotek. Trudno powiedzieć, czy faktycznie są one powiększone, czy też jest to tylko „chwyt marketingowy”, ale pierwsza przelotka posiada średnicę zewnętrzną niespełna 40 mm. Na pewno na naszą uwagę zasługuje za to przelotka szczytowa. Jej gruby kołnierz charakteryzuje się wysoką odpornością na przetarcia i zapewnia bardzo dobre odprowadzanie ciepła, zwłaszcza podczas siłowego holu. Niestety, jej rozmiar także nie jest imponujący. Średnica zewnętrzna wynosi 14 mm, natomiast wewnętrzna to tylko 7 mm. Fakt ten pozostaje bez znaczenia, gdy nęcimy na krótkich i średnich dystansach, a spory zapas mocy pretenduje to wędzisko do walki z największymi okazami oraz pozwala rzucać bardzo ciężkimi zestawami. 


Nawet pod najcięższą rakietą zanętową wędzisko pracuje bardzo płynnie, a dzięki szybkiej akcji dobrze przekazuje energię w czasie wyrzutu. W tej cenie jest to znakomita propozycja dla osób szukających niedrogiego i wytrzymałego Spoda, a firma MAD 2-letnią gwarancją potwierdza bardzo wysoką jakość produktu. 

Gwarancja: 24 miesiące
Cena: około 300 zł
PROLOGIC CARP SPOD 
Model Carp Spod posiada bardzo dobre właściwości rzutowe, oraz stosunkowo niską cenę, a to z kolei spowodowało, że jest to obecnie (poza Shimano Alivio) jedno z najbardziej popularnych, dwuskładowych wędzisk tego typu w naszym kraju. Ma ono długość 12 ft i krzywą ugięcia 4,5 lbs. Mocny blank otrzymał stonowane, lakierowane wykończenie, spod którego możemy dostrzec strukturę węglowej maty użytej do jego produkcji. Wędzisko posiada wzmacniany uchwyt kołowrotka oraz dzieloną rękojeść pokrytą w newralgicznych miejscach antypoślizgowym materiałem. W celu zwiększenia zasięgu rzutu zastosowano w nim bardzo duże przelotki. Pierwsza posiada zewnętrzną średnicę aż 53 mm, natomiast szczytowa, to już standardowa przelotka o średnicy zewnętrznej 17 mm Całe wędzisko cechuje się należytą sztywnością, a jednocześnie jest na tyle elastyczne, że pozwala na skuteczne nęcenie zarówno małą jak i dużą rakieta zanętową. Dzięki stosunkowo niskiej krzywej ugięcia można je także z powodzeniem stosować do ciężkich koszyków zanętowych lub do rzucania cięższymi zestawami na znaczne odległości, bez obawy o uszkodzenie wędziska. Oczywiście w przypadku brania trudno tu będzie mówić o finezyjnym holu, ale akcja wędziska daleka jest od sztywności, jaka cechuje typowe Spody. Pozwoli to nam również skutecznie wędkować za pomocą tego kija w przypadku np. uszkodzenia wędki podstawowej. Dobrze zaprojektowana konstrukcja blanku powoduje, że wędzisko podczas rzutu nie wpada w zbyt duże drgania, co pozwala z kolei celnie umieścić rakietę zanętową w wybranym miejscu. Przy odrobinie wprawy można się nim także posłużyć do sondowania struktury dna. Trudno będzie uzyskać informacje bardzo szczegółowe, ale na szczytówce na pewno wyczujemy różnicę pomiędzy twardym a mulistym dnem. Jeżeli więc szukacie taniego i dobrego Spoda, to ten model z pewnością spełni Wasze oczekiwania, a jego niewątpliwą zaletą jest bardzo niska cena. 

Gwarancja: 12 miesięcy
Cena: około 250 zł

FOX TORQUE  
Fox Torque to wędzisko znajdujące się gdzieś pomiędzy modelami Warrior S a Horizon. Zostało ono wykonane w oparciu o ten sam węglowy blank, co pozostałe wędki Torque, a to z kolei pozwoliło uzyskać mocne i jednocześnie bardzo lekkie wędzisko. 

Dwuczęściowy, matowy blank o krzywej ugięcia 5,5 lbs uzbrojony został uchwytem kołowrotka (Fuji DPS) oraz wysokiej klasy przelotkami typu Slik z przelotką wiodącą o średnicy 50 mm. Na blanku znajdziemy również dyskretne oznaczenie modelu oraz jego krzywą ugięcia. Dolnik został odpowiednio wyprofilowany, a rękojeść pokryta jest antypoślizgowym materiałem. Wędzisko dostępne jest w dwóch wersjach: z rękojeścią dzieloną oraz wąską, z Duplonu.  Zakończenie dolnika stanowi metalowa stópka z logo producenta. Torque Spod to wędzisko bardzo mocne, choć wyjątkowo lekkie. Świetnie radzi sobie z małymi i średnimi rakietami zanętowymi, ale dzięki swej konstrukcji znakomicie radzi sobie nawet z cięższymi zestawami. Przy dłuższym stosowaniu nie męczy za nadto ręki, a dobrze dobrana akcja sprawia, że rzuty oddawane tym wędziskiem są dalekie, a co najważniejsze – bardzo celne. Już po kilku pierwszych rzutach możemy odczuć, jak dużo uwagi poświecił projektant, aby maksymalnie wyeliminować drgania i skręcanie blanku po wyrzucie. Wędzisko bardzo szybko „gaśnie”, a to jak wiadomo przekłada się na odległość i celność rzutów. Wyjątkowo niska waga oraz wysoka jakość wykonania to niewątpliwe zalety tego modelu, natomiast minusem może być z pewnością jego dość wysoka cena.    Do niedawna wiele osób obawiało się wędzisk tej firmy z racji tego, że nie było serwisu na terenie naszego kraju. Obecnie firma Fox prowadzi sprzedaż bezpośrednią na terenie Polski, a co za tym idzie, znacznie poprawiono czas rozpatrywania reklamacji. 

Gwarancja: 12 miesięcy
Cena: około 650 zł 

Pamiętajmy też o tym, że wędzisko typu Spod jest narażone na ogromne przeciążenia. Załadowana po brzegi rakieta typu Spomb waży około 200 gramów, więc przy rzucie zwróćmy szczególną uwagę na poprawne ułożenie linki oraz, dla naszego bezpieczeństwa, załóżmy ochraniacz na palec. Zastosujmy też dobry i mocny przypon strzałowy. Przyjmie on na siebie całą energię przy wyrzucie, a to pozwala zastosować cieńszą linkę główną, zwiększając tym samym zasięg rzutu. Wierzcie mi, że taniej i prościej jest, co zasiadkę wymienić sfatygowaną strzałówkę, niż raz w miesiącu kupować nową rakietę zanętową.

TANDEM BAITS PHANTOM XSP 
Jak zapewnia nas producent, Phantom XSP to „potężna moc”, a zastosowanie tej wędki to nie tylko rakiety zanętowe i Spomb, ale także znakomite narzędzie do łowienia największych okazów karpi i sumów. I trudno się z tym stwierdzeniem nie zgodzić. 

Lekki blank typu Super Slim wykonany został w technologii Dual Taper z maty wysokowęglowej przy zastosowaniu niskiej zawartości żywicy, a całość utrzymana jest w matowo-czarnym kolorze. Posiada on progresywną, szczytową akcję, a zredukowane do minimum skręcanie blanku po wyrzucie oraz szybkie jego „gaśnięcie” znacznie poprawia zasięg i celność rzutów. Wędzisko uzbrojone jest we wzmacniany uchwyt kołowrotka oraz przelotki SiC z ramkami ze stali nierdzewnej (Gun Smoke) i choć przelotka szczytowa jest identyczna jak w innych wędziskach, to wiodąca ma tylko 40 mm średnicy. Tradycyjna, dzielona rękojeść dobrze leży w dłoni, a na jej końcu znajduje się kapsel z logo producenta.Wędzisko to posiada krzywą ugięcia oznaczoną na poziomie 5,5 lbs, a mocny, sprężysty blank dobrze przenosi obciążenia w czasie wyrzutu. Idealnie współgra on z najcięższymi rakietami zanętowymi i pozwala posłać je bardzo celnie na znaczne odległości. Stosując model Phantom XSP do tradycyjnego łowienia na pewno wiele stracimy na finezji holowania, ale za to zyskamy wytrzymałość i większą kontrolę nad holowaną rybą, zwłaszcza, gdy w łowisku znajduje się spora ilość zaczepów. Wędzisko to przeznaczone jest zarówno dla początkujących jak i bardziej zaawansowanych karpiarzy, a jego konstrukcja umożliwia łowienie z rzutu w niemal każdych warunkach.

Dużą zaletą jest dobrze rozwinięta sieć sprzedaży i serwis na terenie kraju. Niewielkim minusem natomiast mała przelotka wiodąca. Podejrzewam, że zastosowanie większej znacznie poprawiłoby parametry rzutowe tego wędziska.

Gwarancja: 12 miesięcy
Cena: 330 złGREYS SPOD PLUS 
Greys nie od dziś znany jest z wysokiej klasy wędzisk. Podobnie jest w modelu Spod Plus. Do jego produkcji zastosowane zostały najnowsze materiały oraz technologie dostępne obecnie na rynku. Bardzo oryginalny blank posiada charakterystyczną strukturę, która w dotyku przypomina… dżdżownicę. Gładki w jedną stronę, natomiast szorstki w drugą. Nadaje to wędzisku swoistego charakteru, jednak te rowki mogą okazać się dla nas problemem, gdyż trudno utrzymać wędzisko w idealnej czystości, zwłaszcza po obfitym nęceniu. 

Przy pierwszym kontakcie z tym wędziskiem zwraca uwagę bardzo wysoka jakość wykonania. Wędzisko uzbrojone zostało w uchwyt kołowrotka Fuji NPS (20 mm) oraz zmieniono przelotki na model G-Lite TM Ultralite SiC. Ergonomiczny dolnik zakończony jest metalowym kapselkiem z logo producenta oraz pokryty został antypoślizgowym materiałem, co zapewnia bardzo pewny uchwyt przy wyrzucie. Pierwsza przelotka posiada średnicę 40 mm, a szczytowa zaledwie 9 mm średnicy wewnętrznej. Z pewnością zamontowanie większych przelotek poprawiłoby zasięg rzutu, ale jak podaje producent, nie jest to wędzisko dedykowane do ekstremalnie długich rzutów. W katalogu znajdziemy informację, że bezpieczny i skuteczny zasięg łowienia ogranicza się do około 100 metrów. 

Progresywna, szczytowa akcja kija znakomicie przekazuje siłę wyrzutu, zwłaszcza przy małych i średnich rakietach zanętowych. Bez problemu więc umieścimy większą ilość zanęty w wybranym miejscu, bez nadmiernego męczenia ręki. Łowiąc na krótkich i średnich dystansach, możemy także bez problemu zastosować znacznie cięższe zestawy oraz rakiety. Co prawda, rzucanie nimi nie jest zbyt precyzyjne, ale możemy celnie zanęcić miejscówki w odległości około 60-70 metrów.Reasumując, cena adekwatna jest do jakości wędziska, a dużą zaletą są warunki gwarancji. Od ręki wymieniany jest uszkodzony element, a w przypadku braku takowego w magazynie,  otrzymujemy po prostu nowe wędzisko. 

Cena: około 550 zł
Gwarancja: 24 miesiąceJRC POWERPLAY SPOD
Spod firmy JRC jest uzupełnieniem nowej serii wędzisk o wspólnej nazwie Powerplay. Model testowy to klasyczna dwu składówka o długości 12 ft i krzywej ugięcia 4,5 lbs. Mocny i elastyczny blank wykonany został z wysoko przetworzonego włókna węglowego, dzięki czemu uzyskał wysoką sztywność i dużą wytrzymałość na obciążenia. Lakierowany blank posiada wzmacniane mocowanie kołowrotka oraz standardowe przelotki typu SiC. Pierwsza, wiodąca, posiada średnicę 50 mm, a szczytowa (podobnie jak Greys) 9 mm średnicy wewnętrznej.Klasyczna, dzielona rękojeść pokryta jest pianką i zakończona metalową nasadką z logo producenta. Dodatkowo, powyżej mocowania kołowrotka znajduje się klips do mocowania linki. Powerplay Spod nadaje się do nęcenia zarówno małymi, jak i dużymi rakietami zanętowymi. Jego akcja bardzo podobna jest do Shimano Alivio, a to oznacza bardzo wysoką uniwersalność tego wędziska. Szczytowa akcja pozwala dobrze wykorzystać sprężystość blanku i pozwala na dalekie i celne rzuty, nawet bardzo ciężkimi zestawami. Blank stosunkowo szybko „gaśnie” po wyrzucie, a dobrze dobrane przelotki nie ograniczają ślizgu linki ze szpuli kołowrotka. Dużą zaletą tego kija jest stosunek ceny, do jakości, który w tym przedziale cenowym naprawdę zasługuje na uznanie. Już za niespełna 250 zł otrzymamy bardzo dobre wędzisko, służące zarówno do nęcenia, jak i do łowienia w ekstremalnie trudnych, rzecznych warunkach. 

Minusem może być słabo rozwinięta sieć sprzedaży, natomiast plusem niewątpliwie są warunki gwarancyjne. Podobnie jak w przypadku wędzisk firmy Greys, uszkodzony element od ręki wymieniany jest na nowy lub w ramach gwarancji otrzymujemy po prostu nowe wędzisko. 

Cena: około 250 zł
Gwarancja: 24 miesiące

DAIWA LONGBOW
Po znakomitej serii Infinity, przy udziale Danny’ego Fairbrass’a powstała seria wędzisk Longbow. Model testowy to dwuskładowe wędzisko o krzywej ugięcia 4,5 lbs i długości 12 ft, a to pozwala, według producenta, na posyłanie rakiet zanętowych na odległość ponad 140 metrów. Co prawda, mi nie udało się takich odległości osiągnąć, ale moja technika rzutów daleka jest od doskonałości i z pewnością, w bardziej wprawnych rękach, to wędzisko z łatwością osiągnie deklarowany dystans.  

Blank o szybkiej, progresywnej akcji został uzbrojony w dwustopkową przelotkę wiodącą 50 mm oraz szczytową o rozmiarze 16 mm. Dobrze dobrana średnica przelotek pozwala na bezproblemowe wysuwanie linki nawet z grubym węzłem strzałowym. Wędzisku nadano klasyczne, matowe wykończenie oraz połyskujący lakier na omotkach. Uchwyt Fuji DPS zapewnia mocne trzymanie każdego rodzaju kołowrotka, a wykonany w technologii full shrink dolnik dodaje wędce gustownego wyglądu.  Z praktycznego punktu widzenia, jest to jedno z lepszych wędzisk typu Spod na rynku. Blank najlepiej współpracuje ze średnim rozmiarem rakiet. Nie wpada w drgania, a niemal zerowe skręcanie się blanku przy wyrzucie zapewnia nam celność i precyzję rzutów. Wędzisko trochę gorzej radzi sobie z cięższymi zestawami, ale za to idealnie nadaje się do łowienia w trudnych warunkach, gdzie potrzebna nam będzie odpowiednia moc i kontrola nad holowaną rybą.   

Wysoką jakość produktu firma Daiwa potwierdza 2 letnią gwarancją. Byłoby to więc idealne wędzisko do nęcenia, gdyby nie jeden szczegół – cena. Sugerowana detaliczna oscyluje w granicach 1200 zł, a to moim zdaniem, zdecydowanie za dużo, jak na wędzisko typu Spod. 

Cena: od ok. 1200 zł
Gwarancja: 24 miesiąceWięcej tego typu artykułów znajdziecie w każdym numerze naszego dwumiesięcznika "Karp Max". Ten artyluł pochodzi z numeru 4/2015.

 

GALERIA

 • WĘDZISKA KARPIOWE TYPU „SPOD”. CO WYBRAĆ? PRZEGLĄD SPRZĘTU
 • WĘDZISKA KARPIOWE TYPU „SPOD”. CO WYBRAĆ? PRZEGLĄD SPRZĘTU
 • WĘDZISKA KARPIOWE TYPU „SPOD”. CO WYBRAĆ? PRZEGLĄD SPRZĘTU
 • WĘDZISKA KARPIOWE TYPU „SPOD”. CO WYBRAĆ? PRZEGLĄD SPRZĘTU
 • M1
 • M2
 • M3
 • M4
 • M5
 • P3
 • P1
 • P2
 • P4
 • P5
 • F1
 • F2
 • F3
 • F4
 • F5
 • T1
 • T2
 • T3
 • T4
 • T5
 • G1
 • G2
 • G3
 • G4
 • G5
 • J1
 • J2
 • J3
 • J4
 • J5
 • D1
 • D2
 • D3
 • D4
 • D5
Jeżeli chcesz nas poinformować o ważnym wydarzeniu pisz: redakcja@karpmax.pl.

KOMENTARZE

Możesz komentować bez logowania.
usuńODPOWIADASZ NA:
max 1000 znaków (0)
max 60 znaków (0)
Wydawca portalu nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.
Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną.
Chcesz być powiadamiany o nowych komentarzach w tej dyskusji?
Sam bym się chętnie skusił na Daiwę, ale ta cena....a sklepy jeszcze dorzucają marżę i widziałem nawet po 1500 zł!
16.11.2016 14:36    autor: ~Karol
Mam na zbyciu za połowę ceny sklepowej...
19.11.2016 21:31    autor: ~Bagienny
Według anglików najlepszy Spod do 50 funtów to Sonik SKS SPOD ROD 12ft 4,5lb, szkoda że nie ma go w teście....
22.11.2016 21:39    autor: ~Horban
avatar Nie ma, gdyż przedstawiciel Sonika nie dosłał egzemplarza na testy, bo takowego na stanie nie było :(Sam jestem tym faktem niepocieszony, choć obecnie używam SK4 Spod i nie chcę, póki co, innego :)
24.11.2016 18:55    autor: KarpMaxTeam
Witam! Posiadam wędziska prologic c1a 3 60m 3,5lbs... Kołowrotki DAM quick 5 sls 7000. Rakieta waży 60g towar to jakieś 200g.Bez problemu leci całość na 80-100m. Dobra strzałowka, lider z fluorocarbonu 0,50mm oczywiście nie przesadzać z ilością materiału w spombie i jest bdb. Lepiej rzucić 15x i cieszyć się sprzętem a przy tym trenować technikę oraz celność rzutu. Pozdrawiam
17.08.2021 08:24    autor: ~Kris

Obserwuj nas

zamknij

ZALOGUJ SIĘ

Zapamiętaj mnie
zaloguj się przez swoje konto na facebooku
facebook
Nie masz konta, zarejestruj się: REJESTRACJA
zamknijMENU
 
Szanowny Użytkowniku
 
Chcielibyśmy Cię poinformować, że z dniem 25.05.2018 r. ulegają zmianie przepisy, na podstawie których przetwarzane są dane osobowe. Będą one dotyczyły wszystkich użytkowników. Zmiany wynikają z istotnych przyczyn, jakie stanowi wejście w życie przepisów europejskiego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO), które nakładają na nas obowiązek dostosowania regulaminu do nowych regulacji prawnych. 
 
Co to jest RODO?
RODO to skrót od Rozporządzenie o Ochronie Danych Osobowych, inny skrót często spotykany to GDPR (General Data Protection Regulation). Pełna nazwa aktu, który regulować będzie przetwarzanie danych osobowych to: „Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady UE z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE”.
 
Główny cel wprowadzenia RODO to zmniejszenie zróżnicowania przepisów w zakresie ochrony danych osobowych między poszczególnymi krajami UE oraz zwiększenie zabezpieczeń przetwarzania i ochrony danych osobowych, tak by przepisy prawa nadążały za zmieniającą się technologią.
 
Od kiedy RODO będzie obowiązywać?
27.04.2016 r. Parlament Europejski przyjął w drodze rozporządzenia zmianę prawa o ochronie danych osobowych. Wszystkie kraje Unii Europejskiej, w tym i Polska muszą dostosować swoje prawo do nowych przepisów, które będą bezpośrednio stosowane od 25.05.2018 r.
 
Co to są dane osobowe?
Dane osobowe są to wszelkie informacje dotyczące zidentyfikowanej lub możliwej do zidentyfikowania osoby fizycznej. Informacja ma charakter osobowy, dopóki jest możliwe ustalenie, kogo ona dotyczy, a sama w sobie nie musi od razu określać tożsamości osoby. Muszą to być zatem informacje, które pozwalają na identyfikację, odróżnienie od innych, wskazują na osobę, jak również te informacje, które są źródłem wiedzy o osobie wyodrębnionej spośród innych osób. Warto pamiętać, że dane osobowe możemy znaleźć nie tylko w dowodzie osobistym czy paszporcie. Danymi będą również numer telefonu czy adres e-mail, a więc informacje, które często nie są chronione z należytą starannością.
 
 
Administrator danych oraz informacje kontaktowe
Administratorem danych jest Centrum Promocji Wędkarstwa Karpiowego Przemysław Mroczek; ul. Monte Cassino 6; 75-412 Koszalin. REGON: 330870429; NIP: 669-156-30-44. W sprawie swoich danych osobowych możesz skontaktować się z nami pod adresem e-mail: k.matejek@karpmax.pl
 
Cele przetwarzania oraz podstawa prawna przetwarzania
Twoje dane osobowe przetwarzamy do następujących celów:
 

Okres przez który dane będą przetwarzane
 
Komu przekazujemy
 
Prawa osoby, której dane dotyczą
Przysługuje Ci prawo dostępu do Twoich danych oraz prawo żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania. W zakresie, w jakim podstawą przetwarzania Twoich danych osobowych jest przesłanka prawnie uzasadnionego interesu administratora, przysługuje Ci prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.
Prawo do cofnięcia zgody. Cofnięcie zgody ma skutek od momentu wycofania zgody. Cofnięcie zgody nie wpływa na przetwarzanie dokonywane przez nas zgodnie z prawem przed jej cofnięciem. Cofnięcie zgody nie pociąga żadnych negatywnych konsekwencji. Może jednak uniemożliwić dalsze korzystanie z usług lub funkcjonalności, które zgodnie z prawem możemy świadczyć jedynie za zgodą. 
W zakresie, w jakim Twoje dane są przetwarzane w celu zawarcia i wykonywania umowy lub przetwarzane na podstawie zgody – przysługuje Ci także prawo do przenoszenia danych osobowych, tj. do otrzymania od administratora Twoich danych osobowych, w ustrukturyzowanym, powszechnie używanym formacie nadającym się do odczytu maszynowego. Możesz przesłać te dane innemu administratorowi danych.
Przysługuje Ci prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego, gdy uznasz, że przetwarzanie Twoich danych osobowych narusza przepisy obowiązującego prawa.
Podanie danych osobowych w celach marketingowych jest dobrowolne, natomiast podanie danych w celu zarejestrowania na portalu lub po dokonaniu zakupu w sklepiku jest niezbędne. Konsekwencją odmowy będzie brak możliwości założenia konta lub realizacji zamówienia.  
 
W zakresie, w jakim podstawą przetwarzania Twoich danych osobowych jest zgoda, masz prawo wycofania zgody. Wycofanie zgody nie ma wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego  dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.
 
W zakresie, w jakim Twoje dane są przetwarzane w celu zawarcia i wykonywania umowy lub przetwarzane na podstawie zgody – przysługuje Ci także prawo do przenoszenia danych osobowych, tj. do otrzymania od administratora Twoich danych osobowych, w ustrukturyzowanym, powszechnie używanym formacie nadającym się do odczytu maszynowego. Możesz przesłać te dane innemu administratorowi danych.
 
Przysługuje Ci również prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego zajmującego się ochroną danych osobowych.