MENU
Jesteś tutaj: Strona głównaPoradyWĘZEŁ BEZ WĘZŁA - ZOBACZ JAK GO ZAWIĄZAĆ

WĘZEŁ BEZ WĘZŁA - ZOBACZ JAK GO ZAWIĄZAĆ

Dodano: 12.10.2016 10:20
wystaw ocenę:
12345
WĘZEŁ BEZ WĘZŁA - ZOBACZ JAK GO ZAWIĄZAĆ
Umiejętność prawidłowego zawiązania haczyka jest jedną z podstawowych gwarancji nie tylko skutecznego holu karpia, ale także w dużej mierze decyduje o jego braniu i skutecznym zacięciu. Od kilkunastu lat podstawowym węzłem jest tzw. „węzeł bez węzła”, który na początku lat dziewięćdziesiątych zrewolucjonizował wędkarstwo karpiowe. 

W skali historii wędkarstwa to pomysł całkiem świeży, ale niezwykle nowatorski. Jest jedynym mocowaniem materiału przyponowego do haczyka, którego wytrzymałość wynosi 100%. Nie ma co się jednak dziwić, skoro w owym mocowaniu nie ma żadnego węzła! Jest to możliwe, ale wyłącznie przy zastosowaniu haczyka z oczkiem. 

Jak tworzymy „węzeł bez węzła”? W pierwszej kolejności na końcu przyponu wiążemy pętelkę, która posłuży do zablokowania przynęty (fot. 1). Drugi koniec materiału przyponowego przekładamy przez oczko haczyka, od jego wewnętrznej strony (fot. 2).
Następnie odmierzamy długość „włosa” taką, jaka jest nam potrzebna (np. średnica kulki), a plecionką obwijamy trzonek haczyka, aż do początku łuku kolankowego (fot. 3). Teraz koniec przyponu ponownie przekładamy przez oczko haczyka (fot. 4), ale tym razem od strony zewnętrznej i mocząc przypon, naciągamy zwoje.
„Węzeł bez węzła” jest gotowy (fot. 5). Teraz na włos możemy założyć przynętę (fot. 6). Przy konstruowaniu „węzła bez węzła” warto jedynie zwrócić uwagę na oczko haczyka. Powinno dokładnie przylegać do trzonka, tak, aby nie było żadnej szpary. W innym razie, podczas holu ryby, ściśnięta plecionka może wpaść do środka oczka. 


Dla bezpieczeństwa zwoje można skleić klejem typu kropelka, ale nie jest to konieczne. „Węzeł bez węzła” jest najprostszym i najszybszym do wykonania mocowaniem haczyka. W dodatku ma jeszcze jedną, niezwykle istotną cechę. Wychodzący z wewnętrznej strony oczka przypon, podczas brania karpia działa jak dzwignia. Ryba zasysa przynętę wraz z haczykiem. Kiedy zechce ją wypluć, haczyk samoczynnie wbija się w wargę karpia. „Węzeł bez węzła” może być wiązany zarówno na plecionkach jak i żyłkach mono, także być wykorzystywany bez „włosa”.

GALERIA

  • WĘZEŁ BEZ WĘZŁA - ZOBACZ JAK GO ZAWIĄZAĆ
  • WĘZEŁ BEZ WĘZŁA - ZOBACZ JAK GO ZAWIĄZAĆ
  • WĘZEŁ BEZ WĘZŁA - ZOBACZ JAK GO ZAWIĄZAĆ
  • WĘZEŁ BEZ WĘZŁA - ZOBACZ JAK GO ZAWIĄZAĆ
  • fot 5
  • fot6
Jeżeli chcesz nas poinformować o ważnym wydarzeniu pisz: redakcja@karpmax.pl.

KOMENTARZE

Możesz komentować bez logowania.
usuńODPOWIADASZ NA:
max 1000 znaków (0)
max 60 znaków (0)
Wydawca portalu nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.
Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną.
Chcesz być powiadamiany o nowych komentarzach w tej dyskusji?

Obserwuj nas

© 2015 KarpMax
Wszelkie prawa zastrzeżone
tworzenie stron www: PERSABIO
© 2016 KarpMax
Wszelkie prawa zastrzeżone
zamknij

ZALOGUJ SIĘ

Zapamiętaj mnie
zaloguj się przez swoje konto na facebooku
facebook
Nie masz konta, zarejestruj się: REJESTRACJA
zamknijMENU