MENU
Jesteś tutaj: Strona głównaPoradyZESTAW BEZPIECZNY NA KARPIE

ZESTAW BEZPIECZNY NA KARPIE

Dodano: 28.01.2013 00:00
wystaw ocenę:
12345
ZESTAW BEZPIECZNY NA KARPIE

  Zestaw bezpieczny to po prostu boczny sposób mocowania ciężarka, pozwalający na jego błyskawiczna wymianę, a w sytuacjach  ekstremalnych pozwalający na jego wypięcie. Stąd też wzięła się nazwa. Chodzi tu o bezpieczeństwo zarówno zestawu, jak i przede wszystkim karpia. Typowe zestawy bezpieczne oferowane są przez większość specjalistycznych firm i zazwyczaj składają się z trzech, czasami czterech elementów. Pierwszym jest plastikowy klips, do którego mocuje się ciężarek, oraz w który wsuwa się krętlik (do jednego jego oczka wiążemy żyłkę główną, do drugiego przypon). Drugi element to gumowa nasadka w kształcie wydłużonego stożka, która dociska do korpusu klipsa pazur trzymający ciężarek. Trzecim elementem bywa rurka antysplątaniowa, chociaż coraz częściej jest zastępowana przez odcinek ledkora, zaś czwartym jest zazwyczaj krętlik, średnicą dostosowany do otworu w klipsie. Krętlik powinien wchodzić do niego z lekkim oporem. W niektórych modelach można również mocować krętlik o mniejszej średnicy, a następnie przywiązać go poprzez otwór w korpusie klipsa (fot. 1). Jeszcze inne rozwiązanie to korpus otwierany, a krętlik mocowany w specjalnych obejmach (fot. 2).
  Zestaw bezpieczny, aby spełniał swoje zadanie, a więc uwalniał zaklinowany ciężarek, powinien być odpowiednio zamontowany. Przede wszystkim gumowa nasadka nie powinna być na siłę, do samego końca naciągnięta na pazur (fot. 3). Wówczas wiele łatwiej pozwoli uwolnić się ciężarkowi. Inaczej wygląda sprawa, kiedy rzucamy z całej siły, na dalekie odległości. Nasadkę naciągamy jak najdalej, aby podczas nagłego przyspieszenia zestawu, ciężarek sam nie wyleciał (do dalekich rzutów nie radzę stosować delikatnych klipsów, wykonanych z miękkiego plastiku). Wówczas jednak krętlik powinien nieco luźniej siedzieć w korpusie klipsa, aby w razie konieczności, cały zestaw (wraz z ciężarkiem) mógł przemieścić się na żyłce. W takim przypadku nawet, jeżeli karp się zerwie, nie będzie pływać z wiszącym na wardze całym zestawem, który wówczas staje się raczej mało bezpiecznym.

GALERIA

  • Zestaw bezpieczny
  • Zestaw bezpieczny
Jeżeli chcesz nas poinformować o ważnym wydarzeniu pisz: redakcja@karpmax.pl.

KOMENTARZE

Możesz komentować bez logowania.
usuńODPOWIADASZ NA:
max 1000 znaków (0)
max 60 znaków (0)
Wydawca portalu nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.
Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną.
Chcesz być powiadamiany o nowych komentarzach w tej dyskusji?
avatar Należało by przypomnieć że używając leadcora i ciężarka przelotowego musimy pamiętać o mniejszym krętliku przez który ciężarek się uwolni.
22.02.2011 19:20    autor: czarny

Obserwuj nas

© 2015 KarpMax
Wszelkie prawa zastrzeżone
tworzenie stron www: PERSABIO
© 2016 KarpMax
Wszelkie prawa zastrzeżone
zamknij

ZALOGUJ SIĘ

Zapamiętaj mnie
zaloguj się przez swoje konto na facebooku
facebook
Nie masz konta, zarejestruj się: REJESTRACJA
zamknijMENU